Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметките за парно ще се изготвят по нов начин наесен

53 коментара
Сметките за парно ще се изготвят по нов начин наесен

По нов начин ще се изчисляват сметките за парно от следващия отоплителен сезон, стана ясно в сряда при представянето на проекта за нова наредба за топлоснабдяването пред парламентарната комисия по енергетика. В приложена към нея методика е променен принципът за определяне на индивидуалното потребление на радиаторите в жилището и отдадената в сградната инсталация топлина.

От есента отпада изискването собствениците в сградата да са определили процент от общото потребление между 15 и 30 на сто, който да се разпределя между всички в блока, независимо дали са свалили радиаторите, ограничават потреблението си, или консумират парно на пълна мощност. В момента често се получава така, че в избрания процент за инсталацията не може да се побере цялата разлика между показанията на топломера в абонатната станция и сбора на показанията на топломерите в жилищата. Тогава оставащата топлинна енергия се разпределя между всички радиатори, за които е отчетено, че са работили.

При това положение се оказва, че в сгради, където хората масово са си свалили радиаторите и отишлото в общата инсталация количество топлина надхвърля 50 процента от влязлото в сградата, на някои радиатори се е надписвало потребление, надхвърлящо 2, дори 4 пъти проектната мощност на отоплителното тяло. Това обясни пред депутатите Йордан Георгиев, директор на дирекция “Сигурност на енергоснабдяването” в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Ако действително бяха отделили тази топлина, в жилищата температурата трябваше да е между 50 и 80 градуса, допълни той. Това са показали случаи от анализ на 3000 сгради със сериозно нарушено потребление на топлоенергия, направен в процеса на подготовката на наредбата, за да се установи проблемът със сметките.

Данните от това проучване сочат, че при проблемни сгради 10 на сто от сметките са изкривени, допълни Любка Георгиева, държавен експерт по топлоснабдяването в МИЕ. За да не се получава вече така, експертите от ведомството и научни организации са изчислили, че на едно отоплително тяло не бива да се разпределя повече от 20 на сто топлоенергия над проектната му мощност. Това ограничение ще се въведе и в софтуера на топлинните счетоводители, с който те разпределят потребеното парно в сградата.

Вече при определяне на консумацията в сградата автоматично ще се приема, че 15 на сто е за общата инсталация и този процент ще се вади от общото потребление. Останалите количества ще се разпределят според показанията на всеки от индивидуалните топломери и ако се установи, че за някои от отоплителните тела надхвърлят с повече от 20 на сто проектната мощност на съответния радиатор, разликата ще се начислява като потребена от сградната инсталация. Така полученият обем за общите тръби ще се разпределя поравно в изравнителните сметки между всички живеещи в блока, независимо дали ползват или не парно, обясни Любка Георгиева.

Очаква се, че така ще се прецизира дяловото разпределение и една единица от показанията на топломерите ще е равна на около 2-2,2 киловатчаса топлоенергия, а не както в момента да има случаи едно деление да стига до 3,9 киловатчаса, допълни тя. Георгиева все пак уточни, че е относително определянето на киловатите, съответстващи на едно деление от топломера, защото зависи от регулацията на консумацията чрез вентила.

Новият начин за изчисление на сметките за парно ще наложи промяна на софтуера на топлинните счетоводители и за да няма разминавания между всичките фирми за дялово разпределение, МИЕ има идея да изготви задание за общ алгоритъм, обясни Любка Георгиева. По думите ѝ е добре да се проведе и разяснителна кампания след хората, за да се върне доверието им към топлоснабдяването.

С преобразуването на топлинните счетоводители в подизпълнители на топлофикационните дружества, отговорността за сметките ще е изцяло на топлофикациите, тъй като те ще трябва да извършват контрол върху достоверността на подадените им данни за дялово разпределение. Снабдителите се задължават и да извършват периодичен контрол върху абонатните станции и когато данните сочат, че силно е намаляло потреблението, да се регулира подаването на топлоенергия към сградата, обясни Йордан Георгиев. Досега това се правеше само по заявка на потребителите.

