Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сменя ли Борисов курса?

23 коментара
Сменя ли Борисов курса?

Позицията на българското правителство по случая "Скрипал" беше продадена безболезнено на хората в страната – "снишаваме се", избягваме "ескалация", "ще си говорим и с едните, и с другите", "избягваме нова Студена война".

Тази позиция обаче може да има трайни, негативни последици за страната. Накратко – тя руши доверието на основните ни партньори от ЕС и НАТО, и ни превръща в удобна мишена за провокации от страна на Русия. С неясното си поведение ние се самоизолираме в Европа и създаваме впечатление, че се стремим към непълноценен, половинчат статут в евроатлантическите организации.

Фактите

Факт 1: Великобритания – ключова страна от ЕС и НАТО - счита, че е жертва на руска провокация. Тя споделя безпрецедентно количество разузнавателна информация с партньорите си и очаква от тях подкрепа чрез съвместни дипломатически действия. ЕС и НАТО - и над 20 страни членки, между които всички основни партньори - считат, че дадената информация е достатъчна за експулсиране на руски дипломати. Това се прави като сигнал към света, че подобно поведение няма да се толерира в ЕС. България - заедно с периферно малцинство от държави - решава да не експулсира руски дипломати.

Факт 2: Причините, които правителството на Борисов изтъква за решението си, се свеждат до "липса на достатъчно доказателства". Това е руската теза по случая "Скрипал". Австрия, която също не експулсира руски дипломат, споделя напълно позицията на Великобритания и не оспорва представените доказателства. Тя изтъква, че ще се въздържи от експулсиране, защото е неутрална държава (не е членка на НАТО) и Виена е седалище на ОССЕ, което може да се използва като платформа за преговори с Русия. Т.е. България не само не се солидаризира с останалите основни свои партньори, но и възприема руската гледна точка към скандала едно към едно.

Факт 3: Вместо да експулсира дипломати, България привиква своя посланик в Москва за консултации. Той обаче ще бъде върнат след Великден обратно, защото трябвало да открие изложба в руската столица. С този аргумент българската позиция придобива и леко абсурден характер.

Факт 4: През цялото време София твърди, че решението ѝ следва от факта на ротационното председателство на Съвета на ЕС. Това просто не е вярно. Като председател имаме ангажимент да работим за постигането на обща европейска позиция по въпроса. Заставайки на страната на периферно малцинство, всъщност ние пречим на постигането на консенсус.

Ползите и вредите 

Вредите от тази позиция са ясни – спад на доверие у партньорите и засилени подозрения, че страната може да играе ролята на Троянски кон на Русия. Дали този спад на доверие ще е трайна тенденция зависи и от поведението ни оттук нататък. Но не може да се спори, че с решението си не сме подобрили имиджа си на Запад – напротив, влошихме го. В тази ситуация, когато очакваме да ни приемат в еврозоната, Шенген, банков съюз и т.н., позицията ни по „Скрипал“ очевидно не работи за нас.

На фона на тези реални щети се изтъкват евентуални бъдещи ползи от два вида. Първо, твърди се, че България по този начин би могла да посредничи между ЕС и Русия. Самото понятие "посредник" обаче говори, че се самоизключваме от ЕС. Нещо повече, как бихме могли да сме „посредник“, когато защитаваме руската теза за липсата на "достатъчно доказателства"? България помогна на ЕС в преговорите с Ердоган, защото бяхме на същите позиции като партньорите си. В отношенията с Русия по казуса "Скрипал" ще сме безполезни, ако не вредни за ЕС, защото съдържателно сме в другия отбор.

Второ, твърди се, че не трябва да гоним руски дипломати, защото искаме да реализираме съвместни енергийни проекти. Това са обаче различни неща – ако тези проекти са съобразени с правилата и са взаимноизгодни, те могат да се реализират със или без "Скрипал". Проблемът е, че е спорна тяхната рентабилност. Те със сигурност ще донесат ползи за определени местни лобита, но е вероятно да се окажат неизгодни за страната. Особено проблематичен е АЕЦ "Белене", за който дори БАН – срещу два милиона от правителството - не успя да произведе убедителен доклад, че централата някога ще е на печалба. А и да не забравяме, че такива мащабни руски проекти най-вероятно ще упражняват дългосрочно, сериозно (корупционно) влияние върху българските правителства.

Вътрешнополитическите сметки

Тази външнополитическа каша е всъщност плод на вътрешнополитически сметки. От една страна Борисов не иска да загуби потенциални русофилски гласове, чиято мобилизация го изплаши по повод Истанбулската конвенция. От друга страна той свикна да „балансира“ и взе да го прави дори по въпроси, по които не може и не бива да се балансира. Тъй като БСП се измести силно в антиевропейска, проруска посока, Борисов ги последва, за да остане в "центъра" на политическата сцена. Така обаче той поставя под въпрос нещо досега устойчиво в ГЕРБ – следването на ясна проевропейска линия. Промяната уплаши Цветан Цветанов, който правилно осъзна, че с нея ГЕРБ няма да спечели нови гласове, но със сигурност ще загуби симпатизанти.

