Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебният кабинет пуска неограничена сеч във вековните гори (Обновена)

Министърът на икономиката: Обясниха ми, че старите дървета започват да отделят въглероден двуокис

12 коментара
сн. WWF

Служебната власт се готви даде картбланш за разширяване на сечта във вековните гори на България. В момента сечите са напълно забранени на 30% от площите с такива гори. Идеята е дори това ограничение да падне. Обещанието бе обявено пред представители на бизнеса в четвъртък. По-късно и министърът на икономиката Никола Стоянов, след среща с горския бранш и експерти от министерствата на земеделието и на екологията, потвърди, че се върви към отмяна на ограниченията за сеч във вековните гори. 

"Тема на дискусията бе и заповедта, ограничаваща до 30% сечите в стогодишните гори. Инж. Чамбов (Валентин Чамбов - зам.-министър на земеделието) обясни, че има доклад на министерството, в който са включени и становища от научните среди за отпадане на заповедта", посочва земеделското министерство в съобщение до медиите.

От него става ясно, че и самият министър Явор Гечев подкрепя неограничената сеч във вековните гори на България.

"Тази позиция се подкрепя и от министъра на земеделието, но към момента тя все още не е отменена, тъй като дейностите в посока нейното отпадане все още продължават", разясни Чамбов.

Заповедта със забрана на сечта в 30 на сто от вековните гори бе подписана от служебния министър на земеделието Христо Бозуков на 16 септември 2021 година.  

Министърът на икономиката: Обясниха ми, че старите дървета започват да отделят въглероден двуокис

По-късно в четвъртък среща с горския бранш проведе и министъра на икономиката Никола Стоянов. На въпрос на Mediapool дали недостигът на дървесина трябва да се компенсира със сеч на вековни гори, той разкри какво са му обяснили експертите за старите дървета.

"Беше ми обяснено следното нещо. Гората има много функции. Една от тях докато растат дърветата поемат и много от въглеродния двуокис. След като те достигнат този жизнен цикъл, при който спират да растат повече и това са тези стари гори, чийто дърводив е ограничен, те започват обратно да отдават въглероден двуокис, а не повече да поемат. Оттам нататък те не растат повече, не допринасят за прираста на гората и единственото, което се случва е накрая да паднат, когато изгният. От друга страна, ако те се добиват на време, те са основна суровина, например за мебелния сектор, където се търсят по-големи дървета и когато се добият на време способстват стартирането на новите насаждения", каза Никола Стоянов. 

Министърът посочи още, че след въвеждането на тази заповед дърводобива е намалял с 1 млн. кубически метра - от 7 млн. кубика на 6 млн. кубика.

"Може би не цялото количество заради заповедта, може би е заради по все по-сериозната липса на кадри и дървосекачи. Далеч съм от това, че има едно решение или една заповед, която трябва да бъде отменена и това ще реши проблема. Явно е комплексно, но според експертите и тя допринася", каза още Стоянов.  

Дунчев: Вековните гори обаче са едва 5%

"Проблемът въобще не е във вековните гори, та те са едва 5% от всички гори в България. Недостигът може да бъде осигурен от останалите гори, в които дори не се изпълняват плановете за разрешена стопанска сеч", коментира природозащитникът и депутат от "Продългаваме промяната" Александър Дунчев пред Mediapool.

Целта на това повече от спорно решение е "да се задоволят лобистки интереси и дълготрайно да се завишат сечите и то в най-чувствителните български гори под предлог, че се помага на бизнеса да не съкращава работници и да не отказва поръчки", допълни той.

И напомни, че част от най-старите гори на страната са и във вододайни зони.

Опазването на вековните гори е европейска политика, която трябва да се прилага и в България, каза още Дунчев.

Само преди ден в НС по инициатива на "Продължаваме промяната" бе създадена временна парламентарна комисия, която до 10 дни да предолжи как да се осигурят дърва за населението.

Земеделското министерство явно е решило да изпревари депутатите. Отмяната на заповедта, ограничаваща сечите, не се съгласува със законодателната власт.

Отделно, самият служебен агроминистър Явор Гечев вече си противоречи. Само преди дни той декларира, че проблемът с недостига на дърва е почти разрешен в неговия мандат – заварил 30% изпълнение на доставките, сега те са се вдигнали до 90%.