Георгиева обаче не можа да каже колко често ще са длъжни топлофикациите да проверяват абонатните станции. Според  нея след приключването на настоящия отоплителен сезон снабдителите трябва да направят анализ на данните от сградите и на тези с най-голям брой отказали се потребители да се направи обстоен оглед от топлинните счетоводители, заедно с представител на живущите,след който да се предприемат конкретни мерки за ограничаването на негативни последици при формирането на сметките.

Таксата, която в момента потребителите плащат на топлинните счетоводители за отчитането на уредите, вече ще е дължима към топлофикацията. Тя ще е част от изравнителната сметка на онези абонати, чиито топломери се засичат преди и в края на отоплителния сезон. Клиентите, които искат ежемесечно отчитане, ще плащат както и сега по-висока такса, но вече във фактурата на снабдителя, обясни Георгиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. потребител
    #56

    всяка сграда има определени загуби, ако са коректни фирмите за топлинно счетоводство трябва да определят от(10%-50%)сгр. инст., а не живущите от които една част са филолози, банкери, строители и т.н.

  2. потребител
    #55

    за да бъдат точни сметките за топлата вода е необходим отделен топломер, а не да ми умножават по прогнозни кубици, тъй като не малко хора нямат водомери, живеят 3-4 човека, а е писан един (4,2куб.м), вместо примерно 10куб.м

  3. .
    #54

    HaЗащото нямам парно, а ако имах щях да му отрежа тръбите, хаха!

  4. az
    #53

    Хитро, но наивно. Ако това стане наш те хора просто ще сменят леко закона, ще вдигнат данъците и топлофикацията пак ще си живурка и краде. Просто ще разширят кръга на платците.

  5. az
    #52

    Не сте прави другари. Трябва да си делим общите разходи. Трябва да въведем същия почин и за други неща. Да направим график, всеки плаща по 1 кг сирене на месец, кило месо и т.н. Ма някой бил вегетарянец. Какво значение има ял, не ял плащаш. Така ще стимулираме родната икономика и тя ще стане конкурентна на икономиките на гадните капиталисти. Иначе ще вземат да ни лапнат

  6. П. Петров
    #51

    А ти за кого смяташ да гласуваш, ако си недоволен от статутквото?

  7. Protest
    #50

    Ami ne im plashtayte. Vav vsyaka edna darjava ima razdelenie na vlastite. Tcrez sada se osporva reshenieto na izpalnitelnata vlast. Estestveno v sada deloto shte se protaka. Parnoto nyama da moje da ocelee zashtoto ne moje da ima subsidii i taka. Ako dostatachno hora ne si plashtat smetkite te shte falirat. Tova e nay-dobriya protest. Prosto ako imam radiator s opredelen kapacitet i kapaciteta na trabite v moyat apartament moje da se iztcisli i te vse oshte mi iskat povetce shte gi sadya do

  8. невярващ
    #49

    Искам да попитам къде е спала толкова години тази тъпа гъска Любка Георгиева? В един момент се събужда и открива, че и фирмите за топлинно счетоводство - така па иначе. Ами нали тя и нейните "експерти" разработиха "методиката" как да ни ги натресат. "Алгоритмите" пак ги изработиха и ни ги натресоха тя и нейната шайка.Нали тогава пак тя и те ни провеждаха "разяснителна кампания". Върнете се назад във времето и ще забележите, че винаги когато предстои тесла за потребителите Любчето сладко и медено обяснява.

  9. П. Петров
    #47

    Като си толкова умен, да те попитам случайно на последните избори не гласува ли за Гоце, а на предните за Б.Б.?

  10. Потърпевш
    #46

    Знае ли някой, точно на кое място върху отопляващия панел /радиатор/ трябва да бъде закрепен тополоизмерителния уред? Има ли за това някакъв нормативен документ? Защото тези топлоизмерители, поне в моя апартамент, са монтирани на място, което отчита ощетяващи ме дани за подадена топлина. Те са монтирани в горната 1/4 от височината на панела и по-близо до захранващия вентил. Там винаги е най-висока температурата - често пъти надолу и в страни панела е студен /въздушни възглавници, затлачени панели

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.