Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смъртоносно земетресение в Албания

Поне 14 са жертвите, над 600 са ранените, има затрупани под рухнали сгради хора

2 коментара
Смъртоносно земетресение в Албания

Земетресение с 6.4 магнитуд удари Албания в ранните часове във вторник и взе по последни данни 14 жертви, ранените са над 600 души, разрушени са множество сгради, оставайки хора под развалините, съобщиха световните агенции.

Единият от загиналите е починал, след като в паниката си скочил от прозореца на сградата.

Трусът е с епицентър 34 км североизточно от столицата Тирана, паника имаше и в крайбрежния град Дуръс. Земетресението бе усетено и в България. Часове по-късно вторични трусове със сила 5.3 бяха усетени и в Босна, но не се съобщава за щети. Около 15 часа е регистриран още един трус с магнитуд 6.7 във водите на Адриатическо море, който е бил усетен в Скопие.

Няма пострадали български граждани, нито един българин не е потърсил съдействие на спешните телефони в МВнР или в посолството ни в Тирана, информира по-късно външният ни министър Екатерина Захариева. В посолството ни, което е с напукани стени след труса, е формиран кризисен щаб и служителите там са на разположение. При необходимост българските граждани могат да се свържат с посолството ни в Тирана на телефони +355 4 22 33 155 и +355 4 22 32 906. В Албания живеят около 10 хиляди български граждани.

Официално съобщените жертви са 14, възможно е да станат и повече, най-належащата в момента нужда е спасяването на хората и разчистването на отломките, затова е нужна специална техника и добре обучени хора, каза пред журналисти българският външен министър Екатерина Захариева. Тя ще предложи на правителственото заседание в сряда да се отпусне помощ от 200 хил. лв. в помощ на Албания.

Трусът причини значителни щети и разрушения. Няколко сгради са се срутили след първоначалния силен трус, който е предизвикал паника сред населението. Има срутени сгради по адриатическото крайбрежие на страната, както и в столицата Тирана, където са постъпили сигнали за ранени от паднали стени. Получен е сигнал за затрупани под жилищен блок, съобщават местни медии.

"Най-силният трус продължи повече от 15 секунди. Всички хора излязоха от сградата, защото всичко се тресеше, няколко стени паднаха и затова сега стоим на улицата", разказа един от очевидците.

Съобщава се за триетажен хотел в Дуръс, който е рухнал, както и за друга сграда в центъра на града, която е била силно повредена. АП съобщава за рухнал ресторант в същия град. Щети има и в Тумана, на около 30 километра северозападно от Тирана, допълва Франс прес.

Епицентърът на труса е бил на 10 километра северозападно от град Шияк в Албания, посочва Ройтерс, като се позовава на американския институт. Той е станал на дълбочина 10 километра и е бил регистриран в 3.54 ч. местно време.

ДПА уточнява, че трусът е бил само на няколко километра от Дуръс, който се намира на около 25 километра западно от Тирана. Епицентърът на труса е бил в Адриатическо море, на 34 километра северозападно от Тирана, пък пише Франс прес, като се позовава на европейския център.

Според данните на американския институт за последните 20 години Албания само веднъж е била разтърсвана от трус с магнитуд по-голям от шест и това е било през 2003 г., като тогава магнитудът е бил 6.3, допълва ДПА.

Италианската агенция АНСА съобщава, че сегашното албанско земетресение е било усетено и в италианските области Пулия и Базиликата.

Първият трус е бил усетен и на Балканите – в Гърция, в Сараево (Босна и Херцеговина) на близо 400 километра от епицентъра, в Нови Сад (Сърбия) на близо 700 километра от епицентъра, според данни в медиите и съобщения в социалните мрежи.

У нас първият трус е усетен по високите етажи в Перник и София, съобщиха за БНР от Националния институт по геофизика, геодезия и география. От Районната служба "Пожарна" в Благоевград информираха, че няма постъпили сигнали от граждани. Сеизмолозите продължават да регистрират трусове, като последният е бил с магнитуд 3.4 по Рихтер.

Същият район в Албания беше разтърсен през септември от трус с магнитуд 5.6, определен от властите тогава като най-силното земетресение за последните 20-30 години, допълва Франс прес. Тогава бяха повредени стотици сгради.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. светлана георгиева
    #2

    Старите сгради не отговаряха на изискванията за сеизмична устойчивост, приети с Нормите за земетръсната устойчивост на сградите през 1987, но въпреки това държавните органи, включително съдът, не направиха нищо, за да спрат разбиванията. Сега вече нищо не може да се направи.

  2. светлана георгиева
    #1

    И партерните етажи на старите сгради в центъра на София бяха преустроени за магазини и заведения с разрешението на общинската и държавната администрация. Въпреки че София се намира в район с най-висок сеизмичен риск.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.