Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Словения: Европа на една ръка разстояние

0 коментара

"Ако не беше заради другите страни, вече да сме пред прага на Европейския съюз". Словенците често припомнят под сурдинка това съображение. И трудно може да им се противоречи.

Между 12- те страни, надпреварващи се да бъдат приети в ЕС, Словения е от тези, които създават най-малко главоболия на преговарящите в Брюксел: тя има население само от 2 милиона жители, икономика, която е направила много крачки към пазарната система, индустрия, постигнала равнище на конкурентоспособност, близко до европейските стандарти.

От 29-те глави, по които се е преговаряло, за да бъде дадена зелена светлина за ЕС, Словения вече е затворила 18 и смята, че ще може да приключи всички до края на 2002 г.

В Любляна обаче никой не си прави илюзии. Нереалистично е да се мисли, че Словения може да пресече сама финала за ЕС, защото би възникнала опасността да се създадат противоречия между кандидатите.

Най-приемливата за момента хипотеза е, че група страни ще се присъедини към Съюза в една-единствена вълна. И е невъзможно преди 2004-2005 г. да бъдат затворени деликатни глави като тези за земеделието и околната среда в най-големите страни от Централна и Източна Европа.

Словения обаче няма големи проблеми за решаване. Миграцията на работници от Изтока към Петнайсетте е вече факт: всеки ден няколко хиляди словенци преминават границата, за да работят във Фриули - Венеция Джулия. Нито Австрия, нито Италия се страхуват от инвазия след разширяването на Съюза. Нещо повече, много предприятия изпитват недостиг на работна ръка и гледат благосклонно на контролирания поток от работници от съседните страни.

Словения очаква следователно съдбовния момент на приемането в ЕС и храни надеждата, че ще може да изпрати свои представители в Европейския парламент, който ще бъде избран през 2004 г. Другият ѝ приоритет във външната ѝ политика е приемането в НАТО, много тесни са и връзките ѝ със съседните богати райони като Тривенето, Каринтия и Бавария. Три процъфтяващи провинции, на които Словения гледа като на модел за икономическо развитие.

Предприятията и политическата класа в страната все пак не пренебрегват и балканския регион: големи промишлени и търговски компании инвестират в Хърватия, Босна и Херцеговина и Сърбия, за да не загубят привилегированите отношения от времето на бивша Югославия.

Във вътрешен план трябва да се решават редица проблеми, които не са непреодолими, но не са и толкова лесни. "Половината от икономиката е все още в ръцете на държавата, публичната администрация се нуждае от реформа, приватизациите на големите банки върви много бавно", казва независимият икономист Невен Борак. Новото правителство, съставено след изборите през ноември м.г., обеща да се заеме с всички тези реформи.

Правителството, ръководено от Янез Дърновшек, се опира на солидно мнозинство, което може да гарантира период на политическа стабилност. И сред приоритетите му са наистина ускоряване на процеса на приватизация, насърчаване на преките чужди инвестиции и реформа на публичната администрация.

Между националните колоси, които трябва да бъдат продадени, се открояват двете най-големи банки /Нова Люблянска банка и Нова кредитна банка Марибор/. Продажбата им бе отлагана многократно, сега правителството се ангажира да осъществи приватизацията им до края на тази година, но ще бъде продадена само една малка квота, докато условията на операцията - изборът или не на чуждестранен стратегически инвеститор - още не са определени. Предстои и приватизацията на Телеком Словение.

Икономиката бележи растеж от няколко години / за 2001 г. БВП ще нарасне с 4 на сто/. Враг номер едно, с който трябва да се води борба, е инфлацията: през 2000 г. високите цени на петрола и силата на долара повишиха вносните цени, а в резултат и потребителските. "Не очаквам промяна на тенденцията в кратък срок, защото инфлационните фактори се запазват, казва Невен Борак, може дори да се очаква нов вътрешен конфликт по политиката на доходите."

Известно безпокойство предизвика увеличаването на бюджетния дефицит от 0,5 на сто през 1999 г. на 1,36 на сто през 2000 г. , обусловен от увеличаването на заплатите в държавния сектор и на разходите за пенсии.

Влизането в Европейския съюз, казано накратко, не е далеч, но не може и да се смята за нещо свършено. В епохата на Югославия Словения се гордееше съвсем основателно , че е отличникът на федеративната република. Днес обаче тя трябва да положи още усилия, за да спечели място в ЕС. По равнище на доход на човек и покупателна способност тя е най-богатата страна сред кандидатките, но все още изостава от "опашкарите" в ЕС - Гърция и Португалия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.