Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смут е обхванал сирийската опозиция след осем години война

0 коментара

След близо осем години опустошителна война в Сирия противниците на режима, загърбени от международните си поддръжници, безпомощно наблюдават как врагът им Башар Асад събира нови сили, предава в четвъртък агенция Франс прес.

След бруталното потушаване на продемократичните демонстрации, започнали през март 2011 г. на вълната на "арабската пролет", мирни жители грабнаха оръжие, а военни масово дезертираха, за да се бият срещу режима на Асад.

Подкрепени в началото на своята "революция" от Запада, Турция и арабски страни, с течение на годините въстаниците и опозицията бяха изоставени от своите покровители, видели как се променят и раздалечават техните интереси, смятат експертите.

Изправени срещу военната машина на властта, подпомагана от неизменните си съюзници - Русия, Иран и ливанската Хизбула, бунтовниците претърпяха множество поражения и от 2015 г. досега изгубиха почти всичките си бастиони. Към днешна дата са изтласкани в северозападната провинция Идлиб, където господства джихадистки алианс, и в някои райони от съседната провинция Алепо.

"Сега си търся нова родина", ядно подхвърля Шади Матар, сирийски опозиционер, избягал в Турция през 2017 г.

"Не мога да се върна в Сирия, докато режимът е на власт. А повечето страни, които казваха, че подкрепят народа, затвориха границите си за сирийци", споделя с АФП 27-годишният опозиционер, участвал в демонстрациите от 2011 г.

"Престъпникът-победител"

Близо половин век кланът на Асад управляваше Сирия с желязна ръка. Въстанието породи надежди за промяна. Но режимът, обвиняван през военните години в смъртоносни нападения с химически оръжия, изтезания и произволни арести, успя да се задържи - главно заради подкрепата на Русия.

Той вече контролира към две трети от страната и явно е на път да преодолее дипломатическата си изолация в региона, след като ОАЕ и Бахрейн върнаха посолствата си в Дамаск и се възстановиха връзките му с Арабската лига.

"Страните от Залива вече свързват интересите си с режима, а не с опозицията", отбелязва активистът Билал Баюш от провинция Идлиб.

Над 360 000 убити и милиони прогонени от домовете им сирийци, огромни разрушения - войната е оставила почти в руини все тъй разпокъсаната страна и възстановяването изисква титанични усилия.

Колкото до политическата опозиция в изгнание, нейният глас едва се чува. Започваните неведнъж косвени преговори с режима под егидата на ООН не стигнаха доникъде.

"Докато сирийският народ измира от студ по бежанските лагери, наводнявани от дъждовете, някои от арабските ни братя се надпреварват кой пръв да се отвори към престъпника", писа в Туитър главният преговарящ на опозицията Насър ал Харири.

В началото на конфликта редица страни от Залива, като Саудитска Арабия, активно подкрепиха въстаниците с пари и оръжия, но помощта им се смали като шагренова кожа.

"Да, престъпникът Башар може да тържествува. Може да излезе победител в очите на съучастническа международна общност и на ООН. Но никога няма да победи волята на свободния сирийски народ", заявява Харири.

"Революция-сираче"

С оглед политиката на властите в САЩ, чийто президент Доналд Тръмп се кани да изтегли войниците си от Сирия, оттук нататък Русия, Иран и в по-малка степен Турция, все още подкрепяща някои бунтовнически групи, имат решаващата дума в сирийския конфликт.

"Военната опозиция няма избор, освен да следва решенията, вземани в международен план, за да запази онова, което ѝ остава" от контролираните някога зони, обяснява експертът Науар Оливър от центъра "Омран" със седалище в Турция.

"Политическата и военна опозиция изживява днес най-лошите си дни", резюмира той.

Според експертите режимът ще може след време да си върне териториите, контролирани от кюрдите, щом сключи нов съюз с това малцинство. Ще останат само провинция Идлиб и някои зони в Алепо.

"Революцията издържа осем години в борбата с велики сили, които се сражаваха на терена", казва по повод Иран и Русия Наджи Мустафа, говорител на бунтовническа коалиция, подкрепяна от Анкара - Националния фронт за освобождение, присъстващ в Идлиб и Алепо.

Бившият армейски капитан, 38-годишен, е дезертирал през 2012 г., за да се бие срещу режима. Заявява, че е решен да продължи борбата, при все че му е ясна обстановката на терена. "Това е революция-сираче, изоставена от целия свят", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.