
Трима души получиха смъртни присъди, а други двама – доживотни, заради скандала със заразеното с меламин мляко, който разтърси Китай миналата година, предадоха световните агенции. През септември 2008 г. шест бебета починаха, а други 300 хил. се разболяха в различна степен заради използваните субстанции с меламин в производството на сухо мляко.
На смърт бяха осъдени Чжан Юцзюн, Дженг Джинпинг и Джао Жюнзие.
Първият бе обвинен за това, че е управлявал нелегална фабрика в източнокитайската провинция Шандонг, в която са произведени 600 тона от фалшивия “протеин на прах“, който всъщност бил съставен основно от химическото вещество меламин, използвано за направата на лепила и пластмаси. Прахът бил добавян към суровото мляко, за да може то да покаже по-високо съдържание на протеини.
Другите двама получиха най-тежката присъда заради производството и продажбата на токсичните продукти на млекопреработвателите.
Доживотна присъда бе дадена на Чжан Юнжан, който е дистрибутирал прахообразния протеин на Юцзюн.
Престъпна мрежа
Във връзка с делото за токсичното мляко бяха предявени обвинения на редица чиновници и бизнесмени и раздадени 21 присъди, предаде ББС.
Фигурата, предизвикала най-голям медиен интерес, се оказа бившата шефка на млечната компания “Санлу“ Тян Вънху. Фирмата е най-големият производител на мляко на прах в Китай.
Когато избухна скандалът със заразеното с меламин мляко, стана ясно, че в “Санлу“ са знаели, че продават токсична суровина, но въпреки това са позволили около 900 т от продукцията да напусне фабриката. Експедицията фактически е спряла, след като партньор на компанията от Нова Зеландия алармира за проблема.
Вънху се призна за виновна в обвиненията за производство и продажба на заразения продукт и съдът ѝ даде доживотна присъда и я осъди да плати глобя от 20 млн. юана ( 2.9 млн. долара). Самата фирма “Санлу“ трябва да плати санкция от 50 млн. юана (7.3 млн. долара), въпреки че междувременно дружеството обяви банкрут.
Други трима представители на “Санлу“ бяха осъдени на между 5 и 15 години затвор.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент