Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сменена е цианидната технология за златодобив край Крумовград

10 коментара
Сменена е цианидната технология за златодобив край Крумовград

След натиск от страна на екоорганизации и гражданско сдружение в Крумовград срещу планираната цианидна технология за златодобива, концесионерът на находището “Дънди Прешъс Металс“ е изготвила нов проект, съобразен с европейските директиви и с българското законодателство. Това съобщи в петък в Крумовград директорът на компанията Алекс Нестор.

Същия ден в града отново имаше протести на недоволни от проекта на канадската компания граждани. Те настояват да бъде отменена 30-годишната концесия за разработване на находището "Хан Крум". Природозащитниците искат провеждане на местен референдум за бъдещето на златодобива в района.

Сменена е цианидовата технология, ще се добива само златен концентрат, а заради изискванията на "Натура 2000" експлоатационната площ е намалена наполовина и ще е около 100 хектара, обясни още Нестор.

Реагентите, които ще бъдат използвани в производството, са традиционните флотационни реагенти. В пресата и в медиите се тиражира калиево-амиловия ксантогенат, който е значително по-безопасен от белината, която всички ние като домакини използваме у дома си, каза Ирен Стамболиева от компанията.

Още от 5 януари новият доклад за оценка на въздействието върху околната среда на проекта за разработване на находището е готов, но от общината нехаят и не желаят да насрочат неговото обществено обсъждане, за да се придвижи процедурата по одобрението ме от екоминистерството.

Канадска фирма обвини община Крумовград, че вече шеста година бави инвестиция от 190 милиона лева за златодобива и дейности по устойчивото развитие на района. Според Алекс Нестор поведението на администрацията е странно.

“Ние просто не сме ядосани, а сме разярени в момента, защото тази инвестиция ще раздвижи целия регион икономически“, коментира той. Инвестицията ще разкрие 200 нови работни места, като хората ще получават месечно възнаграждение около 1500 лв., което между 2-3 пъти над средната работна заплата у нас. Това от своя страна ще даде тласък за развитието на малкия и средния бизнес в общината и региона чрез съпътстващи дейности, обясни представителят на “Дънди“.

Нестор добави, че плановете на компанията му са да създаде общински фонд, в който за 8-10 години ще се акумулират 50-60 млн. лв.. Този огромен ресурс може да бъде използван за десетки структурни проекти, за културни и социални програми, в подкрепа на общинската болница. Друг инвестиционен фонд за около 8 млн. лева пряко ще подпомага развитието на малкия и средния бизнес в община Крумовград, посочи Нестор.

Той обясни, че при получаването но зелена светлина на проекта реално след три години може да започне експлоатацията на рудника за добив на злато от находището "Ада тепе" край Крумовград. Според геоложки проучвания залежите от ценния метал там са около 27 тона, от които ще бъдат добити 20 тона чисто злато, допълни представителят на концесионера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Абе чутури дървени, нали до 1993 година всичко беше държавно. Нали точно по тази причина сме цъфнали и вързали. Като се национализира и на Болен Сидеров или на Сопола фирмите застанат на входа и изхода дали ще има някаква полза. Булгартабак като е държавен имаме ли полза от него? Не го продадоха когато струваше нещо, а сега след като гризна дръвцето Сопола няма нищо против продажбата. Защо Гърция е в това състояние? Простичко и ясно - огромен държавен сектор лапащ като ламя, за чието поддържане

  2. Анонимен
    #9

    А до сега ,как беше.Престъпници долни.Хиляди години никой не разкопава тракйските могили,а сега са се юрнали като гламави.Същото е и със златото на България.Помислете?

  3. Роза
    #8
  4. Попов
    #7
  5. N
    #6
  6. sanya
    #5
  7. 0987
    #4
  8. 0987
    #3
  9. gogo
    #2
  10. веска
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.