Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Петков започна да изпразва ДКК от фирми

Вади "Монтажи", а "Еко Антрацит" и "Екоинженеринг - РМ" минават под шапката на МОСВ

14 коментара
Кирил Петков започна да изпразва ДКК от фирми

Министърът на икономиката Кирил Петков даде началото на трансформация на "черната кутия" по времето на управлението на ГЕРБ - "Държавната консолидационна компания" (ДКК).

За начало се вадят държавните компании "Монтажи", която минава на пряко подчинение на Министерството на икономиката, а "Еко Антрацит" и "Екоинжгенеринг - РМ" минават под шапката на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Целта е министерствата да имат контрол върху дружествата, какъвто в момента нямат, за да се избегне източването на средства през "холдинговия чадър", както Петков нарича ДКК. Докладите му за това са били одобрени на днешното заседание на правителството, съобщи икономическият министър след заседанието.

"Абсолютно няма нужда от съществуването на ДКК, но това не може да стане от днес за утре. Първата ни стъпка е да влезем в контрола на ДКК, което трябва да се случи скоро. После да сменим бордовете на част от тези компании и след това те да минават директно на подчинение на Министерството на икономиката, за да изпразним от съдържание ДКК", обясни Кирил Петков в интервю за Mediapool.

Една от първите компании, които ще бъдат извадени от ДКК, е скандално известното дружество "Монтажи". То ще отиде на пряко подчинение на Министерството на икономиката. "Монтажи" получи от ДКК чек за 754 млн. лв. за ремонт на язовири, рекултивация на мини и изграждане на нов правителствен комплекс с инхаус възлагане. След което е преразпределило почти цялата сума на три фирми - "Ковел про" ЕООД (367 млн. лв.), "Планекс-ГЕС" ДЗЗД (228 млн. лв.) и "Абак ДС" ЕООД (125 млн. лв.), разкри неотдавна финансовият министър Асен Василев.

Заедно с министъра на екологията Асен Личев, Кирил Петков предлага фирмите "Еко Антрацит" и "Екоинженеринг РМ", които сега са под шапката на ДКК, да минат към ековедомството. Аргументът е, че дейността на двете дружества е пряко свързана с опазването на околната среда, тъй като те се занимават с рекултивацията на закрити мини.

"Тези две дружества въобще не знам какво правят в Министерството на икономиката, след като дейността им е свързана с екологията", каза министър Петков.

Той посочи, че язовирите, чийто ремонт се финансира през ДКК с 630 млн. лв., трябва да преминат към Министерството на земеделието. Причината е, че те се използват основно за напояване от земеделците и риболов, което е несвойствена функция за Министерството на икономиката. Заедно с тях към земеделското министерство трябва да мине и създаденото по време на третия мандат на ГЕРБ Държавно предприятие за управление на язовирите.

В момента тече процедурата за смяна на ръководството на ДКК, което досега никога не се е появявало публично. За целта е бил променен уставът на дружеството, като е увеличен съветът на директорите от петима на деветима членове. Кирил Петков се надява новите членове да бъдат избрани и вписани до края на мандата на служебния кабинет, за да може да се продължат промените в ръководствата на отделните компании под шапката на ДКК и трансформацията на дружеството.

Министърът на икономиката си дава сметка, че това е дълъг процес, който ще отнеме няколко години, но важното е да се дадат началото и посоката, за да няма повече непрозрачно харчене на публичен ресурс.

"Всичко е една голяма плетеница и трябва лека полека да се отплита, като едновременно с това се контролира харченето на парите и да се повери управлението на честни и почтени хора", каза Кирил Петков.

Той посочи, че това ще е един от проектите, които няма да успее да завърши, но ще предаде на наследника си.

ДКК беше създадена по времето на първия кабинет на Бойко Борисов през 2010 г. Идеята на тогавашния финансов министър Симеон Дянков беше в нея да влизат парите от приватизацията на държавните фирми, за да не отиват в Сребърния фонд за пенсии. Първоначалният ѝ капитал беше 19 млн. лв. По време на втория и третия кабинет на Борисов обаче ДКК се трансформира в холдингова структура, в която бяха вкарани редица държавни предприятия - от производство на мляко, през строителство и оръжия до ремонт на язовири. Капиталът ѝ нарасна на около 1 млрд. лв.

ДКК е и един от едрите кредитополучатели от ББР със заем от 172 млн. лв., като 130 млн. лв. от него са отишли за ремонт на язовири по документи.

В сряда се очаква служебното правителство да подкрепи предложението на Кирил Петков за трансформацията на ДКК. Кабинетът на Стефан Янев вече спря изграждането на новата офис сграда на ДКК в "София Тех Парк" за 182 млн. лв.

Кирил Петков дори успя да накара анонимното ръководство на ДКК да пусне поне интернет сайт на компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Insta Killa
    #14
    Отговор на коментар #13

    Сега разбрах къде работиш. Свърши хранилката.

  2. анита хегерланд
    #13

    В длъжностната характеристика ясно пише, че министърът трябва да изготви държавната политика в сектора си. Т.е. той трябва да се е допитал до специалисти, да направи доклад с мотиви, на базата на анализи и разчети, че трябва да се смени посоката и защо това е полезно за българската икономика. Какви ще са ползите, ако се направи тази промяна. ЛИЦЕТО НЕ ПРАВИ ПРОМЯНАТА, А САМО АРГУМЕНТИРАНО ПРЕДЛАГА...Долен кучи син!!!

  3. Коментарът е изтрит в 19:43 на 4 август 2021 от автора.
    #12
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  5. Бисерко
    #10

    Е това решение вече е чудесна новина.Ако се пристъпи и към приватизирането на ББР и ликвидация на Автомагистрали ЕАД, това вече ще са истински реформи.

  6. gavril
    #9
    Отговор на коментар #2

    Демек дразни те, че няма да са “ваши” хора ;) Толкова са прозрачни фрустрациите на вашата сган :)

  7. dabedabe
    #8
    Отговор на коментар #6

    Всеки се моли и се надява на по-добро. А се получава каша, да не кажа друго.

  8. анита хегерланд
    #7

    Другари, недвижимите имоти, стратегическите бизнеси и обекти ще отидат под шапката на екоминистерството, което никой не проверява. Така на тъмно президентското правителство може да започне да разпродава държавния дялове, акции или собственост, без да има такава нужда и без контрол.

  9. eagle_eye
    #6
    Отговор на коментар #4

    Изненади - силно казано. ще има промени. Герб ще загубят нови 200 000 гласа, например. Нов играч може да се появи или стар да се върне на тепиха. Всичко това би било очаквано.

  10. Н
    #5

    Браво Киро!
    /ненаписан още хит/
    Само така.
    Министър Петков направо не може да си представи КОЛКО е разбираем и одобряван за подхода си от хора,/ доста репресирани от простака -и герб,и бсп и майна им ндсв../, но с реално елитно икономическо образование /вярно отпреди 4 десетилетия, но е топ/Толкова рационални и естествено икономически са тези му действия.
    Наистина язовирите да заминават към екологията или към земеделието. Стига с тия милиони из общите сметки на всякакви министерства и накрая

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.