Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Словения е на път да стане шестата страна от еврогрупата, която ще поиска помощ

14 коментара
Премиерът на Словения Аленка Братушек

Словения най-вероятно ще стане шестата страна в еврозоната, която ще се обърне към международните институции за антикризисна помощ. Това предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на неназован източник от Брюксел.

"Кризисната ситуация в Словения ще бъде обсъдена на неофициалната среща на еврогрупата в Дъблин на 12 април", е посочил източникът, като е отказал да коментира евентуалния размер на помощта и условията, при която тя може да бъде отпусната.

"Преждевременно е да се спекулира по тази тема преди обсъждането на въпроса в еврогрупата", е отбелязал той.

Според оценки на експерти до края на годината Словения ще има нужда допълнително от поне 3.5-4 млрд. евро. От тези средства до 3 млрд. евро са необходими за попълване на "дупките" в бюджета, включително за обслужване на държавния дълг, а около 1 млрд. евро - за рекапитализиране на банковата система.

Досега международна помощ е била предоставена на Гърция, Португалия, Ирландия, Испания и Кипър.

Десет дни по-рано официалните власти в Словения отхвърлиха все по-упорито подхранваните твърдения, че ще последва стъпките на Кипър и ще поиска спасителен заем от ЕС.

"Словения може да се оправи сама. Стабилизирането на банковата ни система е приоритет №1 и финансовият министър работи по въпроса денонощно”, каза тогава премиерът на страната Аленка Братушек, цитирана от Франс прес.

"Отличникът" на еврозоната, както бе определяна Словения, изпадна в рецесия през 2012 г. и се очаква това положение да се запази и през 2013 г. Банковата система на страната е изправена пред проблем с голям брой несъбираеми кредити.

В оповестен в края на март доклад на Международния валутен фонд се казва, че заради големия брой рискови заеми банките са затънали в проблеми и обемът на несъбираемите кредити в трите най-големи словенски банки е нараснал от 15.6 процента през 2011 г. до 20.5 процента през 2012 г. Почти една трета от тези кредити са отпуснати на частни фирми..

В последните си прогнози Европейската комисия предвиждаше за Словения бюджетен дефицит от 4.4 процента за 2012 г. и 5.1 процента за 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Не - 4-5 млрд. няма да ги оправят... Чудя се на какво отгоре България минава за финансово стабилна държава, а Словения за нестабилна и нереформирана...Сега след като и Хърватия се набута в ЕС...на тях ли пак какви помощи ще са им нужни... А бе болен здрав носи...

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  4. Анонимен
    #11

    Тази нали ни беше за пример.

  5. Анонимен
    #10

    Чудя се как една малка страна като Словения, която я има 2 млн. население, я няма, може да иска помощ. Все пак тази страна се крепи на австрийските и италианските инвестиции, които дълги години поддържаха финансовата и икономическа стабилност и висок стандарт. Явно словенците не са спазвали, и то пред очите на уж дисциплинираните немски общества никаква финансова дисциплина. Харчили са нашироко без дори да си помислят, че може да се стигне до искане на помощ. И, кво, оказва се, че сега ще им наливат

  6. Анонимен
    #9

    До г-жа Аленка Братушек, Заповядайте в Бъгария при нашите видни банкери да ви кажат колко елементарно е да си решите проблема на банковата система.Въвеждате БЛП/базов лихвен процент/ ,който банките си го гласуват колкото им е удобно за да излязат на печалба.Лошите кредити /25% в България/ се прехвърлят на тези будали, които си плащат, като им вдигнете лихвения процент по кредитите.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  8. Анонимен
    #7

    Съвет до Аленка Братушек - вземете да си смените Министъра на финансиите със Симонка Дянковчек - ще ви "оправи" за "отвсякъде" само за 6 месеца, другите, които оцелеят след естествения подбор - ще са добре като в България ;)

  9. Анонимен
    #6

    ".........1 млрд. евро - за рекапитализиране на банковата система." Айдеее,започна се. Големите депозити ИЗГОРЕХА.

  10. Анонимен
    #5

    МЕДИАПУЛ, СТИГА С ТОЯ ИТАР-ТАСС!!! НАБИЙТЕ СИ ГО В ГЛАВИТЕ -- ТОВА (КАКТО И ИНТЕРФАКС И ДРУГИ ПУТИНОИДНИ СТРУКТУРИ) НЕ Е ДОСТОВЕРЕН ИЗТОЧНИК НА ИНФОРМАЦИЯ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.