Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фалстарт с писането на Бюджет 2022: Минималната пенсия може да е 370 лв., 420 лв., 430 лв. или 490 лв.

Служебният министър на финансите ще внесе паралелен проект на този на партиите на промяната

17 коментара
Валери Белчев

Заплетената ситуация с приемането на държавния бюджет за 2022 г., което най-вероятно няма да се случи до Нова година, стана абсурдна в сряда след импровизираното включване по темата на служебния финансов министър Валери Белчев. Пет дни след като четирите партии, преговарящи за правителство, се обединиха около основните параметри на финансовия план за 2022 г., Белчев обяви, че започва да пише паралелен бюджет. Той е с частично разминаващи се с консенсуса параметри и по думите на Белчев трябва да бъде приет до Нова година, за да не се постави държавата в риск. На този фон се оказа, че министърът не познава основни детайли от предложението си, като например размера на заложената в плана си минимална пенсия за догодина. Така на практика не се разбра дали тя ще бъде 370 лв., 420 лв., 430 лв. или 490 лв.

Валери Белчев е готов с бюджетната рамка

Назначеният от президента Румен Радев финансов министър Валери Белчев се появи на неочакван брифинг в Министерски съвет в сряда сутринта и обяви, че бил подготвил бюджетна рамка, в която ще има допълнителна социална защита за хората догодина – увеличаване на детските надбавки, запазване на увеличеното на 650 лв. обезщетение за майчинство, повишена на 710 лв. минимална заплата, както и добавки на пенсионерите от 120 лв. до 30 юни 2022 г.

Изумително бе, че на две места министърът създаде впечатление, че сериозно се е объркал за някои от детайлите в предложението си.

Първо, нарече обезщетението за втората година майчиноство детска "надбавка" и второ, създаде очакване за вдигане на минималната пенсия от сегашните 300 лв. на 490 лв. от 1 януари 2021 г.

Предложението на четирите партии, преговарящи за правителство (възприето и от служебния кабинет, както стана ясно от думите на Белчев), е след Нова година размерът на нито една пенсия за осигурителен стаж и възраст да не падне под сумата, която сега получават пенсионерите заедно с извънредните добавки от 120 лв. на месец. Това означава, че минималната пенсия трябва да се увеличи от 300 лв. на 420 лв. от Нова година. Според гласуваната през лятото актуализация на бюджета тя трябва да стане 370 лв. от 25 декември, но за да не падне под сегашната сума, която получават възрастните хора с надбавката от 120 лв. - 420 лв., минималната пенсия директно трябва да се вдигне на 420 лв.

Правейки свои изчисления обаче, журналистка попита Белчев дали минималната пенсия ще стане 490 лв. от 1 януари 2022 г., тоест 370 лв. + 120 лв. Министърът първо каза, че не разбира въпроса, после - че не е сигурен, а накрая заключи, че действително плащането ще стигне тази сума, макар през цялото време да излъчваше колебание и обърканост. "Не мога да ви кажа минималната стойност, но мисля, че това беше сметката, да", каза Белчев.

На този фон малко преди 20 ч. Министерството на финансите изпрати прессъобщение до медиите с "уточнението", че минималната пенсия догодина по принцип ще бъде 370 лв. и ще се осъвремени по швейцарското правило от 1 юли, но служебното правителство предвижда добавки към пенсиите в размер на 60 лв. на месец за периода януари - юни 2022 г. Така практически от 1 януари минималната пенсия с добавката би станала 430 лв.

Проектобюджетът ще бъде внесен на 17 декември

Друг впечатляващо обстоятелство е, че на 1 декември министърът тепърва започва да пише държавния бюджет с единствената цел той да бъде приет до Нова година, защото бил загрижен да предпази държавата от рискове. 

"Въпреки че някои от политическите сили предпочитат да забавим процеса и да оставим внасянето на бюджета на редовно правителство, от наша гледна точка ние сме длъжни да спазим закона и да предпазим държавата от някои рискове", каза Белчев. На пръв поглед е добре държавата да има резервен вариант за бюджета в случай че не се състави редовно правителство, но е логично към 1 декември проектозакона за бюджета вече да е готов, а не тепърва да започва да се пише. Законовият срок за подготовката на бюджета изтече още на 31 октомври.

