Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебната власт избра изтребители "Грипен"

Това не е обсъждано с Борисов, както твърди служебният премиер. Президентът е информирал лидера на ГЕРБ за приключването на процедурата

53 коментара
Служебната власт избра изтребители "Грипен"

Дни преди да сдаде властта служебното правителство одобри на закрито заседание решението за избор на нов изтребител, в което на първо място е класиран шведският концерн СААБ със самолет "Грипен". В сряда кабинетът даде мандат на Министерството на отбраната да преговоря за най-скъпата сделка от модернизацията на армията, възлизаща на около 1.5 млрд. лева. Междуведомствената група, чието решено бе одобрено, класира на второ място офертата на Португалия за употребявани американски изтребители Ф-16. Третата оферта е на Италия, която предлага също употребявани "Юрофайтър".

"За да има пълна приемственост, решението е обсъдено и с бъдещия премиер Бойко Борисов", заяви служебният министър Огнян Герджиков.

До момента Борисов не е съобщавал за подобно обсъждане, чието провеждане би било изключително странно на фона на гръмкото възмущение на ГЕРБ, че служената власт си позволява да взима решения, надхвърлящи правомощията ѝ.

Цветанов: Обсъждане не е имало. Президентът ни информира, че процедурата е пред финал

Mediapool не успя да се свърже с лидера на ГЕРБ за коментар, но заместникът му Цветан Цветанов заяви, че такова обсъждане не е имало. Във вторник, по време на консултациите с Борисов и Цветанов преди връчването на правителствения мандат, президентът Румен Радев им е казал, че процедурата по избор на изтребител е пред приключване. Тогава Борисов заявил на президента, че той като бивш командир на Военновъздушните сили е най-запознат с темата. И допълнил, че щом назначеното от него служебно правителство е започнало процедура, е редно то да си е финализира, разказа Цветанов пред Mediapool. И повтори, че никога не е имало "обсъждане".

 

Определяйки победител в конкурса, кабинетът "Герджиков" практически ангажира следващото редовно правителство с официални междудържавни разговори с Швеция.

Премиерът заяви, че в сделката "няма нищо предрешено" и преговорите ще се водят от редовния кабинет.

Дали ще се преговаря с трите класирани държави, или само с първата, ще решава следващото правителство, коментира и служебният вицепремиер и вонен министър Стефан Янев. В гласуваното решение не са определени нито срок, нито стъпки за водене на преговори.

При това положение остава неясно защо служебният кабинет реши да форсира избора на изпълнител по мегапроекта.

Още по-скандално е, че решението за сделка от подобен порядък отново се взима на тъмно, без дори да бъдат публично оповестени мотивите и параметрите ѝ.

По време на неформална среща с журналисти в сряда членовете на служения кабинет отказаха официални коментари за решението, защото е "класифицирана информация". Така така за пореден път отвориха врата за спекулации около проекта за нов тип изтребител, който вече 20 години не може да бъде финализиран.

Ако сделката бъде договорена, тя трябва да бъде одобрена и от Народното събрание, каквото е законовото изискване за военните разходи над 100 млн. лева.

Инвестиционният проект е за осем изтребители на стойност до 1.5 милиарда лева, като се предвижда на следващ етап да бъдат купени още осем машини. 

Шведите с по-добра финансова оферта, но не е отчетен военнополитическия ефект

Според източници от финансовото министерство офертата на шведите е била по-изгодна във финансово отношение и възлиза на около 1 млрд. лева, докато конкурентното предложение – изтребители втора ръка Ф-16 от Португалия, се е доближавало до 1.5 млрд. лева.

Освен това имало и разлика в схемите за изплащане, като офертата за "Грипен" позволява разсрочване за по-дълъг период от време.

Предварително беше ясно, че третата възможност - България да закупи втора ръка изтребители "Юрофайтър" от Италия, не отговаря на финансовите ни възможности.

Фирмите бяха класирани от работна група в МО, а решението ѝ бе одобрено от служебното правителство.

Всички числа около офертите обаче са много относителни, тъй като предстои да се договарят в хода на двустранните преговори. Освен това има много нюанси около самите поръчки – въоръжение, наземно оборудване, поддръжка и др., които влияят върху крайната цена на договора.

