Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Службите искат затягане на контрола над политиците с нов закон срещу прането на пари

Предвиждат се разширяване на кръга от проверявани лица и нови мерки

4 коментара
Службите искат затягане на контрола над политиците с нов закон срещу прането на пари

Изцяло нов Закон за мерките срещу изпиране на пари ще затегне контрола на службите над представителите на политическия ни елит и свързаните с тях лица. Това се предвижда в законопроект, разработен от междуведомствена група, ръководена от ДАНС и МВР, публикуван за обществено обсъждане в четвъртък в Портала за обществени консултации.

Основният аргумент за смяната на сега действащото законодателство по темата е то да бъде приравнено с европейската рамка, пише в мотивите към законопроекта.

Службите искат разширяване на кръга от проверявани лица – т.нар. "видни политически личности". Според новата идея за такива ще се приемат не само представителите на високите етажи на властта и средния ѝ ешелон, а и свързаните с тях хора – тези, с които те са сключили брак, живеят във фактическо съжителство, деца, родители и роднини по съребрена линия до втора степен.

Във фокуса на проектозакона попадат и всички физически лица, за които има данни, че са в близки "търговски, професионални или други делови взаимоотношения" с проверяваните политици или техните роднини.

Предвижда се съвсем нова мярка, задължаваща всички учредени у нас юридически лица да разполагат и предоставят "подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права".

Разработените от ДАНС и МВР текстове ще им позволят да изискват цялата им необходима информация от банките, нотариусите, партиите, лизинговите компании, попечителски фондове и други подобни чуждестранни образувания.

Мерките, въвеждащи европейското законодателство срещу изпирането на пари включват още "комплексна проверка на клиентите, събиране и изготвяне на документи и друга информация и тяхното съхраняване, оценка на риска от изпиране на пари, разкриване на информация за съмнителни операции, сделки и клиенти, разкриване на друга информация за целите на закона, контрол върху дейността на задължените субекти и обмен на информация". Законът предвижда и създаването на регистър за действителни собственици на компаниите.

"Забранено е откриването или поддържането на анонимна сметка или сметка на фиктивно име, както и откриването или поддържането на анонимни депозитни сертификати или депозитни сертификати на фиктивно име", пише още в законопроекта.

В него са залегнали и допълнителни правомощия на службите, свързани с проверки в регистри, събиране и обработване на информация плюс постоянен обмен на данни между МВР, ДАНС, прокуратурата, КФН, БНБ, министерствата на финансите и правосъдието, НАП, КОНПИ, Агенцията по вписванията, ВСС.

"Ефектът, който следва да постигне новото законодателство, е подобряване на прозрачността в собствеността на юридическите лица и другите правни образувания, както и по-доброто познаване на клиентите от страна на задължените субекти", мотивират се авторите на законопроекта.

Службите очакват, че новият закон ще доведе до намаляване на случаите, свързани с изпиране на пари и така "ще бъде повишен интегритетът на финансовата система в страната, ще бъде постигнато по-високо ниво на доверие в същата, както от страна на гражданското общество, така и на бизнеса".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #4

    То много необходим закон, ама как ще стане? Първо банките ще скочат заради банковата тайна, която не са длъжни да споделят ако няма доказана вина, пък и почти всички не са български и не е ясно какви са им обвързаностите с вътрешното право/пример швейцарските отказаха да разкрият данни преди няколко години/. Сетне ще се дигнат на бунт адвокатите да защитават клиентите си политици заради нарушаване на гражданските им права.

  2. Dr. Web Browsing
    #3

    А какви тогава да бъдат тези български служби, които да осъществяват такъв подобен и (при това) необходим контрол - руски служби, американски служби или брюкселски служби? - или изобщо там "някакви служби"? Ама хич не е год това - все някой трябва да "пере и да препира", а друг да му "помага", ами огледайте се наоколо, по цял свят е така, но другите са много по-богати от нас и много-много не "шумят" за тия неща - останалото си е чиста проба политиканстване - при това балканско политиканстване, нашенско политиканстване.

  3. Дядо ми Петър
    #2

    Добре е да контролираш, след като си си назначил главен прокурор и съдебен съвет - пионки. Смрадлива мафиотска работа!

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.