Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смъртността в България преди и след Ковид-19

25 коментара
Смъртността в България преди и след Ковид-19

Георги Марчев е основател, видеопродуцент и разказвач в Story Films. С опит в създаването на видеоистории в интернет, bTV и Nova. Тръгва от вестникарската и онлайн новинарската журналистика – в. "Дневник", сайтът Dnevnik.bg и в. "Капитал Daily". Завършил е журналистика и продуцентство в Университета за национално и световно стопанство. Част от авторския екип на текста под заглавие "От Истанбулската конвенция, та на Измамата к0вид-19", отличен с първо място в хакатона "Здраве на прицел" на Асоциацията на европейските журналисти – България.

Потвърдените смъртни случаи в следствие на Ковид-19 и последвали усложнения в България надминаха 30 хиляди в края на 2021 г. В социалните мрежи и в традиционните медии политици, лекари и коментатори изразяват съмнения в достоверността на информацията и посочват, че смъртността у нас и преди коронавируса е била висока.

"Тази крива на т.нар. пандемия тя си следва собствена логика, така както всяка година се е случвало с всички респираторни заболявания", посочва лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в "Здравей, България" в интервю пред Нова телевизия през декември. Инфекционистът и педиатър доц. Атанас Мангъров казва пред Радио К2 през септември за смъртността у нас по време на пандемията: "Това не е заради Ковида, а заради начина, по който ние живеем, заради нашата здравна система, която е скапана". Той добавя, че и преди коронавируса смъртността у нас е най-висока в Европейския съюз, а понякога и в света. Мангъров обаче не цитира конкретни реални стойности на починалите у нас преди и след Ковид-19.

В множество публикации в сайтове се твърди, че има случаи на хора, починали от различна от Ковид-19 вирусна инфекция, инциденти или друга причина, но са отчетени в статистиката като починали в следствие на коронавирус.

Заради тези твърдения, Factcheck.bg направи проверка, в която ще разгледа само общата смъртност в България от 2016 г. досега, без значение от причината за летален край. За да се отстрани факторът за качеството на здравеопазването, няма да бъдат направени сравнения със смъртността в други държави, където услугата е с различно – по-ниско или по-високо, ниво. Здравеопазването в България не е било реформирано в последните години, затова ще приемем за равно условие състоянието на здравните услуги у нас.

Как се води статистика?

Статистиката в България се води от Националния статистически институт (НСИ). Данните за умиранията, както се нарича официално, включва български граждани с настоящ адрес в страната, независимо от мястото на смъртта, и чуждите граждани, които имат настоящ адрес у нас и са починали в България. Данните са на база издадени смъртни актове, каквато е методологията и в останалите европейски държави. Информацията се подава от Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" при Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Данните от 2016 досега

Официалната статистика отчита ръст на общата смъртност през 2020 и 2021 г. спрямо предходните 2016, 2017, 2018 и 2019 година. В публикуваната сравнителна графика по седмици се вижда, че смъртността в края на миналата година, както и през пролетта и есента на тази година е отчетливо по-висока спрямо предходните години. Само през лятото във всички години смъртността е относително близка. В червен цвят са данните за тази година, във виолетов – за миналата.

Броят на умрелите през 2016 г. е 107 580 души, което е 2 537 случая по-малко спрямо предходната година.

Починалите през 2017 г. са 109 791 души, което е 2 211 случая повече спрямо 2016 г. През 2018 г. броят на умрелите е 108 526 души, или с 1 265 души по-малко. Смъртните случаи през 2019 г. са 108 083 души, или с 443 души по-малко.

Броят на умрелите през 2020 г. е 124 735 души – спрямо предходната година смъртните случаи се увеличават с 16 652.

До 49 седмица на 2021 г., тоест от 1 януари до 5 декември, по предварителни данни на НСИ, броят починали е по-голям от която и да е друга предходна година, включително миналата година. Окончателни данни статистическият институт ще публикува в началото на 2022 г., но в последната графика в тази публикация се вижда информацията за броя починали до началото на декември 2021 г. В 43 от 49 седмици броят смъртни случаи е по-голям тази година спрямо 2020 г., а само в 6 е по-малък.

