Служебното правителство забърка лек хаос с плановете си да задвижи най-скъпата държавна поръчка за последните години – закупуването на нови изтребители.
Във вторник финансовият министър Калин Христов обяви, че предстои до края на месеца да се дефинират условията, на които трябва да отговаря даден изтребител, за да изпълни стандартите на българската армия и ангажиментите към НАТО, а след това ще започне процедура за подаване на юридически необвързващи оферти от страна на потенциални производители.
От думите на Финансовия министър стана ясно, че служебното правителство не смята да се довери на Министерството на отбраната, което от две години работи по проекта и вече извърши анализ и събра оферти за изтребителите.
Сделката се подготвяше от бившия военен министър Аню Ангелов, който реши за нея да не се провежда конкурс, а да бъде решена на база директни междудържавни преговори. Така работна група в министерството месеци наред анализираше проекта, след което МО обяви, че след проведен анализ и от 15 подадени оферти са се спрели на три - нови самолети "Грипен" от Швеция, употребявани "Еврофайтър Тайфун Транш 1" от Италия, употребявани Ф-16 МЛУ от Португалия - с цялостен логистичен пакет от САЩ.
Служебният премиер Марин Райков обясни обаче, че се чакат тепърва оферти от производители, които да бъдат правно неангажиращи и според него "това е една много добра първа стъпка, която ще ни позволи постепенно да анализираме и възможностите, които в годините ще имаме във финансово отношение, да видим как да заложим и какви средства да заложим за в бъдеще". За да се сключи договор, по закон е необходимо решение на Народното събрание, така че служебният кабинет няма да може да подпише сделката.
Още един нов момент е, че служебното правителство обяви, че ще иска оферти вече от фирмите производители, а не от държави. Ръководството на министерството твърдеше, че когато се купуват самолети на старо, се преговаря с държавата-производител и не може да обявява търг.
На уточняващи въпроси на Mediapool към Министерството на отбраната отговориха лаконично с две изречения.
"Стъпва се върху извършената работа до този момент на експертния екип под ръководството на заместник-командира на ВВС бригаден генерал Румен Радев. Ще се предложи на МИЕТ и МФ да се включат със своя експертиза за оценка на индустриалния ефект и схемата на плащания по евентуалния договор", заявиха от Министерството на отбраната.
От военното министерство не отговориха на въпрос дали е възможно да се върви към промяна на процедурата и решение за провеждането на конкурс вместо преките преговори.
Темата за закупуването на нови изтребители бе повдигната преди ден от Росен Плевнелиев, който съобщи, че е много ”за” купуването на нови изтребители и добави, че според разчетите можело да се вземат 9-10 машини.
През януари зам.-командирът на Военновъздушните сили ген. Румен Радев, ръководител на екипа в Министерството на отбраната, който избира изтребителите, съобщи, че ведомството вече е решило да закупи девет изтребителя и се е спряло на три оферти. Той обясни, че е извършена огромен по обем работа – изписани са 10 000 страници.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
44 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Па що са ни изпритребвали изтребители - имаме си цели 240 !
Това изобщо не е работа на служебно правителство.
А пък в енергетиката какви ги е забъркало !!! Искам да е люта зима ...
Абе балъци, не разбирате ли, че едни хора трябва да вземат едни пари - и от самолетите и от саниранияата и от техно-центъра. Мотиви винаг ще се намерят - както се казва "всяко деяние има своето философско оправдание". А мат'риала, който избира такива като Плевнелиев, гАньо и Тиквата да духа супата.
да ги разкарат всичките изтребители, и да дадат патрулирането на друга държава членка, нека те си хабят парите за глупости! както направиха Балтийските държави, какво да не би да е по-несигурно там?!
Нито стотинка за закупуване на скъпи играчки преди да се изринат тези Авгиеви обри.
Нека хвърля малко светлина по въпроса. Търг не може да се проведе защото закона за обществените поръчки в чл. 13 изисква издаването на специална наредба за това (старата бе отменена от ББ. Преки преговори и подписване на договор с държава не може да се извърши защото парламента трябва да санкционира сделката, а такъв както знаем няма защото ББ се измъкна от кашата, която беше забълкал като п...ня из гащи. В МИЕТ експертите по офсета( индустриалното сътрудничество) са сведени да двама, а в МФ такива въобще няма. Как ще се осъществи такава сделка?
Да Ви изглежда познато:
"Тръжната комисия, която оценява офертите за изграждането на 4 многоцелеви корвети за модернизацията на българските военноморски сили, е класирала на първо място френският военен концерн ”Армарис”. Протоколът за избора на “Армарис” е внесен във вторник вечерта в Министерството на отбрана, съобщи за Mediapool в четвъртък източник, близък до комисията. Според него до дни се чака одобрението на военния министър Николай Свинаров. След това ще се пристъпи към преговори с избрания …
изпълнител за изготвянето и сключването на договора.
От пресцентъра на военното ведомство обаче отрекоха протоколът да е внасян и заявиха, че той все още се очаква.
Перипетиите около избора на изпълнител за поръчката предизвика буря сред висшето командване на армията, след като на драматично заседание на Съвета по отбраната миналата седмица командващият на военноморските сили адмирал Минко Кавалджиев е направил безпрецедентно критично изказване срещу опитите да се манипулира конкурса за новите кораби в полза на немската компания “Люрсен”.
