Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Службите пак посягат към управлението на държавата*

0 коментара

Г-жо Дончева, смая ли ви назначението на о.з. ген. Бриго Аспарухов за съветник на премиера?

Не.

Кратко и ясно.

Не, поради няколко причини. На първо място, защото е израз на разбирането на Симеон Сакскобургготски за това как да заеме място в българската действителност, как да реализира максимално интересите си и чрез кои хора да го направи. Неговият подход за деструктивиране на политическата система, при която де факто той получи определена роля и място, които му дават огромна автономия спрямо политическите партии, спрямо политическата система и способност де факто да неутрализира основните политически играчи, като използва важни фигури от тях, започна още в началото на неговото управление.

Важна фигура за БСП ли е о.з. генерал Бриго Аспарухов?

Не е толкова важна, колкото знакова.

Знакова фигура.

И даваща възможност за атаки срещу партията.

Има ли вътрешно противоречие в БСП, защото една част от вас критикува яростно правителството, а друга отива и влиза в него?

Това не е просто вътрешно противоречие в БСП. То е свързано с два въпроса. Единият беше поставен вчера в декларацията на СДС - кой доведе Симеон Сакскобургготски в България.

И аз това питам.

СДС даде част от отговора, но спести собствената си роля, която ние много добре знаем. Аз не вярвам СДС да са ортаци на среди от бившите специални служби в буквалния смисъл на думата. Но смятам, че имаше действия, самостоятелни и независими едни от други, които тласкаха България в тази посока, и СДС днес не може да избяга от тази отговорност.

Кой е политически ортак с тези среди на Държавна сигурност, след като СДС не е.

Има още една част от въпроса, която ще даде обяснение защо е необходим Бриго Аспарухов на Симеон Сакскобургготски в този момент в политическия кабинет, координиращ специалните служби.

Защо?

Въпросът за контрола на специалните служби се постави много остро в самото начало на този парламент и до този момент остава малко встрани и малко в сянка. Беше внесен един законопроект, който имаше претенции да извади извън обсега на президентския контрол специалните служби и в частност Националната разузнавателна служба. Беше използван един доста умел похват, тъй като на този етап се постига баланс между президентската и премиерската институция за тези назначения на базата на статута, на военния статут на служителите в тези служби. Когато те се девоенизират, няма конституционно основание президентът да издава указ за назначение. Има една част от бившите служители на тези служби, които към момента гравитират към различни политически сили, които смятат, че всички специални служби трябва да бъдат предадени на Министерския съвет.

Такова предложение направи самият о.з. генерал Бриго Аспарухов в началото на мандата на това Народно събрание.

Точно така. Желанието на Симеон Сакскобургготски да получи тези служби, надеждата, че ако той успее да направи това, ще даде някакви по-големи шансове управлението да доизкара мандата, за мен е втората - истинската причина за назначаването на Бриго Аспарухов там. Първата е просто защото трябва БСП да бъде спряно в този момент, в който без много шум, без много фойерверки БСП бавно, постепенно върви на практика към победата на следващите парламентарни избори.

Досега по някакъв начин това не беше спряно.

Да, смятам, че този ход нанася сериозни морални щети върху БСП. Те, разбира се, могат да не бъдат признати в момента, но дават възможност на СДС да вземе инициатива да контраатакува, ако могат, ще го направят и успешно.

Повторете втората си теза - премиерът взима при себе си о.з. ген. Бриго Аспарухов, за да му докара той специалните служби на крака.

Не точно, защо да му ги докара на крака? Аз мисля, че в момента специалните служби работят достатъчно лоялно за министър-председателя. Друг е въпросът, че един министър-председател трябва да бъде достатъчно способен да използва информацията и качествата на тези специални служби. Смятам, че Симеон Сакскобургготски не умее това и няма да го заумее и след привличането на Бриго Аспарухов там, да не говорим за функциите. Макар че за мен те не са водещи, защото мисля, че се търси друго място на о.з. генерала, което не е точно координиращо.

Тоест, той ще се впише в информационния поток на разузнавателните служби към премиера.

Търси се някакво място, което всъщност е в сянка. Не бих го нарекла вицепремиер в сянка, да не го наричаме и наместник на министър-председателя в сянка, но някаква по-особена фигура, която ще може много по-дълбоко да влезе в тези служби, много по-изкъсо да следи началниците, много по-изкъсо да контролира главния секретар на МВР, двамата министри - на отбраната и на вътрешните работи. И най-вече, което за мен е тревожно - ние трябва да се разберем ще допуснем ли специалните служби да ръководят политическия живот, създавайки им един суперстатут, суперструктура и суперначалник. . .

Кои вие да се разберете?

Политическите хора. Или ще направим това, което е в огромната част от света, че конгломератът на спецслужбите не е някакво самоцелно упражнение, че спецслужбите във всяка демокрация трябва да бъдат под политически контрол, което означава не партийно вмешателство, не използване за междупартийните междуособици на тези служби, но политически контрол, политическо виждане какво място имат те, какво се иска от началниците им и как те да бъдат сглобени така, че да могат понякога да упражняват взаимен контрол едни спрямо други, но в никакъв случай не да се качат на главата на държавата. В противен случай ние от подозираната тайна зависимост на демократичната държава от бившите служби, ще отидем на явна зависимост на демократичната държава от новите служби.

Г-жо Дончева, кои са политическите ортаци на бившите служби от Държавна сигурност? Казахте, че очевидно СДС не са политически ортаци на тези служби, кои са?

Бившите служби имат всичкия интерес и го прокарват в тези 12 години да намерят своето място под слънцето - в бизнеса, в политиката, в. . . понякога в сянка, но все пак достатъчно влиятелни върху живота в държавата. По този повод те си намериха ортаци и в СДС, и надявам се да приемете за безспорни няколко факта.

Ако Иван Костов и правителството му имаха желание да прекъснат тази зависимост, те имаха на разположение четири години и възможност два пъти те самите да правят закон за отваряне на досиетата. Начинът, по който пристъпиха към темата, създаде сериозни подозрения в две неща - първо, че СДС не може
да реши проблема, защото той е достатъчно зависимо, и това, ако започне да го разбутва, би причинило трус в самото СДС, и второ, че там водещи фигури възнамеряваха да манипулират с досиетата, за да осъществяват контрол върху политическите си противници, което, слава богу, не стана. Това не е достойна, чиста и коректна позиция на една страна, която иска да се присъединява към НАТО и Евросъюза.

Има ли другаде политически ортаци бившата Държавна сигурност?

Навсякъде има политически ортаци.

В БСП?

И в БСП също, и в НДСВ най-вече.

Има ли в БСП крило на Държавна сигурност?

Да не го наричаме крило на Държавна сигурност, това е една общност от хора, които по някакъв начин се чувстват дискриминирани в новото време, независимо че те имат добри бизнес позиции, добро влияние върху всички власти, но някак си след 90-а година обществената среда беше по-благосклонна. Смяташе се, че те в голямата си част са служили на държавата, че заслужават едно голямо уважение, че такова уважение се дължи във всички страни. Струва ми се, че развитието на нещата в тези 12 години и ситуацията в България показа, че тази позиция вероятно трябва да бъде малко коригирана, фокусирана, преосмислена. . .

Тоест да не им даваме такова голямо уважение, каквото те очакват от нас.

Да подхождаме индивидуално, да дистанцираме тези среди от вземане на решенията в държавата.

*Интервю на депутатката от БСП Татяна Данчева в предаването "Тази сутрин" на Би Ти Ви

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.