Международната практика обаче е с подобни сделки националните правителства да извличат и военнополитически дивиденти. Решението за избора на доставчик в такива случаи обикновено не се ограничава единствено до технически и финансови параметри, а има и стратегически измерения.

Съединените щати са основен съюзник, на когото България разчита за гарантиране на сигурността си. Решението на София отново да избере друг доставчик за крупна сделка в областта на военната модернизация вероятно ще предизвика негативна реакция от страна на Вашингтон.

Представители на служебния кабинет уточниха, че ще се водят и преговори със САЩ, но с това най-вероятно се цели да успокоят основните ни партньори в НАТО.

Във военния сектор от години върви дебат как трябва да бъдат определяни доставчиците на многомилионните сделки. Едната теза е, че решенията трябва да са комплексно обосновани и ясно аргументирани пред обществото, което плаща цената.

През последните 15 години Министерството на отбраната сключи сделки за над 2 млрд. лева, чрез които обаче българските въоръжени сили не придобиха почти никакви допълнителни бойни способности. По традиция повечето договори стигат до прокуратурата, която – отново по традиция - не вижда проблем в тях.

Освен сделката за изтребителите, новият кабинет "Борисов 3", в който министър на отбраната най-вероятно ще е лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, ще договори и другите два мащабни проекта – за купуването на нови бронирани машини и нови патрулни кораб, които общо ще излязат над 2 млрд. лева.

Какво следва?

След като бе одобрено решението на работната комисия в МО, следващото правителство ще влезе в директни преговори с шведската компания СААБ за уточняване на конкретните параметри на бъдещия договор.

Военното министерство твърди, че сделката ще бъде решена в кратък срок, но това не е сигурно.

Словакия, например, преговаря вече две години със СААБ, въпреки че взе решение да бъдат закупени "Грипен"-и.

Следващото редовно правителство ще има достатъчно лостове при желание да обърне хода на проекта и това не би било нищо необичайно. Както повечето военни сделки и тази се подготвя на тъмно, което позволява различни спекулации по темата.

В качеството си на бивш командир на Военновъздушните сили сегашният президент Румен Радев, чиито екип подготвяше проекта, клонеше към покупката на нови изтребители. В края на миналата година обаче от БСП "алармираха" , че проектът е пренаписан и тласнат в посока на Ф -16.

От ГЕРБ пък, които бяха на крачка покупката на Ф-16 в мандата на първия си кабинет, заподозряха действия в обратната посока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #53
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #52
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #51
  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #50
  5. Bлaдo
    #49

    Айде успокойте се другари, тавариши, дами и господа... - това са САМО първите 10 самолета (Холандия примерно си купува по 100). Та тия първи 10 самолета не изключват следващите да са ... друг вид ;-). Голямата файда от Грипените е, че приключват навсЭгда българо-совецката бойна дружба. А като посъберем пари за следваща партида самолети - пак ще умуваме дали да са ЕФ-ове или Тайфуни... ... А колко лесно било - една сделка, един милиард и ... - айдЭ дасвидания тавариши микоян/гуревич :-)))

  6. trezwomislesht
    #48

    Изказваните мнения по темата са очевадно политически пристрастни. Затова са и толкова много. Това явно се подсилва и от манипулациите за скандалност и непрозрачност на решението за сделка в /някои от/медиите. Не мога да разбера каква непрозрачност може да има след като всички изказали се по долу описват в подробности даже финансови елементи от нея. Не вярвам и на Цветанов, че с ББ не е било говорено за нея. Герджиков не е човек, който ще излъже за такова нещо/ макар че е от царедворците/. България

  7. trezwomislesht
    #47
  8. Преслав
    #46
  9. Bлaдo
    #45

    рАдЭф може да посредничи (про боно!!!) да продадем сега старите мигове на нЭкоя рУссия ;-)

  10. Асенов
    #44

    На Р. Радев му се иска да е президент като Путин, Тръмп и Ердоган - да не чака редовно правителство и Народно събрание за решаване на държавните въпроси. Колко ще му е хубаво да има само едно негово служебно правителство през целия си мандат?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.