Служителят на "Сосиете женерал" Жером Кервиел е сключил чрез измами финансови сделки за гигантската сума от 73 млрд. долара (50 млрз. евро), съобщи в понеделник ББС, като цитира поредно изявление от банката. В продължение на три дни "Сосиете женерал" трескаво е отменяла покупки, направени от Кервиел, но на фона на общия спад на световните пазари загубила заради дилъра почти 5 млрд. евро.
Сумата, която се е опитал да потроши Кервиел, чувствително превишава капитализацията на "Сосиете женерал" (35 млрд. евро) и съответства на размера на годишния бюджетен дефицит на Франция.
Според предварителните данни Карвиел не е получил за своите действия никакви облаги. Неговите адвокати заявиха, че подзащитният им не е направил нищо незаконно. "Той не е отклонил нито един цент, и не е получил никаква изгода за себе си", заявиха адвокатите.
От "Сосиете женерал" съобщиха още, че за сделките е станало известно още по-миналата неделя и оттогава насам банковите служители се опитвали "колкото се може по-скоро да ги отменят като отчитали риска, свързан с такива суми". последните контракти на Кервиел били анулирани на 23 януари. Скандалът с "ужилването на банката гръмна на 24 януари.
Според някои експерти действията на дилъра на "Сосиете женерал", които неуморно е сключвал сделки за продажба, може да са станали една от причините за резкия срив на световните фондови пазари миналата седмица.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
17
Ne se razbira v kraina smetka dali e kupuval na porazia ili e prodaval na porazia. Kakto i kak mozhe edin diler da ima pravomoshtia za takiva ogromni sumi? Mytna rabota.
ма така както чета, май не е направил нищо по-различно от инвестиционните гении и на другите големи банки, дето изгърмяха сума пара в ипотечната криза, хе-хе. А иначе загуби от такъв размер може да се докарат много лесно и без да имаш достъп до големи суми. Има най-различни деривативни инвестиционни механизми, дето позволяват с малко пари да управляваш огромни ресурси и съответно да спечелиш/изгубиш много. Възможно е вътрешата структура на банката да не е била достатъчно рестриктивна, за да огранични тези възможности. Май-май директорите на банката си тъсят оправдание за лошото управление, ама да да знам... ще видим.
Дайте отговор на тези въпроси, и ...ние сами ще съберем 2 и 2 ...
тъпото копили
а после ги е продавал фиктивно ... но тъй като DAX спада и той е губел, е удвоявал всяка следваща покупка, с идеята, че при обръщане на тренда ще си възстанови загубите ... проста и ясна комарджийска логика :) не ми е ясно обаче откъде е имал покритие, все пак става дума за милиарди евро, а той е бил с лимит 20 млн.??? май наистина ще изпере пешкирчето и на някои други ...
Фючърс идва от английската дума за бъдеще, вероятно, но какви са тези DAXИ кои са собствениците ?Благодаря предварително ...
Izglejda tvoiata versia e nai-viarna.Momsheto ne e obeviavalo zagubite ot strah da ne goizhvarliat na ulizata.Kontrolat v tozi sektor vinagi e slab i truden.+tova locho savpadenie s denia na krasha na bursata v USA,koiato v ponedelnik e zatvorena i t.n.No spored men tova ne sa samo negovi zagubi,a zagubi na zelia departament na SG,koito e imal v ponedelnik 50 mld v aktiv...vlojeni.No tova ne e ogromna zaguba za bankite vav FR,chte si go izbiat ot drugade...
17
DAX е борсов индекс на водещи немски компании.А фючърсът представляв финансов инструмент, който има деривативен, срочен и безусловен характер.Страните по фючърсния контракт се задължават (затова безусловен) след определен период (затова срочен), да доставят актива на базата на който е сключен фючърса (затова деривативен - акции, обликации, индекси) на определена цена.