Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата се захваща да проверява дали инженери карат таксита

Мащабен одит ще установява реализират ли се по специалността си завършилите у нас

25 коментара
Сметната палата се захваща да проверява дали инженери карат таксита

Сметната палата ще проверява как завършилите висше образование се реализират на пазара на труда с цел да се установи ефективно ли се харчат влаганите от държавата средства във висшето образование. Това обяви във вторник при представянето на одитната програма на Сметната палата за тази година нейният председател Валери Димитров.

Одитът ще обхваща Министерството на образованието, Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Националната агенция за оценяване и акредитация.

Ще бъдат проверявани осем университета - техническите университети в София и Варна, медицинските университети в София и Пловдив, Аграрният университет в Пловдив, Бургаският университет "Проф. Асен Златаров", Великотърновският университет, Икономическият университет в Варна.

“Това е една мащабна задача, която ще даде пълна картина на проблема с реализацията на завършилите висше образование. Целта е да видим има ли задоволителен резултат от разходването на публични средства в тази насока, т.е. това, което харчи държавата чрез различни институции, дали постига резултат, на пазара на труда има ли добри специалисти”, коментира Димитров.

“Да видим дали инженерите карат таксита или са сервитьори. Дали се реализират на пазара на труда в чужбина. Дали държавните университетите поддържат специалности, от които обществото няма потребност”, допълни той.

“Години наред държавните висши учебни заведения бяха извън обхвата на Сметната палата“, отбеляза зам.-председателят на палатата Цветан Цветков. Той заяви, че при заверките на годишните финансови отчети на университетите са открити много сериозни слабости, най-вече с начина на заприходяване и управление на техните активи. “Те се отнасят с известна академична небрежност по начина на управление и отношението си към активите, с които разполагат, а така също и с начина на събиране и управление на приходите от различни дейности. Университетите са второстепенни разпоредители към Министерството на образованието и получават много сериозни финансови ресурси”, допълни Цветков.

Сметната палата обаче не е първата институция, която се е сетила да търси отговори на въпроса за реализацията на българските студенти и много от въпросите, които тя тепърва ще проучва, вече имат отговор.

Реализацията на завършващите висше образование у нас вече от две години се отчита от рейтинговата система на висшите училища у нас. Ясно е, например, че завършващите всички медицински университети в страната са с 90-100% реализация по специалността. Интересен факт е, че всеки втори студент не се реализира на българския пазар, но пък всеки трети студент по медицина у нас е чужденец.

Сред завършилите техническите университети в София и Варна, според рейтинговата система, също има ниска безработица и висока реализация по специалността. Те получават и сравнително висок осигурителен доход.

На база данните от рейтинговата система Министерството на образованието започна да прилага диференцирано заплащане за топ университетите и професионални направления. И въпреки че от години се знае, че има пренасищане на пазара за някои специалности и че цели университети не произвеждат качествен продукт, държавата досега не е използвала лостовете, с които може да регулира тези процеси.

От бизнеса отдавна настояват държавата да финансира обучението само в специалности, които са нужни на пазара на труда, а всички останали да се финансират изцяло от студентите при тяхно желание. Досега обаче не са предприети стъпки в тази посока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    има много шофььори които са вишисти, обаче това са хора над 40 години и не са наблюдаеми

  2. Анонимен
    #24

    Боже, мой, какви невероятни глупости се измислят, за да се оправдае съществуването на чиновническата армия от безделници!

  3. tim
    #23
  4. tim
    #22

    Обзалагам се, че не по-малко от 70% от завършващите не работят по специалността! Висшето образование трябва да е частно и платено. Само така може да се оправи.

  5. Анонимен
    #21

    След като тикви от рода на Бойко Борисов и Иван Костов са против атомната енергетика е естествено физиците в България да карат таксита или да решат в цирка мечките.

  6. Анонимен
    #20

    Проектопрепоръка от името на Сметната палата: “Държавата, вместо да се чуди на кой университет какви пари да съкрати, да вземе да направи така, че инженерите да получават повече в България. Щото е възможно обществото хем да има потребност от тях, хем да са таксиджии и гурбетчии щото в България за инженерство им се полагат жълти стотинки”.

  7. Анонимен
    #19

    Ами какво да правят. Министерствата се напълниха с недоучили лум-пени и за хората с висше образование остана да карат таксита и да обикалят кофите за боклук.

  8. Анонимен
    #18

    Ако имат свидетелство за управление на МПС защо да не карат таксита. Какво още ще измислите, бе.

  9. Анонимен
    #17

    E и, то отсега е ясно че не се реализират - и к'во от това? Ще смениме дамската превръзка на Цветалина Бориславова ли, сигур те с такава препоръка ще излезе т.нар. сметна палата.

  10. Анонимен
    #16

    въпросче: А КОЙ ЩЕ ПРОВЕРЯВА САМАТА СМЕШНА ПАЛАТА ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.