Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сложният баланс на Китай или как се върви по тънко въже към Путин

7 коментара
Сложният баланс на Китай или как се върви по тънко въже към Путин

Пратеникът на Китай в ООН призова "всички страни" да проявяват сдържаност и да избягват "подхранването на напрежението" в Украйна, но не осъди Кремъл за признаването на т.нар. Донецка народна република и Луганска народна република.

Пекин се намира в сложна позиция. Докато кризата в Украйна се задълбочава, Китай се опитва да балансира между укрепването на връзките с Москва и следваната от него външна политика на твърда защита на държавния суверенитет, коментира СиЕнЕн.

"Ситуацията в Украйна е резултат от много комплексни фактори. Всички засегнати страни трябва да проявяват сдържаност и да избягват всякакви действия, които могат да подхранват напрежение. Ние приветстваме и насърчаваме всяко усилие за дипломатическо решение", каза Джанг Джун, посланик на Китай в ООН.

"Ние вярваме, че всички страни трябва да решават международните спорове по мирни средства в съответствие с целите и принципите на Хартата на ООН", каза Джанг.

На фона на натиск и осъждането от страна на Запада Русия се стреми да се сближи с Китай и Путин посети Китай за началото на Олимпийските игри. Той се срещна с китайския лидер Си Дзинпин и двете страни публикуваха общо изявление, че няма граници в двустранните отношения и "забранени" области за сътрудничество.

Проявата на солидарност не остана незабелязана на Запад.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се позова на неотдавнашното съвместно изявление на Си и Путин, допускайки по време на Конференцията по сигурността в Мюнхен, че Пекин и Москва се стремят да заменят върховенството на закона с върховенството на най-силния.

Китай твърди, че интересите му са за диалог и мирно разрешаване, но експерти казват, че Пекин би бил предпазлив да не бъде разглеждан като виновен и сега ще се опита да върви по тънко въже.

"Те не искат да се намесват и не искат да правят много силно изявление, така нито САЩ ще се ядосат, нито Русия ", каза Алфред Ву, асоцииран професор в Националния университет на Сингапур.

Той добави, че Пекин би искал да избегне западните санкции към Москва и "ще внимава да няма имиджа, че открито подкрепя Русия".

По-рано Китай призова страните в украинската криза да се върнат към споразуменията от Минск, позовавайки се на споразуменията, постигнати през 2014 и 2015 годинаотбелязва СиЕнЕн.

Китайският външен министър Ван И каза по време на Мюнхенската конференция по сигурността , че "суверенитетът, независимостта и териториалната цялост на всички страни трябва да бъдат уважавани и защитени".

Това поставя Пекин в неудобна позиция предвид последните развития, коментира Дейвид Сакс от Съвета по външни отношения в Ню Йорк.

"До последния момент Китай наблягаше върху необходимостта да се върнат към споразумението от Минск, а Путин публично го разкъса и по същество игнорира предложението на Китай за справяне с кризата", каза той.

По думите му вероятно има бурен дебат в Пекин за дългосрочната цена на присъединяването към Русия.

"Прегръдката на Китай с Русия ще доведе до по-нататъшно отблъскване от Съединените щати и Европа, което той иска да избегне".

Въпреки че не са военни съюзници, Китай и Русия представят все по-обединен фронт срещу това, което те смятат за намеса на Запада във вътрешните им работи, отблъсквайки водените от САЩ санкции и често гласувайки като блок в ООН.

Това бе подчертано в съвместното изявление от 4 февруари, в което не се споменава Украйна, но се вижда, че Китай подкрепя основното искане на Русия към Запада – да спре разширяването на НАТО.

Ю Бин, професор по политически науки във Витенбергския университет (Охайо) посочва, че Китай споделя загрижеността си около нарастващата роля на НАТО в Индо-Тихоокеанския регион.

В понеделник вечерта американският държавен секретар Антъни Блинкен разговаря с китайския си колега Ван И.

"Блинкен подчерта необходимостта от запазване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна", се посочва в кратка информация от Държавния департамент.

Според информация от китайското външно министерство, Ван И е изразил "загриженост" за ситуацията в Украйна.

"Целите и принципите на Устава на ООН трябва да бъдат спазвани", казал Ван И.

По думите му сегашната ситуация в Украйна е "тясно свързана със забавянето" на прилагането на споразумението от Минск.

Съединените щати на заседанието на Съвета за сигурност в понеделник също призоваха страните да изберат страна, като посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд каза, че всяка държава-членка на ООН има дял в тази назряваща криза.

"Това е момент за колективни действия. Има прекалено голям риск за всеки, за да не се вземе решение", каза тя.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #7

    ПРОКЛЕТ ДА Е П У Т Л Е Р !

  2. Ники UK
    #6

    Авторът забрави да спомене как Китай забрани транс-гей-негрските работи и зелените бълнувания преди да почне да мачка. А Западът още сё надява... Пьлен смях просто

  3. Solar Power
    #5
    Отговор на коментар #1

    Напълно си прав ! Точно както Хитлер , Мусолини и Сталин се самоизядоха и остана само един.

  4. juzeppe
    #4

    Предполагам, че подкрепяйки Русия с признаването на новите "независими държави", Китай не би имал (респективно) никакви възражения за отцепване на Тибет и уйгурите. Надявам се това да е аргументът им при евентуално гласуване на резолюции в съвета за сигурност в ООН ...

  5. Разбиращ от политика
    #3

    Китай и Русия са еквивалентни на Германия и СССР в началото на ВСВ. Агресорите винаги губят накрая още от времето на Александър Македонски.

  6. Nikola Nikolov
    #2

    За всеки нормален човек , причината Китай да толерира престъпленията на путлер , е пределно ясна - китайският и руският диктатори сключиха антидемократична , подлярска , гнусна договорка - си ще толерира агресията и грабежа на руШнЯците , а путлер ще толерира тайванското заробване и грабежа на китайците ! Съвсем по азиатски !!!

  7. lubobansko12
    #1

    Мисля, че Путин трябва да бъде бутан към прегръдка с Китай, за да бъде изяден. Диктатурите рано или късно се сблъскват. След това ще остане само един геополитически съперник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.