Критиката е била насочена лично срещу началника на Генералния щаб ген. Никола Колев и първия му заместник и бивш командващ военния флот адмирал Петър Петров, научи Mediapool. Според участници в заседанието Кавалджиев, който оглавява комисията, открито е въстанал срещу упражнения върху комисията и него натиск в полза на германската компания. Отказът да се подчинят на разпорежданията “отгоре” довел до открита война от страна на Колев и Петров срещу командващия флота, който е бил обвинен за “сриване на морала, дисциплината и единоначалието в армията” и че “води флота към гибел”, твърдят източниците.
Лобирането за един или друг кандидат в конкурса се засили изключително много, след като на първи кръг от търга на първо място бе класирана холандската фирма “Мерведе”.
Свинаров “подписва до 16 юни”
Въпросът с избора на корабостроител за четирите корвети е преди всичко от политическо значение, твърдят от МО. Тъй като става дума за много голяма сума, а кандидатите са все първокачествени европейски фирми с опит във военното корабостроене, лобисткият натиск е много силен за някои от кандидатите, особено за двата гиганта във военното корабостроене – френската компания “Армарис” и германската “Люрсен”.
По първоначални сметки ще струва между 700 млн. и 1 млрд. евро и е най-скъпата от всички проекти за модернизация на армията. Според запознати при наличния сблъсък на интереси решението за избор на изпълнител най-вероятно ще се вземе на “най-високо ниво в държавата”.
Това ще стане до дни, като въпросът няма да бъде оставен за следващото правителство.
Същото потвърди косвено в четвъртък и зам.-председателят на БСП Румен Овчаров. Според него МО ще разгледа класираните оферти до 16 юни и решението за сделката за 800 млн. евро “ще се вземе отново в смутното време около изборите”.
Смята се, че за “Армарис” са лобирали президентският съветник и бивш шеф на Генералния щаб ген. Михо Михов, бизнесмените Петър Манджуков и Николай Гигов.
В интервю за в. “Труд” от началото на седмицата военният министър Николай Свинаров признава за подкрепата на част от военните за офертата на “Люрсен”, без да визира директно ген. Никола Колев. Свинаров казва, че “не става дума за корупционен или лобистки натиск, а за мнения за технологичната и финансова страна на офертата”.
“Върви се към значително намаление на ценовите оферти и разрастване на офсетната част. В технологичната част никой не е очаквал промяна”, заявява министърът, като подчертава това, което е известно – че в офертите на двете водещи фирми няма съществени разлики и въпросът вече опира до политическо предпочитание.
Все пак Свинаров откровено казва, че “това е спорен проект, но по становище на Съвета по отбрана е изключително важен за сигурността на страната и ангажиментите ни към НАТО в посока изток - Черно море и Средиземноморския регион”.
Оценките на офертите се разминавали със стотни
Според източника на Mediapool класираната на първо място “Армарис” има сериозен опит в производството на големи военноморски плавателни съдове, а за да изгради корветите, които ние искаме, ще трябва да разработи проект и след това да го внедри, което ще отнеме поне година и половина преди започване на работата на пилотното задание.
Немският й конкурентът “Люрсен” има възможност за бързо проектиране на съдовете, като изработката им може да се възложи изцяло на фирма “Флотски арсенал”. “Люрсен” е известна в България и с доставката на катери за Гранична полиция.
Според тръжните параметри проектирането и изработването на пилотния кораб трябва да стане за 24 месеца, а строителството на всичките четири корвети – за около седем години. Така първият кораб с параметри водоизместимост 1700 т и дължина 103 м би трябвало да влезе в строй през 2008 г., а останалите - на етапи най-късно до 2015 г. Финансирането ще се извърши от външни банки, а покриването на кредитите ще става от бюджета на Министерството на отбраната за инвестиционни нужди.
Оценките на офертите на двете фирми, дадени от тръжната комисия, се различават със стотни, каза още източникът.
Шефът на ВМС готов за оставка?
Запознати твърдят още, че отношенията между президента Георги Първанов и шефа на Генщаба ген. Никола Колев се обтегнали сериозно около лобирането за корветите. Още повече, че между бившия началник на Генщаба Михо Михов и сегашния Никола Колев има конфлект, който сега се задълбочи заради разминаването на интересите им около поръчката за корветите.
В изказването си по време на инфарктното заседание на Съвета по отбрана миналата седмица командващият флота Минко Кавалджиев окачествил поведението и действията на ген. Колев около конкурса като “позорни явления” и “уродливи форми” на командване, които са в “пълен разрез с поетия от България път” и които влияят негативно на боеспособността на българската армия.
Според участници в заседанието адмиралът заявил, че повече няма да търпи положението, че е готов да си подаде оставката и че ще поиска среща с президента. Той е депозирал своя протест в специален доклад, адресиран до Първанов и Свинаров и регистриран по официален път.
След като докладът бил връчен лично на министър Свинаров пред всички членове на Съвета по отбраната, той веднага прекратил заседанието без дискусии.
Потърсен за потвърждение, адмирал Кавалджиев заяви пред Mediapool, че няма да коментира нищо, свързано с конкурса за корветите, тъй като е подписал документ за конфиденциалност."
DO 15: Много добри питанки, надявам се Марин Райков да е в състояние да ВИ отговори, иначе ще изглежда жалък и смешен на фона на тиражираните си желания за още военни разточителства в МО!!! Vankata