Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Случаят Навални: ЕС е в затруднение пред трънливия въпрос за санкции

4 коментара
Алексей Навални

Икономически санкции и санкции срещу отделни лица, замразяване на газопровода "Северен поток-2"? ЕС не изключва възможността да предприеме наказателни мерки след отравянето на руския опозиционер Алексей Навални, но 27-те членки на съюза ще имат нужда от време, за да се споразумеят заради разнопосочните им интереси, смятат дипломати и юристи.

От името на страните от общността върховният дипломатически представител на ЕС Жозеп Борел призова Москва "да разследва задълбочено и напълно прозрачно" случая, като увери, че Брюксел "си запазва правото да вземе подходящи, включително рестриктивни мерки".

Вероятно става дума за санкции срещу лица, замесени в отравянето - забрана за влизане на европейска територия и блокиране на авоарите им.

Вече има прецедент: в началото на 2019 г. Брюксел санкционира четирима агенти на руското военно разузнаване (ГРУ), виновни според него в отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал с "Новичок" през март 2018 г. в Солсбъри (Великобритания).

Алексей Навални обаче бе отровен в Русия - според Берлин с невротоксично вещество тип "Новичок", а не на територията на страна, членка на ЕС и НАТО.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг наистина припомни, че "всяко използване на химически оръжия (. . .) е явно нарушение на международното право", но не пожела да разсъждава за евентуални санкции.

"Липсва решаващото звено"

Още едно различие: след нападението в Солсбъри британските власти бързо установиха присъствието на агенти на ГРУ в страната, отбелязва Стивън Блокманс, експерт от Центъра за изследвания на европейските политики.

"В случая с Навални няма доказателства, че са замесени (руските) разузнавателни служби. Липсва решаващото звено", заяви той пред АФП.

Дори да става дума за "политическа преценка", "по-добре е да се изчака, докато ясно бъдат посочени (отговорните за това лица). Необходима е някаква подсигуровка, улики", иначе има риск санкциите да бъдат оспорени пред Европейския съд, обясни Жан-Клод Пири, бивш генерален директор на юридическата служба на Евросъюза.

Не е достатъчно само използването на "Новичок", който е разработен в Съветския съюз и не се намира свободно. А фактът, че отравянето е станало в Русия, затруднява още повече търсенето на доказателства.

"Засега топката е прехвърлена на Москва с думите: "Демонстрирайте ни независимо разследване, иначе бездействието ви ще е равностойно на самопризнание", разсъждава Оливие Дорган, адвокат от кантората "Хюз Хъбърд енд Рийд", експерт по икономическите санкции.

Германия постави в неделя ултиматум, за да получи обяснения "в най-близките дни".

Натиск върху "Северен поток-2"

Друга възможност: разширяване на икономическите санкции. След като през 2014 г. над Украйна бе свален самолетът, извършващ полет МН17, ЕС наложи на Русия различни санкции, засягащи държавни банки, оръжейната търговия и петролната индустрия. На всеки шест месеца те се подновяват.

Европейските изявления по случая Навални "не споменават изрично за европейски санкции, но и не изключват", посочва дипломат от Европа.

Брюксел може да наложи санкции, ако Москва откаже да сътрудничи изобщо, но това е малко вероятно, дава по-сдържана прогноза Блокманс: това решение изисква консенсус между 27-те членки, но някои избягват да поставят под удар предприятията си, развиващи бизнес с Русия.

"Изглежда не бива да се чака политическа подкрепа от страни като Италия или Унгария, имайки предвид тесните им икономически и дипломатически връзки с Русия. Също и от Кипър", настоява той.

"Разногласията са доста големи. Видяхме го покрай санкциите от 2014 г., чието приемане тръгна много трудно", потвърждава Дорган.

Случаят Навални съживява по-специално призивите за замразяване на доизграждания в момента много спорен газопровод "Северен поток-2", който се очаква да снабдява Германия и Европа с руски газ.

"Дипломатическите ритуали не стигат", смята Норберт Рьотген, председател на външнополитическата комисия в германския парламент, който приканва за спиране на строежа.

Германският канцлер Ангела Меркел бранеше досега този проект в името на основни икономически и енергийни интереси - в него участват над сто европейски компании и половината са германски.

Но вече се очертава възможност за обратен завой: Меркел не изключва да има последици за газопроводния проект, ако Москва не представи очакваните отговори, заяви в понеделник нейният говорител.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #4

    Не знам как е сега, но на времето всеки студент минал спецкурс БОВ можеше да синтезира поне едно вещество от групата на нервнопаралитичните газове...Какво остава за една съвременна лаборатория...Западните служби разполагат с мно-о-о-го такива...

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  3. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    РУСКА МЕДИЯ : Меркель отказалась защищать «Северный поток-2» 08.09.2020 16:02:38

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    ОСВЕН В ГЕРМАНИЯ И Финландският кабинет ще да обсъди Северен поток 2 в светлината на ситуацията с Навални - съобщи министър-председателят. Правителството на Финландия ще да обсъди проекта за газопровод „Северен поток 2“ в светлината на инцидента с руския блогър Алексей Навални. Финландският премиер Сана Марин обяви това във вторник, съобщава вестник Iltalehti. Знам, че такава дискусия започна в Германия. Финландското правителство също ще засегне този въпрос. Разбира се, вероятно ще обсъдим това на ниво правителствена комисия по външна политика и политика на сигурност с участието на президента.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.