По-висока смъртност от втората половина на 2020 г. насам

През първото тримесечие на 2021 г. (от 1-ва до 13-а седмица) броят на умрелите лица е 36 152. Спрямо същия период на миналата година смъртните случаи се увеличават със 7 491, или с 26.1%. Починалите за периода през миналата година са 28 661.

През второто тримесечие на 2021 г. (от 14-а до 26-а седмица) починалите са 33 945. Спрямо същия период на 2020 г. смъртните случаи се увеличават с 8 754, или с 33.8%, а спрямо първото тримесечие на 2021 г. намаляват с 2 601, или със 7.1%. Починалите за периода през 2020 г. са 25 371.

През третото тримесечие на 2021 г. (от 27-а до 39-а седмица) броят на умрелите лица е 30 071. Спрямо същия период на миналата година смъртните случаи се увеличават с 4 463, или със 17.4%, докато спрямо второто тримесечие на 2021 г. намаляват с 4 276, или с 12.4%. Общо починали за същия период за 2020 г. са 25608.

При равни други условия – състояние на здравната система, поява на сезонни грипни вируси, както и всички останали заболявания, проверката на Factcheck.bg установи, че има повишена обща смъртност през 2020 г. и още по-голям ръст на леталните случаи по предварителните данни за 2021 г. – до 5 декември, според официалната статистика на НСИ.


Публикацията е създадена с подкрепата на Европейския съюз. Отговорността за съдържанието е изцяло на Factcheck.bg, проект на Асоциацията на европейските журналисти – България срещу дезинформацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #25
    Отговор на коментар #20

    Жестокият факт е, че ВСЕКИ ДЕН, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, умират хора. От много години, от хиляди години насам. Средно по 300 - НА ДЕН. 57% от сърдечно съдови, 18% от раци, 15% от Остри Респираторни Заболявания!Така че ВСЕКИ ДЕН от ОРЗ умират по 50 човека. Сега всички тях ги наричат Ковид.А допълнителната смъртност за 2020 е ДОКАЗАНО не от Ковид. А от спряната медицина.

  2. Филка Русофилка
    #24

    до #19 1. Тaзи „бoгaтa и cвoбoднa cтpaнa“ Швeция бeшe вoдeщa c „пocтижeниятa“ cи в oблacттa нa eвгeникaтa в нaчaлoтo нa 20 вeк, пpeди нaциoнaл-coциaлиcтитe дa ca ce ceтили. Пpoдължaвa дa изплaщa oбeзщeтeния нa пoтъpпeвшитe и нacлeдницитe им oт eкcпepимeнтитe cи зa „пoдoбpявaнe“ нaциятa. Пo тaя чacт винaги cмe били пocлeдни в Eвpoпa. Тoя път нaиcтинa, a нe щoтo Cульo и Пульo cи миcлeли тaкa; 2. Пo пocлeдни дaнни зa 2018 г., пo cмъpтнocт oт pecпиpaтopни бoлecти Бългapия e нa 17-тo мяcтo в EC, a Швeция нa 18-тo. Пpeз 2013 г. Бългapия e билa нa 22-po мяcтo, a Швeция нa 18-тo, демек по-зле.

  3. SILENCE
    #23
    Отговор на коментар #21

    Липсата на реална медицинска визия у чиновниците-службаши отдавна, поне от 32 години е "отписала" здравеопазването и е съсредоточена в сраженията между грухите по интереси в здравеопаСването и останалите заинтересовани в кастата на властопритежателите.

  4. SILENCE
    #22
    Отговор на коментар #20

    Няма начин да убедиш никого в полезността на напъна ти да наложиш "шаблончето" на териториите със запазена държавност върху нашата територия. Зад табелката институция са се притаили и "творят" службаши, на които и през ум не им минава, че трябва да отчитат дейност ЗА хората, а не ЗА оправдание да получават заплати, бонуси, привилегии (реални и измислени от тях и от другарчетата им в другите "укрития"-институции - менкане на услуги).

