Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слухове: Колин Пауъл ще подаде оставка?

0 коментара

Неотдавна държавният секретар на САЩ Колин Пауъл се шегувал със служителите в канцеларията на съветника по националната сигурност в Белия дом и се оплаквал, че тяхната купичка със соленки е празна. Тогава той казал: "Добре, стига. Сега трябва да се връщам на работа, а между другото, няма да подавам оставка".

Както разказва висш представител на правителството, в този момент всички от персонала "поеха рязко дъх и след това се отпуснаха". Но въпросът с поста на Пауъл не е нещо, което може да бъде обект на шеги във Вашингтон през тези дни.

Поредица от разногласия и поражения - най-новите са в Близкия изток - пораждат спекулации, че Колин Пауъл няма да остане държавен секретар през целия мандат на президента Джордж Уокър Буш. Напрежението с ястребите от Белия дом и Пентагона, което Пауъл отдавна иска да разреди, вече не може да бъде скривано.

С едно изключение от средата на 70-те години, когато Хенри Кисинджър бе едновременно държавен секретар и съветник по националната сигурност, вътрешното напрежение и заплахите от оставки заради външната политика са по-скоро правило. Но опитни дипломати казват, че настоящите разногласия са най-големите от времето, когато наставникът на Пауъл - министърът на отбраната Каспър Уайнбъргър, враждуваше с държавния секретар Джордж Шулц в правителството на Роналд Рейгън.

"Правителството не може да твърди, че тези вътрешни разногласия не са големи. Затова те решиха да ги омаловажат, заявявайки, че разногласия има в цялото правителство", казва Ричард Холбрук, пратеник на Клинтън в ООН и кандидат за държавен секретар в случай, че Ал Гор беше спечелил изборите.

Холбрук добавя: "Проблемът е, че в случая няма само лични разногласия, подхранвани от лични амбиции. Има дълбоки, философски разлики между два доста различни възгледа за ролята на Америка в света. Единият е традиционният консервативен подход; другият е радикално скъсване с 55-годишна двупартийна традиция, изискващо сключване на международни споразумения, които са от полза за нас".

Пауъл има особен статут и специфична политическа стойност в републиканското правителство, което проявява склонност към състрадателен консерватизъм. Но почти от самото начало той влезе в конфликт с повечето свои по-твърди колеги и със самия президент заради външната политика. Става дума за отказа от договора от Киото за глобалното затопляне, за думите на Буш, че Иран, Ирак и Северна Корея са "ос на злото" или за президентската декларация от миналия месец, че напредъкът на мирния процес в Близкия изток зависи от заменянето на Ясер Арафат с друг палестински лидер.

Във всеки от тези случаи обаче Пауъл приемаше позицията на президента като своя собствена и даваше най-доброто от себе си, за да обясни поведението на правителството пред съюзниците по света, които често бяха критични. Усетът за дисциплина, лоялност и дискретност обясняват защо той никога е показвал публично своите истински чувства.

Подходът на Пауъл към почти всички въпроси - международни и вътрешни - е прагматичен и неидеологизиран. Той е интернационалист, умерен, привърженик на многостранния подход, на правото на аборти и на решителните действия, а поддръжниците му го смятат за републиканец от твърде голям мащаб.
Той удържа победи, като убеди правителството, че Женевската конвенция се отнася за пленените талибани и успя в аргументите си, че новото споразумение за ядрено разоръжаване трябва да бъде оформено като договор, подлежащ на ратификация от Сената.

Но по-често става така, че той трябва "да събира парчетата и да продължава", по думите на негов приближен през миналия месец, когато Буш обяви новата близкоизточна политика. "Сега той е човекът, която трябва да я сглоби и да я накара да работи".

Например Пауъл имаше редица срещи с важни арабски съюзници, които пристигнаха скептични и отпътуваха с гръмки декларации, че Буш ги е уверил в непоколебимата решимост на Вашингтон до три години да има палестинска държава.

Но по-късно Пауъл отново се озова в положение да обявява политика на Буш, която първоначално не е одобрявал - решението да бъде съкратено финансирането на Фонда на ООН за населението с мотива, че този фонд подпомага китайски агенции, които принуждават жените да правят аборти.

Когато през миналата година пое поста, Пауъл превишаваше новия президент по авторитет, опит и възраст. Той се присъедини към предизборния екип на Буш на по-късен етап от Кондълиза Райс, сегашната съветничка по националната сигурност. Отношенията му с президента са по-скоро коректни и професионални, отколкото сърдечни и лични.

Пауъл не разменя с лекота на четири очи шеги с Буш. А инстинктивните възгледи на Буш за политиката към Ирак, Близкия изток или международното сътрудничество са повече в тон със схващанията на по-консервативните му съветници като вицепрезидента Ричард Чейни и министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд.

По БТА, със съкращения, заглавието е на mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.