Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата изтри стотици данни от доклада си за НАП

Изчезна статистиката за отписаните 10 млрд. лв. дългове

8 коментара
Сметната палата изтри стотици данни от доклада си за НАП

Сметната палата е изтрила постфактум десетки таблици със статистика от ключовия си одит за ефективността на събирането на данъците от Националната агенция за приходите (НАП), установи проверка на Mediapool.

Данните, в които се съдържаше най-важната информация от одита, са премахнати от официалния доклад от проверката известно време след публикуването му.

Одитът на НАП се чакаше около две години, а резултатите от него бяха обявени пред обществеността на 5 септември. Тогава публичният доклад съдържаше десетки приложения с необявявани досега от НАП данни за събирането на данъци, осигуровки и други публични вземания. Почти всички таблици включваха статистическа информация за дейността на НАП. Имаше единични примери за данни относно няколко фирми, за които вероятно е имало основание да бъдат заличени.

Както Mediapool писа, за първи път в одита бе обявено, че през 2016 г. НАП е отписала дългове за 10 млрд. лв. - статистика, която вече не може да бъде открита.

От доклада ставаше ясно още, че към 31 декември 2016 г. НАП има да събира умопомрачителната сума от 29.8 млрд. лв., какъвто е общият размер на просрочените публични държавни вземания към тази дата. 85% от тези пари са трудно събираеми или несъбираеми, пишеше в таблиците. Едва около 2.3 млрд. лв. са събираемите дългове, а 1.5 млрд. лв.- частично събираемите.

За да не набъбва снежното кълбо на несъбираемите дългове, от 2016 г. агенцията си издейства промяна в закона, която ѝ дава право служебно да отписва дългове, за които е изтекла абсолютната давност от 10 години. Благодарение на тази разпоредба само през 2016 г. НАП е отписала дългове за 10 млрд. лв., от които 9.4 млрд. лв. са по ревизионни актове.

Сметната палата е решила да цензурира всичките приложения в доклада с мотива, че става дума за данъчно-осигурителна тайна, обясниха от институцията пред Mediapool. В Данъчно-осигурителния процесуален кодекс обаче изрично пише, че въпросната тайна включва "конкретни индивидуализиращи данни" за данъкоплатците относно банковите им сметки, размера на доходите и данъците им и търговската им дейност. Тоест, статистиката за работата на НАП в одита на Сметната палата по никакъв начин не може да се счита за каквато и да било тайна. Председателят на палатата Цветан Цветков се ангажира да направи повторна проверка на характера на информацията в изтритите таблици, за да се установи дали действително става дума за някакъв вид тайна.

Проверките на НАП са традиционно едни от най-чувствителните одити, които палатата прави. Те се отнасят до дейността на Министерството на финансите, което може да влияе върху бюджета на палатата.

Неслучайно, преди време в интервю за Mediapool председателят на Сметната палата Цветан Цветков предложи бюджетът на институцията да бъде самостоятелен, част от държавния бюджет, без възможност финансовото министерство и правителството да правят корекции по него. "В противен случай има конфликт на интереси между палатата като контролиращ орган и изпълнителната власт, която е обект на нашите проверки. Има риск при неудобна критика от наша страна да има негативна корекция в бюджета на палатата. Това би ни поставило в зависимост от изпълнителната власт", каза тогава Цветков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #8

    След като няма ред,няма и мед.А институции бол,колкото щеш.

  2. Бивши комунисти НЯМА!
    #7

    Радан Кънев като спомена за Гешев в ЕС да намери удобен момент да коментира и тази практика. Не е нелогично преките чуждестранни инвестиции да продължават да падат с подобни институции

  3. DG
    #6

    Откраднали там едни 10 милярда голяма работа.

  4. Д. Христов
    #5

    То и от доклада за Мониторинг и оценка на ОПИК и ОПИМСП липсват доста текстове

  5. бай Сандю
    #4

    И какво стана? Докато спящите красавици от ДАНС си спят, а Цаците награждават МБР за теча на данни от НАП, изтекаха някакви си 30-тина милиарда в канализацията... На печелившите, честито!

  6. 1107a
    #3

    Ако се сложат в сметката и непотърсените акцизи от горива, алкохол, цигари, ДДС, подаряваните милиарди годишно от НЕК, и разни "обществени поръчки" и "санирания". Става въпросд за 25-30 млрд годишно. Това е цената, която българският народ плаща, за да гледа театъра на боку. Ама в любовта сметки няма!

  7. Baraev
    #2
    Отговор на коментар #1

    Само НАП да беше ..

  8. Авакум Захов
    #1

    Каква изненада!? Отдавна е публична тайна, че НАП събира данъци и провежда контрол избирателно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.