От думите на Белчев се разбра, че до момента финансовото министерство е готово само с "базовия сценарий". До петък щяла да приключи междуведомствената съгласувателна процедура. В понеделник щяло да започне писането на проектозакона за бюджета, което щяло да отнеме седмица. На 13 декември щяло да стартира обсъждането с всички бюджетни структури, с общините и с Фискалния съвет, на 16 декември проектът трябвало да се обсъди от тристранката, а на 17 декември (петък) - да се внесе в Народното събрание.

Този план-график сериозно контрастира с намерението на четирите партии, преговарящи за правителство, които се разбраха бюджетът да се обсъжда и приема през януари. Има и разлики с постигнато съгласие между политическите сили по конкретните параметри. Четирите партии се договориха за 700 лв. минимална работна заплата през 2022 г., 420 лв. минимална пенсия, запазване на увеличеното до 650 лв. обезщетение за майчинство, увеличение на пенсиите (така че да размерът им да не е по-нисък от сумата, получавана от пенсионерите с добавката от 120 лв.), насърчаване на семействата чрез запазване на данъчните облекчения за деца и др. За вдигане на детските надбавки до момента изобщо не е ставало дума.

Изненадващо вдигане на детските надбавки

Белчев обаче предлага надбавките да се вдигнат с около 20% - от 40 лв. на 50 лв. за едно дете и от 90 лв. на 110 лв. за две деца. Той ще предложи и вдигане на дохода на член от семейството, при който се полагат надбавки - до 510 лв. По думите на Белчев промяната щяла да засегне 120 000 деца, при положение че получаващите надбавки в момента деца са малко под 600 000.

Чрез пресофиса си Асен Василев, който е основното до момента предложение за бъдещ финансов министър, заяви, че няма да коментира изявлението на Валери Белчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #17

    Този загубенак ДА НЕ СЕ ОБАЖДА. Тотално НЕКОМПЕТЕНТЕН, за да може нещо да промени. Мульо..

  2. Мазен Кумунис
    #16

    Типична калинка от калинките на русофилистика Фелдфебел Рундьо! ;)

  3. полк. Дрангов
    #15

    Кражбо-промяната продължава! Да живее хвърчилков!

  4. Светлоносец
    #14

    Като стигнат 300 млрд външен дълг ще разберем, че дъното при Борисов е било само партера, след него започват мазетата и катакомбите. Проблема и феномена, който създаде Борисов е, че всеки идиот си мисли, че може да е премиер или министър, народа почна да залага, а не да гласува и тръгнаха орди към НС всеки 2 месеца. Винаги може да е по зле, колкото и да е зле.

  5. Обектив
    #13

    Откъде накъде служебен кабинет след приключване на ангажиментите му за проведените избори, ще внася в бъдещия парламент проектобюджет за следващата година ?

  6. o.petti
    #12

    Добре, ясно! Благодаря за отговора! Щом системата е такава - търпим, и толкоз. Няма що да недоволстваме. А колкото до бюджета - ще плащаме ние, какъвто и да е той. Нали за това сме данъкоплатци.

  7. archibal
    #11
    Отговор на коментар #9

    Тук по скоро се играе на "По-по-най". "Като не искате да сложите мои хора в провителството, аз пък ще ви правя кални номера. Нали вече съм преизбран, не ме бърка"

  8. archibal
    #10
    Отговор на коментар #9

    Получилите 10% от гласовете не са виновни, че суверена го мързи, не му плащат, няма за кой и други от рода за да отиде да гласува. Така работи системата. Да са гласували, ако ще 1000 души да гласуват, другите ще се съобразяват с тях като не желаят да гласуват

  9. o.petti
    #9
    Отговор на коментар #8

    Това добре. Явно сте грамотен в това отношение и затова ще питам - а не-правителство може ли да прави бюджет? Питам щото получилите 10% от гласовете на избирателите (или болшевиките, както е прието да се каже в БГ) и те имат такъв бюджет без да са назначени на работа. Без дразнене, наистина искам да науча.

  10. archibal
    #8
    Отговор на коментар #6

    Не е работа на служебно правителство да прави бюджет. Кое мнозинство ще му го гласува? Служебното правителство (което и да е то) има ли мнозинство в Парламента Това е основният закон за годината. Много ясно е разписано какво се прави когато няма приет бюджет. Няма драма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.