В четвъртък обаче министерството дава заявка да пуска сечи в 100-годишните гори, за да осигурява дърва за фабриките, произвеждащи мебели, плоскости и т.н.

"Преди 3 месеца доставките на дърва за хората бяха между 30-35% от различните предприятия. Сега отиваме към 90%. Наваксали сме пропуснатото през летния сезон, когато имаше насочване към предприятията за сметка на доставките за населението", каза Явор Гечев само преди два дни.

Очаквано и на срещата в четвъртък горските фирми се оплакаха от липсата на суровина, което води до намаляване или временно спиране на работата и съкращаване на персонал. Липсата на кадри и дългосрочно планиране също са сред перипетиите, които срещат всеки ден. Едно от основните им искания е отпадане на ограниченията за добив на дървесина и гарантиране на сигурността на доставките на суровина.

Рунд пореден

Само за тази година това е пореден опит на земеделското министерство да премахне ограничението от 30% за разрешени сечи във вековните гори. Още в средата на юни същият зам.-министър на земеделието -Валентин Чамбов, който тогава бе и заместник на агроминистъра от БСП Иван Иванов в кабинета на Кирил Петков, започна да подгрява за тази промяна.

Това отново се случи на среща с бизнеса по време на конференция "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България" в троянското село Чифлик. И тогава той мотивира разрешаването на тези сечи с недостиг на дървесина за индустрията.

"Ще внесе предложение до министър Иван Иванов за отмяна на заповедта от 21 май миналата година на служебния министър на земеделието и храните Христо Бозуков за спиране на сечите в 30 процента от горите над 100 години и на горите покрай реки, извори, населени места и пътища", каза през лятото Валентин Чамбов.

"Аз, заедно с изпълнителния директор на Агенцията по горите, ще подготвим доклад, с който ще предложа на министъра на земеделието да отпадне тази заповед и да се потърсят други нормативно регулирани механизми за нормалното ползване на дървесина в тези райони като крайречните гори", посочи тогава Чамбов.

Очевидно този доклад вече е готов и се връзва с намерението на служебната власт да разшири сечта във вековните гори.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #12

    Това не трябва да се допуска, служебният кабинет започва да прибира подкупи за незаконни сделки с държавно богатство.

  2. ирис
    #11

    Какво е нивото образование на хората в този радевски кабинет.Толкова недоразумения,като се почне от тъй нареченият министър на енергетиката и се стигне до това поредно падение на мисловната дейност

  3. Александър Борисов
    #10

    Още едно потвърждение,че служебният кабинет е за бесене! Байкушевата мура е готова да поеме всичките на веднъж!

  4. anton nikolov
    #9

    Гадев и компания - вредни за България !

  5. Sgt. Pepper
    #8

    ... и за какви "научни среди" плещи тоя? Та нали ако някой учен въобще седне да му говори, тъпият министър няма да разбере нищо и само ще мига на парцали?

  6. Sgt. Pepper
    #7

    Тия лъжеминистри стоянов, гечев и сие отделят зловония, които сигурно и от луната се усещат! БСП-то е много оплетено с горската мафия. Спомнете си мрачната личност Юруков, който в деня на падането си от власт узакони "заменките", пакостните последици от които още ни тежат.

  7. обикновен
    #6

    Не ми се коментира глупостта, че старите дървета започвали да отделят въглероден двуокис, заради което може да се секат, но служебниците от гълъбарника със сигурност изхвърлят токсини в изобилие от всичките си отверстия! Това служебно правителство от самозабравили се нагли некадърници се очертава да бъде първото българско правителство, което ведно с путлеристкия пРезидент Радев, трябва да бъде изправено пред Съд за погром и нанасяне на огромни непоправими вреди и щети на държавата! Оставка, НЕГОДНИЦИ!

  8. Des
    #5

    Тези термити какво са засадили, че ще го секат? В началото на 20 век, не случайно царя и хората са садили и развивали горите и парковите пространства, още тогава са проумели, че само така може да се спрат субтропичните климатични засушавания и наводнения, които опустошават околната среда и я превръщат в камък и пустош.

  9. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #4
  10. Калико Джо
    #3

    Как ще се бетонират планините, подобно на крайбрежието, ако все още има гори там! Всичко трябва да се изсече и покрие с вили и хотели! А че има държава, която се отоплява през 21 век с насечена дървета е само малка подробност към цялостното ни развитие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.