Словения, която преминава през продължителна финансова и банкова криза, обяви за продажба 15 държавни компании и банки. Това съобщи във вторник европейското издание на в. "Уолстрийт джърнъл".
"Опасявайки се, че националната финансова система може да остане без ликвидни средства заради тежкото състояние на банките, словенското правителство се опитва да намери решение чрез продажба на държавна собственост. Сред компаниите, обявени за продажба, са най-големият национален авиопревозвач, телекомуникационна корпорация, банка, химически предприятия, производител на спортно оборудване", посочва изданието.
"Уолстрийт джърнъл Юръп" цитира независими експерти, според които програмата за приватизация може да донесе на бюджета до 750 млн. евро.
В момента банките са най-слабото звено в словенската икономика. Трите водещи банки имат в активите си непогасени кредити на стойност 9,2 млрд. долара, което се равнява на 20 процента от националния брутен вътрешен продукт.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
До номер 4 По точно казано oлигoфpeнa под номер 4. А бе кpeтeн, докъде докарахте България след 45 години държавна собственост. Няма значение кой ще купи тези компании, важното е те да не носят негативи на държавата. Държавата не се занимава със стопанска дейност, а регулира и прибира данъци. Но това е трудно усвоима концепция за червени мозъци. България е в това плачевно състояние заради такива като теб, които гласуват и се чъдят защо нямат какво да ядат.
Словения, която бе сочена за пример, винаги е била икономика, зависеща от тази на ЕС. Да не забравяме, че след кратката война, продължила около седмица, в икономиката на тази страна джудже се изливаха по 10 млрд.долара на година под формата на инвестиции от Германия, Австрия, Италия и Франция. Общо взето Словения си беше на постоянна хранилка. Дори й се гарантираха и сигурни пазари в тези страни, само и само икономиката да й върви напред. Сега, след като старите страни-членки бяха засегнати от икономическата …
криза, това се отрази и на Словения. Но затова пък именно тези страни, и по-специално Германия пак ще трябва да се бръкне, за да спаси от колапс своята васална колония. Да не забравяме, че Словения е била част от Австрийската империя.
Въпросът е кой ги купува тия държавни предприятия и банки? Словенците трябва да знаят кой ще ги докара до просешка тояга след "приватизирането".
1, защото чак сега са се докарали до задънена улица във финансите. Гърция какво чака? Да разпродава, а не да проси да й опрощаваме дълга.
Словения, някога сочена едва ли не за пример в Източна Европа, с пълна сила върви по пътя на Гърция и скоро ЕС ще подготвя "спасителни пакети" и за нея, после за Испания, Италия, Франция и накрая и за Германия и това ще е краят на ЕС, както го знаем. Същвременно от спасяване се нуждаят и Америка и Япония и това ще е краят на света, какъвто го знаем.
Е защо чак сега? Ние сме къде напред в това начинание.