Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебният кабинет е пас по темата нов еврокомисар

4 коментара
Служебният кабинет е пас по темата нов еврокомисар

Служебното правителство засега не възнамерява да предприема действия за номинация на нов български еврокомисар на мястото на освободената вече от този пост Мария Габриел. Тя бе предложена от ГЕРБ за кандидат-премиер и в понеделник получи първия мандат за съставяне на кабинет.

Независимо дали Габриел успее да състави правителство, което на този етап изглежда по-скоро невъзможно, за овакантеното от нея място на член на Европейската комисия, принципно би трябвало България да номинира нов комисар.

"С оглед на етапа, на който се намира конституционната процедура, а именно – връчен първи проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 49-ото Народно събрание, считаме за несъстоятелно да бъдат коментирани хипотези" относно номинацията на нов еврокомисар, заявиха от Министерския съвет в отговор на поставените от Mediapool въпроси.

Единият е какво ще предприеме настоящият служебен кабинет, ако не се сформира редовно правителство в рамките на това Народно събрание – дали ще се чакат резултатите от следващи избори. Както и възможно ли е България да остане без еврокомисар до съставянето на следващата Европейска комисия, което ще е най-рано идната есен.

Това няма да е първият случай, в който страната ни е оставала без свой представител в Европейската комисия. След като Кристалина Георгиева обяви през ноември 2016 г, че напуска поста в Брюксел, за да оглави от януари 2017 г. Световната банка, България предложи Мария Габриел на нейното място едва през май 2017 г. И то при положение, че на власт беше редовното правителство на ГЕРБ и Бойко Борисов.

Мария Габриел отговаряше за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж. Не е задължително следващият български еврокомисар, ако има такъв, да заеме същия ресор.

Шефът на ЕК Урсула фон дел Лайен прие оставката на Габриел в понеделник. Същия ден стана ясно, че първият мандат за съставяне на правителство се проваля, след като БСП отказа да го подкрепи, очевидно стресната от заканите на главния прокурор Иван Гешев срещу политиците, които искат да го свалят от поста. Мария Габриел обяви миналата седмица, че първата работа на евентуалното ново правителство ще е да поиска освобождаването на Гешев от поста.

Междувременно от Европейската комисия разясниха официално, че при овакантяване на поста на еврокомисар, съответната държава информира официално ЕК за новата кандидатура и председателят на ЕК уведомява Европейския парламент за номинацията. Ако обаче срокът за довършване на мандата е кратък (не се посочва конкретна дефиниция като определено време), председателят на ЕК може да реши да не поиска стартиране на процедура по разглеждане на искането за нов еврокомисар.

Ако служебният кабинет реши да чака редовно правителство, такова може да няма и наесен, а предишните избори за европарламент бяха в края на май 2019 г. Кога ще са новите, все още не е договорено между държавите членки на Съвета на ЕС, като неофициално се говори за юни 2024 г.

Европейската комисия, излъчена от съответния Европейски парламент, има по-дълъг мандат, тъй като на новоизбраните евродепутати им отнема време да договорят висшите постове и структурата на ЕК. Това означава, че новата ЕК ще се формира най-рано през есента на 2024 г., а дотогава България няма да има еврокомисар, ако не предложи кандидатура, или ако Фон дер Лайен реши.

Самата процедурата от внасянето на номинацията за еврокомисар до гласуването в Европарламента отнема около месец.

Тя предвижда след поискването ѝ от председателя на ЕК Конференцията на председателите на Европейския парламент да одобри старта ѝ и да приеме проект на въпросник за изслушване на кандидат-комисаря. Следват заседания за неговата проверка и подготовката на изслушването му. След като то се проведе, Конференцията на председателите на комисии на ЕП обсъжда писмото(ата) за оценка и номинацията се подлага на гласуване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mandzo
    #4
    Отговор на коментар #2

    В унисон с този пост, може би ЕК трябва директно да почне да разпределя парите от европейските фондове по различни проекти. Така ще се избегне БГ администрацията, от където се заражда основно и КОРУПЦИЯТА. Така този въпрос ще се реши. За парите от бюджета, това ще е още проблем.

  2. Мислимотор
    #3

    България е турена на гинекологичния стол от Боковци, Догановци, Радевци. След огледа д-р Урсула ще заключи – извънматочна бременност. И аборт си требе. Много татковци ще заплачат, но изнасилената ще може да продължи напред след операцията.

  3. Веско
    #2

    Десният политик Урсула Фон дер Лайен няма да допусне руско-поклонници в ЕК. Просто няма да има нов Евро-комисар от България до Юни догодина. А може и след това въобще да няма при толкова слаби Бълг.Евро-комисари.

  4. Rogger Potter
    #1

    Иво Христов или Елена Йончева загряват в ъгъла. Честито на "демократите".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.