Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смела инициатива за мир в Афганистан, заинтересовани ли са обаче талибаните

0 коментара
Афганистанският президент Ашраф Гани

Афганистанският президент Ашраф Гани излезе с предложение за мир и анализатори казват, че сега топката е в полето на талибаните. Засега ислямистите обаче не показват признаци да са заинтересовани.

В предложението на Гани се съдържа призив за безусловни преговори, примирие, признаване на талибаните за политическа партия, предоставянето им на представителство в Кабул и освобождаване на затворници. Афганистанският президент декларира и че ще опита да извади лидера на талибаните от международните списъци за терористи, както и да им предостави паспорти, за да могат да пътуват свободно.

Талибаните, които отдавна искат, преди да преговарят с властите в Кабул, първо да разговарят директно със САЩ, отговориха с мълчание.

Първоначалните индикации не са обещаващи.

В края на миналата седмица талибаните разпространиха изявление на английски, в което призоваха афганистанските ислямски духовници да бойкотират среща в Индонезия на религиозни водачи от Пакистан, Афганистан и Индонезия по-късно този месец, събиращи се на нея, за да направят опит да излязат със свое предложение за постигане на мир в Афганистан. Конференцията ще се проведе в Богар, Западна Ява, и е организирана от клерикалното сдружение Индонезийски съвет "Улема", но без официалната подкрепа на Афганистан.

Талибаните осъдиха срещата, отправяйки следното предупреждение към афганистанските духовници: "Не давайте възможност на нахлулите в Афганистан неверници да използват вашето име и участие в тази конференция като средства за постигане на своята зловредна цел".

Друг обезкуражителен сигнал дойде от представител на талибаните, запознат с позицията на своето движение за инициативата на Гани. Той отправи критики към предложението, заявявайки пред Асошиейтед прес, че в него не са взети предвид исканията на талибаните за изтегляне на международните сили от Афганистан и за въвеждане на ислямската система на управление.

В Афганистан и на други места много хора, в частност активисти за правата на жените, се опасяват от твърдолинейното тълкувание от талибаните на ислямската система и са твърдо против да им се дава каквато и да било възможност да я прилагат. При управлението на талибаните, което приключи с предвожданата от САЩ инвазия през 2001 г., момичетата нямаха достъп до образование, а жените - до работни места. Мъжете бяха принуждавани да носят бради, а музиката и телевизията бяха забранени.

Откакто бяха свалени от власт, талибаните излязоха с няколко изявления, в които казаха, че ще позволят на момичетата да ходят на училище - но при строги ислямски правила - и че ще позволят на жените да работят - но отделно от колегите си мъже. Те не са поемали ангажименти за ръководни роли за жените или за равноправие с афганистанските мъже.

Цитираният представител на талибаните заяви, че целта на водената от неговото движение война е двояка - "да се сложи край на нашествието и да се въведе ислямската система. Ашраф Гани да е говорил за това? Изглежда Гани не желае мир и само си прави шеги". За да говори за позицията на талибаните, техният представител пожела да остане анонимен.

Предложението на Гани за мир обаче получи широка подкрепа. Макар и президентът нееднократно да е призовавал талибаните да преговарят, той излиза с конкретни предложения за първи път. Задоволство от инициативата на Гани изрази дори съседен Пакистан, към който Афганистан и САЩ отправят остри критики, че приютява на своя земя талибани.

Анализатори обаче предупреждават, че все още няма яснота по много от детайлите, като например кой ще прекрати пръв бойните действия. Големи неизвестни има и по въпроси, излизащи от рамките на предложението. Може ли Гани да се справи в достатъчна степен с кризата, която се задълбочава в силно разединеното му правителство така, че то да седне на масата за преговори като единен субект? И най-важният въпрос, за който не се говори: Стремят ли се САЩ към по-трайно присъствие в Афганистан?

Договарянето на мир се смята от мнозина за единствения начин да бъде сложен край на войната в Афганистан, която вече е в 17-ата си година и в нея загинаха десетки хиляди цивилни. През годините тя струваше само на САЩ над 122 милиарда долара.

"Всякакъв мирен процес в Афганистан ще бъде дълъг и труден, с върхове и спадове, и винаги ще има доста място за скептицизъм, че няма да успее", каза Андрю Уайлдър, вицепрезидент на програмите за Азия на Института на САЩ за мира. "Още по-скептично обаче гледам на възможността изобщо някой да спечели войната, така че единствената алтернатива на още четири десетилетия насилие и кръвопролития е мирният процес да стане приоритет."

Уайлдър ще бъде сред десетки наблюдатели на процесите в Афганистан, които ще участват в конференция за Афганистан, започваща днес в норвежката столица Осло в местния Институт за изучаване проблемите на мира. През 2015 г. Осло бе посредник в предишни преговори с талибаните.

Томас Рътиг, съосновател на независимата организация Мрежа за анализи на ситуацията в Афганистан, определи предложението на Гани като "ни повече, ни по-малко добро начало".

"Повечето елементи на инициативата са представяни и преди, но сега те са събрани на едно място", каза той. "За пръв път официално беше споменато за спиране на огъня, но без никакво обяснение: някой пръв (ли ще прекрати огъня) или двете страни заедно? Ако е второто, как ще се стигне дотам. За това са нужни първо преговори."

Талибаните са последователни в искането си да преговарят първо със САЩ и чак тогава с афганистанското правителство. Вашингтон е също толкова настоятелен в позицията си, че няма да води директни преговори, макар и в миналото да е водил преговори с тях, само че тайни.

Рътиг посочи и че в официалната декларация от конференцията в Кабул миналия месец, която роди мирната инициатива на Гани, е записано, че при бъдещи преговори биха могли да бъдат засегнати и "спорни аспекти на бъдещето на международното присъствие" в Афганистан. Според него това може да проправи пътя за преки или непреки преговори между САЩ и талибаните.

Майкъл Къгълман, заместник-директор на програмата за Азия във вашингтонския аналитичен институт Център "Удроу Уилсън", изрази мнение, че няма правни пречки за преговори на САЩ с талибаните, защото досега Вашингтон не е обявявал групировката за терористична организация.

"Ако САЩ наистина са сериозни в намеренията си за мир в Афганистан, то те трябва да са по-отворени към възможността да разговарят с организацията на талибаните, която засега не е дала особени признаци, че някога скоро ще бъде готова да преговаря с Кабул", каза той.

 

"Най-добрият начин за Вашингтон да встъпи в диалог с талибаните е като погледне на него като на трибуна, от която да призове директно бунтовниците да водят преки преговори с афганистанците."

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.