Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата отказва да следи изхарчените пари за агитация преди референдума

Експертите пуснали писмо до ЦИК, с което искат да не им се вменяват задължения

12 коментара
Сметната палата отказва да следи изхарчените пари за агитация преди референдума

Сметната палата отказва да следи финансовите отчети на инициативните комитети, които ще провеждат кампания за ядрения референдум на 27 януари. Това съобщиха за Mediapool от Централната избирателна комисия (ЦИК) в петък.

Дни преди Коледа в ЦИК се е получило писмо, с което от Сметната палата настояват комисията да отмени част от свое решение, според което четирите регистрирани инициативни комитета трябва да се отчитат пред финансовата институция за изразходваните от тях пари. Според решението на ЦИК, след приключване на информационно-разяснителната кампания, палатата трябва да провери коректността на отчетите. Аналогична практика се прилага при провеждането на избори, а законът за референдумите препраща към Изборния кодекс.

От Сметната палата обаче твърдят, че след като в специалния закон за референдумите няма изрично разписан текст, че финансирането на агитационната кампания подлежи на проверка, то те не трябва да правят такава.

ЦИК от своя страна са категорични, че разпоредбата на Изборния кодекс трябва да се приложи, още повече, че има ясни правила с какви пари може да се финансира кампанията за референдума и с какви не е позволено.

"Ние сме взели нашето решение, ще обсъдим и писмото на Сметната палата, но това са средства, които не са малки суми и е редно да се прави проверка за коректността“, обясни пред Mediapool говорителят на комисията Ралица Негенцова.

По неофициална информация действията на Сметната палата могат да бъдат разтълкувани по два начина. Едната версия е недостатъчна информираност на институцията, че според специалния закон неуредените моменти за провеждане на референдума се провеждат по нормите в Изборния кодекс. Другата, по-вероятна теза е, че това е вид "услуга“ към някои от по-големите, парламентарно представени комитети.

Според решение на ЦИК агитационната кампания "за" и "против" развитие на ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена централа може да се финансира с дарения или лични средства на членовете на инициативните комитети, които да не надхвърлят 2 000 000 лева.

Партийната субсидия, от която могат да се възползват парламентарно представените комитети – този на БСП, ДСБ и 76-те депутати от ГЕРБ, не трябва да влиза в употреба за кампанията. Щом, обаче, няма да има контрол от страна на Сметната палата, няма как да се докаже дали не са ползвани и пари от държавното финансиране на партиите, което пък ги прави неравнопоставени. "Най-малкото единият от комитетите - ЕНП на Мария Капон - няма как да финансира с държавни пари кампанията си. ДСБ пък не може да се мери с получаваните от ГЕРБ пари", твърдят експерти. 

Все още не е ясно дали ЦИК ще се съобрази с писмото на Сметната палата и ще отмени решението си. Предварителната нагласа е това да не се случва. Но дори и да го остави в сила, Централната избирателна комисия няма как да задължи Сметната палата да го спази. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  2. ivelinova
    #11

    От нас се иска само да гласуваме. Оставете управляващите и действайте!

  3. Анонимен
    #10

    Решението е добро.Сега руската агентура и тяхното представителство - БСП, ВМРО,ГЕРБ и Атака ще трябва да развържат кесиите и да наемат хиляди лумпени /както при подписката/, да организират тъпунгерите за задоволяване на руските интереси и уреждане на комисионните на БСП и ГЕРБ. Другите са си на заплата. Обаче щ. г. д. България не е населена само с будали. Сами да си правят референдума, за да се проведе преброяване на идиотите. Без нас!

  4. Анонимен
    #9

    гражд.позиция е в бр.невалидни бюлетини: ДА-хикс, и НЕ-хикс

  5. Анонимен
    #8

    СМЕШНАТА ПАЛАТА! НА ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ ТРЯБВА ПУБЛИЧНО НА ТРУБИНАТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ДА МУ ОБРЪСНАТ ПО ТЕЛЕВИЗИЯТА БРАДАТА, ЗА ДА РАЗБЕРАТ ВСИЧКИ, ЧЕ НЕ Е НИКАКЪВ ПОСЛЕДОВАТЕЛ НА КАРЛ ПОПЪР И ЮРИСТ, А ОБИКНОВЕН БЛАГОЕВГРАДСКИ МОШЕ-НИК!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  8. Анонимен
    #5

    Не на Белене! Няма Бойко, няма Станишев!!! Изборът е само един -ДСБ и Синята коалиция!!!

  9. Анонимен
    #4

    Естествено,нали ще ги гушкат тяхни хора.Гарван гарвану пачка кинти дава.България....

  10. Анонимен
    #3

    Ако на този референдум (колкото и а-логичен да е) хората не излязат да кажат "НЕ", Искра Фидоскова ше вземе решението за атомната централа. По закон, ако референдумът е нелегитимен /недостатъчен брой гласове/, въпроса се решава от Народното събрание. Кажете "НЕ" на Фидоскова!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.