Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата ще провери психиатриите и тотализатора

Ще има инспекция и на концесиите за добив на подземни богатства

0 коментара
Сметната палата ще провери психиатриите и тотализатора

Сметната палата е заложила редица одити на проблемни институции и системи през 2019 г., става ясно от публикуваната програма за работа на сайта на ведомството.

За първи път от много време насам ще се направи одит на "Българския спортен тотализатор". В последните години той се бори с острата конкуренция на частните лотарийни игри на бизнесмена Васил Божков.

През 2016 г. например приходите на държавното тото от хазартни игри намаляха с над 15 млн. лв. (9.2%), а след отчисленията за спорта предприятието излезе на минус. Според финансовия отчет на дружеството през 2017 г. приходите му от хазарт са на нивото от 2016 г. - 148 млн. лв. Преди данъците и отчисленията за спорта дружеството е на печалба от 35 млн. лв. (намаление с близо 9% спрямо 2016 г.), но след удръжките то регистрира загуба от 10 млн. лв. Като печалби на участниците в хазартни игри през 2017 г. са изплатени 77 млн. лв. Средната месечна заплата в компанията през 2017 г. е била 878 лв.

Друг фокус на Сметната палата ще бъде психиатричната помощ. Ще бъде одитирана системата на психиатрично обслужване от 2017 г. до 2019 г., като проверката ще обхване всички отговорни институции по веригата – министерствата на здравеопазването и социалната политика, Националния център за обществено здраве и анализи, Агенцията за социално подпомагане, общини и лечебни заведения. Преди няколко дни изтъкнатият психиатър д-р Владимир Сотиров изнесе потресаващи кадри от областния психодиспандер в София, от които се вижда, че мизерията в този вид "лечебни" заведения е нетърпима. Въпреки това години наред държавата безнаказано си затваря очите и оставя хиляди българи, нуждаещи се от психиатрична помощ, без достъп до адекватно лечение.

Одиторите се ангажират да направят и ключов одит на ефективността на контрола по изпълнението на концесионните договори за добив на подземни богатства през 2017 г. и 2018 г. Въпросните инспекции трябва да се правят от Министерството на енергетиката. Преди няколко години палата изнесе подобен доклад за златната концесия в Челопеч. В него се установиха доста нередности във връзка именно с контрола. Тогава Министерството на енергетиката обяви, че започва преглед на златната концесия, но резултати от него така и не бяха обявени. Съобщено бе само, че няма как да бъде променено плащаното от "Дънди Прешъс" концесионно възнаграждение за държавата.

Ще се проверят и концесионните договори на транспортното министерство в периода 2016 г. - 2017 г.

През 2019 г. палатата ще направи преглед на ефективността на проблемната европрограма "Наука и образование за интелигентен растеж". Парите по нея веднъж вече бяха замразени от Европейската комисия. Впоследствие имаше риск страната да загуби пари по програмата, но в крайна сметка към 100 млн. лв. бяха прехвърлени към програмата за бизнеса "Конкурентоспособност".

След като през 2018 г. бе започната проверка на Националната агенция за приходите заради събираемостта на ДДС (която все още продължава), тази година на подобен одит ще бъде подложена другата ключова приходна агенция – "Митници". Тя ще бъде инспектирана за събираемостта на акцизите.

Заради скандала с Търговския регистър от лятото на 2018 г. одиторите смятат да възложат проверка на ръководените регистри от Агенцията по вписванията. Проверката ще е за периода 2017 – 2019 г.

Ще бъде проверена и надзорната дейност на Съвета за електронни медии.

Специален обект на проверка ще бъде и Държавният резерв. Миналата година палатата отказа да завери финансовия отчет на агенцията, тъй като бяха допуснати множество грешки при осчетоводяването на приходи и разходи на институцията през 2016 г. На този фон през февруари 2018 г. правителството на Бойко Борисов даде разрешение на резерва да сключва допълнителни договори за изпълнение на инвестиционната си програма на стойност 156 млн. лв. Тази сума бе одобрена на фона на бюджет на резерва за 2018 г. в размер на 40.7 млн. лв. Държавният резерв отговаря за горивните, хранителни, лекарствени и друг вид военновременни запаси.

През 2019 г. Сметната палата е заложила и ключов социален одит – на ефективността на мерките за борба с бедността. Той ще обхване 4-годишния период от 2015 г. до 2018 г. Бедността е сред най-съществените обществени проблеми и темата, по която България изостава най-сериозно в сравнение с останалите държави в ЕС.

По-сериозни проверки ще бъдат направени и на няколко болници, сред които спешният център "Пирогов" и столичната хематология.

Ще се направят и няколко одита, свързани с предстоящите европейски и местни избори, които са задължителни по закон. Палатата инспектира разходите в предизборната кампания, като също така публикува финансова информация за приходите, разходите, имуществото, даренията на политическите партии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.