Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смъртта на Югославия - масово безразличие и националистически вълнения

0 коментара

Изчезването на Югославия предизвика емоция сред сръбските националисти и безразличие у голяма част от населението.

Докато федералният парламент се бе събрал, за да приеме конституционната харта на новата държава Сърбия и Черна гора и така да одобри отмирането на Югославия, жителите на Белград се занимаваха със задълженията си, като повечето от тях почти не осъзнаваха, че тече един исторически ден.

"Днес ли е? Надявам се, че ще можем отсега нататък да се посветим на сериозна работа", коментира вчера Мирко, шофьор на такси, 46-годишен.

Няколко десетки души, интервюирани по улиците на югославската столица, признаха, че дори не са в течение за заседанието на парламента.

В малката република Черна гора оповестената смърт на Югославия не предизвика никаква особена реакция.

"Ще можем отсега нататък, след като хартата е приета, да се посветим сега и в бъдеще на реформите", каза черногорският премиер Мило Джуканович.

Заседанието на парламента във вторник бе последният етап на деветмесечни дискусии, предприети по инициатива на ЕС между ръководителите на Сърбия и на Черна гора - двете републики, които от 1992 г. образуват СР Югославия.

В парламента само представителите на сръбските националистически партии демонстрираха вълнението си от това, че изживяват последните часове от съществуванието на Югославия.

"Това е крайната фаза на дезинтеграцията и разрушението на Югославия, изпълнена от онези, които извършиха държавен преврат през октомври 2000 г. и действаха по заповед от чужбина. Това е най-голямата трагедия на нашия народ и на нашата държава", заяви депутатът краен националист Драган Тодорович от Сръбската радикална партия.

Почти всички депутати от Социалистическата партия на Сърбия на бившия югославски президент Слободан Милошевич, които се изказаха пред парламента, споделяха това мнение и изтъкнаха, че дезинтеграцията на страната ще продължи с разпадането на самата Сърбия.

СР Югославия бе създадена през април 1992 г. под пълната власт на Слободан Милошевич след разпадането на комунистическа Югославия на Тито. Милошевич, който бе свален от власт през октомври 2000 г., днес е съден за военни престъпления и геноцид от Международния трибунал заради отговорността му в конфликтите в бивша Югославия в периода 1991 -1999 г.

"Аз обичах Югославия на Тито, за тази на Милошевич предпочитам да не си спомням. Колкото до бъдещето, ще ви кажа, че си имам по-други проблеми от този как ще се нарича новата държава", споделя Йелена, 37-годишна учителка.

"Старата Югославия трябваше да умре с Тито, ние нямахме нужда от тази изкуствена Югославия и аз съм доволен да видя, че Югославия на Милошевич си отива", казва Милутин, бизнесмен.

За някои обаче краят на Югославия събужда надеждата за независима Сърбия.

"Аз се родих в една държава, живях в друга и се надявам да мога да живея един ден в трета държава, в една независима Сърбия", признава Наташа, 22-годишна студентка.

"Не изпитвам никакво съжаление, събитието е само стъпка към независимост на Сърбия", казва Милан, адвокат.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.