Като цяло казусът "Скрипал" показа вътрешните ограничения на политиката на "балансиране", водена от Борисов. Този, който балансира, всъщност няма собствен курс, а се влияе силно от позицията на другите. Затова към момента външната политика на България изглежда така, все едно е дело на Волен Сидеров. Балансьорът рискува да стигне само до средата на избрания маршрут обаче. А в повечето случаи това е равносилно на "доникъде".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #23

    Една баба гледала хорото на мегдана и попитала:
    -Кое е това гърбавото дето се е хванало?
    -Твоята внучка бабо.
    -Господи да не повярваш как му отива гърбицата.
    Това е България 24 години-гърбица на ЕС. Глупаците даваха пари без да се интересуват как се харчат,потупваха ни по рамото забравейки,че нашите лидери и на Божи гроб да отидат не стават хаджии,а обирджии.Всички партии управлявали 28 год. имаха една цел-унищожение на държавата и усвояване на икономиката.Много е интересен следващия ход. БКП изигра

  2. tibia
    #22

    Смилов работи в ЦЛС на Иван Кръстев. Иван Кръстев е скъп гост на всички специалните сбирки на Путин. А дали пък гуруто на НПО-та, да се чете Нови партийни организации, не е обещал на Путин, че ние ще се изрепчим и понеже не се случи, та сега Смилов и Дайнов се надпреварват да вият по всички медии как другата седмица ни гонят от ЕС и НАТО! Боже какви нищожества гледаме и слушаме!

  3. [email protected]
    #21

    Др.Смилов,като станете политик с отговорности на премиер,тогава давайте акъл на Бойко.До тогава предлагам,да си преподавате политологията и да си харчите парите от грантовете които получавате!

  4. П. Стоянов
    #20

    Нещо, Бойко, след целомъдреното си решение да играе като областен управител на Путин, се изгуби. Ама никак не шава. Влезе в ролята на Първанов, през втория му мандат - никакъв Брюксел. Ще си отиграе футбол в махалата. Но няма да стане така. Всичко се плаща и за всичко сторено си има последствия. Защо се подложи на Путин, след като е ясно, че на Путин много не му остава! Путин направи думата руснак най-мръсната дума в света. И точно сега да се порусначваш си е голям риск.

  5. ivancho ivanov
    #19

    Фактите и емоциите показват еднозначно, че Смилов е прав. И много от мненията по-долу също(напр. #15, #16). С твърдението си, че е баланьор Борисов показва, че за да е, условието е да бъде независим фактор, а не е - БЪЛГАРИЯ Е ЧЛЕН НА НАТО И ЕС! Сидеров и съмишленици и БСП са поставили пистолет над Борисов - или ще ни слушаш и следваш или избори! Не е трудно да се разбере! Както и да се види, че ГЕРБ никакъв балансьор не е, седнал е на едното блюдо от везната! Борисов яма съветници, които да му кажат, че след като го е страх от гората, да не влиза в нея! Изборите неизбежно наближават, ГЕРБ страхливо трепери, а други партии май няма! Освен конската, троянската, агентура!

  6. анита хегерланд
    #18

    Не се постъпва така. Практиката показва, че малките страни са зависими, не защото си сменят курса, а защото имат малко средства за всяка една политика, която би им дала независимост. Г-н Смилов, политиката на Тереза Мей е да държи информацията в ръцете си и да манипулира общественото мнение. До изясняване на случая никой никого не трябва да гони.

  7. blue velvet
    #17

    Балансьорът рискува да падне от двата стола на земята. И като падне никой няма да му помогне. Но как Боко да разбере това! Той си призна-матрЯла е лош. Какъвто матрЯла такива и политиците.

  8. Kiril Kovatchev
    #16

    До преди едно поколение свободния свят не уважаваше България заради усърдието с което бай Тошо се навеждаше на съветските господари. Едва светът забравил за това наше унижение, намери се друг бай Тошовец да се навежда на руските варвари - Бойко Борисов от Банки.

  9. HBK
    #15

    Най-напред: Благодарности за г-н Д. Смилов. Ясне, точен и правдив анализ. Повече от ясно е, че България е Троянския кон (по точно магаре) на Русия в ЕС. Досега мислихме, че Русия е заплаха за националната сигурност на страната ни; сега вече е ясно че нямаме нито национална сигурност нито суверенитет. България не е в пост-комунистическа фаза, а в откровено болшевишка фаза; в плен на обединени руско-Български мутро-олигарси.

  10. ned.man
    #14

    Дъ бигер блюдолизец.!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.