Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смъртни и доживотни присъди в Китай заради заразеното мляко

3 коментара
Смъртни и доживотни присъди в Китай заради заразеното мляко

Трима души получиха смъртни присъди, а други двама – доживотни, заради скандала със заразеното с меламин мляко, който разтърси Китай миналата година, предадоха световните агенции. През септември 2008 г. шест бебета починаха, а други 300 хил. се разболяха в различна степен заради използваните субстанции с меламин в производството на сухо мляко.

На смърт бяха осъдени Чжан Юцзюн, Дженг Джинпинг и Джао Жюнзие.

Първият бе обвинен за това, че е управлявал нелегална фабрика в източнокитайската провинция Шандонг, в която са произведени 600 тона от фалшивия “протеин на прах“, който всъщност бил съставен основно от химическото вещество меламин, използвано за направата на лепила и пластмаси. Прахът бил добавян към суровото мляко, за да може то да покаже по-високо съдържание на протеини.

Другите двама получиха най-тежката присъда заради производството и продажбата на токсичните продукти на млекопреработвателите.

Доживотна присъда бе дадена на Чжан Юнжан, който е дистрибутирал прахообразния протеин на Юцзюн.

Престъпна мрежа

Във връзка с делото за токсичното мляко бяха предявени обвинения на редица чиновници и бизнесмени и раздадени 21 присъди, предаде ББС.

Фигурата, предизвикала най-голям медиен интерес, се оказа бившата шефка на млечната компания “Санлу“ Тян Вънху. Фирмата е най-големият производител на мляко на прах в Китай.

Когато избухна скандалът със заразеното с меламин мляко, стана ясно, че в “Санлу“ са знаели, че продават токсична суровина, но въпреки това са позволили около 900 т от продукцията да напусне фабриката. Експедицията фактически е спряла, след като партньор на компанията от Нова Зеландия алармира за проблема.

Вънху се призна за виновна в обвиненията за производство и продажба на заразения продукт и съдът ѝ даде доживотна присъда и я осъди да плати глобя от 20 млн. юана ( 2.9 млн. долара). Самата фирма “Санлу“ трябва да плати санкция от 50 млн. юана (7.3 млн. долара), въпреки че междувременно дружеството обяви банкрут.

Други трима представители на “Санлу“ бяха осъдени на между 5 и 15 години затвор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Петър
    #3

    ги съди български съд!

  2. йс
    #2

    а тук няква министърка , щя каканижи за правосъдие

  3. Луцифер
    #1

    Ако се бяха родили в България щяха да платят някоя и друга хилядярка на "правораздавателните" органи и щяха да си карат лимузините. Нищо не пречеше да си имат и партия , пък и частен град...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.