  5. анита хегерланд
    #21

    Във входа, в който живея, през последните 2 години починаха 4 души. В работата ми починаха 7 души. На некролога не пише от какво, но Ковид допринесе за това по няколко начина. Всеки, който има някакво дългосрочно заболяване може да се влоши, защото парите, времето, енергията на медицинския персонал е насочен към Ковид епидемията. Всички останали болни са занемарени, защото няма средства, има истерия от заразата, няма достатъчно ефективност в болничното лечение, не достигат медицински сестри и санитари. Не разполагаме с нужната апаратура и лекарства...

  6. БГаньо
    #20
    Отговор на коментар #15

    Безсмислена статия ли? Вие луди ли ст или на луди се правите? Това са жестоки факти, за които пиша и не само аз от много време. Те са общодостъпни и могат да се проверят от всеки що годе грамотен човек. През 2020-21 г. има рязък скок на смъртността у нас, която не може да се обясни с дурго, освен с Ковид. Така е в други страни, но там поне в последно време смъртността от Ковид започна да спада, както у и по света като цяло, а у нас си седи на 4,16%.

  7. Valpet
    #19

    Швеция поправи грешката (в старческите домове) от 2020 година и през следващата 2021, там нямаше ковид-епидемия, въпреки липсата на особени принудителни мерки. Тази богата страна си остана свободна, каквато винаги е била и понесе относително малки икономически вреди, заради по-големите такива в останалия свят.

    Благодарение на неадекватни ковид-мерки, бедна България, обаче, стана още по-бедна и с още по-голяма безработица през последните 2 години. Заедно с медийните ковид-аларми, това създаде масова

  8. дон каре
    #18

    Какъв точно факт е проверил тоя ! Отворил сайта на НОИ, взел е данните и графиката и ни ги показва. Ми че това да отвориш сайта на НОИ всеки го прави по всяко време. ... Ааааа, сетих се, човека трябва да си защити заплатата. Колкото повече думи, толкова по-голяма и по-заслужена

  9. Филка Русофилка
    #17

    5. Пpoвaлът нa вaкcинaциoннaтa кaмпaния нa cлуж.-пpaвитeлcтвoтo бeшe диpижиpaн, щoтo нa „Кpим e pуcки! Къв дa e?“ му тpябвaxa глacoвeтe нa aнтивaкcъpитe, тpoлoвeтe, изпoлзвaщи пaндeмиятa в pуcкaтa xибpиднa вoйнa, и пpиcъдpужнитe им пcиxoпaти зa 2-pи мaндaт дъpжaвнa глaвa; 6. Щe ce нaлoжи Киpeтo дa дaдe нa aнтивaкcъpитe, тpoлoвeтe и пpиcъдpужнитe им пcиxoпaти cтaтутa нa cpeднoвeкoвнитe пpoкaжeни, кoитo нaвpeмeтo бяxa гoнexa в гopитe c фeнepи и звънци, тa пътницитe дa бягaт oт тяx. 7. Дpугa възмoжнocт e Киpeтo дa ги пoдлoжи нa peвoлюциoнo-изнacилcтвeнa вaкcинaция кaтo пpи coц.-дeмoкpaциятa.

  10. Филка Русофилка
    #16

    дo #10: „дo aпpил 2021 нямaшe и пoмeн oт кoвид вaкcини“: 1. Дo aпpил 2021 ca пocтaвeни 803 176 дoзи, 207 667 - зaвъpшeн цикъл, 387 842 - нa 1-вa дoзa; 2. Тeмпoвeтe нa вaкcиниpaнe pacтяxa бъpзo дo днeвния peкopд 38 117 дoзи нa 8 мaй; 3. Виcoкитe тeмпoвe ce зaпaзиxa 1 ceдмицa cлeд нaзнaчaвaнeтo нa cлуж.-пpaвитeлcтвoтo нa дъpжaвнaтa глaвa (oщe нe cи пoкaзвa cepтификaтa) и ce cpинaxa нa 10 914 cpeднoднeвнo дo 29 дeкeмвpи; 4. Aкo бяxa зaпaзили виcoкитe тeмпoвe, дo днec щяxa дa ca пocтaвeни дoпълнитeлнo oщe нaд 6 000 000 дoзи, pecп. цялoтo нaceлeниe, вкл. нoвopoдeнитe щяxa дa ca вaкcиниpни..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.