Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смутовете в България надхвърлят протестите срещу строгите икономии, ЕС трябва да го има предвид

52 коментара
Сн. БГНЕС

В югоизточната част на Европейския съюз предупредително светнаха цял куп червени лампички, на които останала част от Европа би трябвало да обърне внимание, пише британският вестник "Файненшъл таймс".

Свалянето на българското правителство след протести миналия месец беше омаловажено от някои анализатори като поредна реакция срещу "мерките за строги икономии". Но предвид падането по сходен начин на румънското правителство и произтеклите сътресения миналата година, както и предизвикателното приемане тази седмица в Унгария на промени в конституцията, които според опонентите им заплашват демократичните ценности, говорят за нещо по-дълбоко.

 

Протестите в България, с 300 000 участници в 25 града, бяха най-големите в страната след онези през 1997 г., предизвикани от финансовата криза, или протестите, сложили край на комунизма през 1989 г., посочва вестникът. За разлика от тогавашните протести, сегашните не бяха оглавени от опозиционни партии и доминирани от студентите.

 

Те бяха подети от граждани на средна възраст, разгневени от главоломно растящите сметки за отопление.

 

Участниците в тях скандираха "Без партии", а проявите продължиха дни след като правителството на премиера Бойко Борисов подаде оставка. Протестиращите настояваха за свикване на Велико народно събрание за промяна на конституцията, така че мнението на гражданите да има повече тежест.

 

Това не бяха протести срещу икономиите. България - отличник по стандартите на ЕС - не преживя същите драматични фискални ограничения като някои съседни страни. Протестите по-скоро бяха срещу целия политически елит и "системата", провалила усилията на българите да свържат двата края с най-ниските средни доходи в ЕС.

 

Тук има известни прилики с подкрепата на италианците за "Движение 5 звезди" на Бепе Грило и обезвереността от статуквото в страните в периферията на еврозоната.

 

В бившите комунистически страни, сега членове на ЕС, се наблюдава обаче още нещо: отхвърляне на "прехода" - неспокойните 20 години на разместване на пластовете, които те преживяха, за да влязат в съюза.

 

Идеята беше, че преходът беше мъчителен, причини страдания, но се очакваше животът ни да стане съвсем друг. Надявахме се да живеем ако не като германци, то поне като гърците, но това така и не стана, казва председателят на софийския Център за либерални стратегии Иван Кръстев.

 

Българите обвиниха за високите сметки на тока, предизвикали демонстрациите, зле извършената приватизация, дала регионалните монополи в ръцете на чужди компании, за които се смята, че са доста комфортно свързани с правителството и регулаторните органи.

 

Скандиранията "мафия" обаче са кратката формулировка за шуробаджанащина сред политическия елит и връзките му с магнати, натрупали милиони от прехода, а в някои случаи и с организираната престъпност.

 

Гражданите смятат, че рухването на комунизма даде възможност за просперитет на тези групи, но не и на обикновените хора, казва Кръстев.

 

Реакцията на ЕС беше да потърси по-голяма пръчка, за да санкционира отстъпленията от демокрацията в някои страни членки.

 

Четири държави начело с Германия миналата седмица призоваха ЕС да използва нови лостове за справяне със страните, нарушаващи "основните му ценности", включително замразяване на европейски фондове.

 

Според Кръстев обаче останалите страни в Евросъюза би трябвало да положат повече усилия да разберат какво се случва в комунистическия някога Югоизток. Те би трябвало да се ангажират повече с дългосрочното изграждане на институции в тези държави, отбелязва "Файненшъл таймс".

 

Ако това не стане, има опасност отрицателните последици на прехода да се разпространят и то не само в други бивши комунистически членки на ЕС, но и в страни от бивша Югославия, които дори още не са се присъединили, но където изгледите за евентуално членство отдавна се смятат за най-сигурната гаранция за стабилност, допълва вестникът, цитиран от БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #52

    49 - ти доброволен сътрудник на полицията ли си? :)

  2. Анонимен
    #51

    КОМУНИСТИЧЕСКАТА УТАЙКА най-яростно демонстрира завист, злоба и омраза, а ни пробутва УТОПИЗЪМ, за да може пак ДА СЕ ДОБЕРЕ ДО ВЛАСТ, ГРАБЕЖИ И МАНИАКАЛНОСТ. За мъжете - да приемем - те са чиста параноична патология, както комунизмът е извратената същност на великата идея на Християнството, НО ЖЕНИТЕ от тази КОМУНИСТИЧЕСКА УТАЙКА са ИСТИНСКА ПАРОДИЯ И ЛУДВАНЕ!

  3. Анонимен
    #50

    Като четеш коментарите на някои надъхани профани излиза, че файнайшъл таймс е комунистически вестник! Наистина, България се превръща в клоака на Европа, в която остават и вилнеят на свобода из форумите доста боклуци, а младите и перспективните бягат навън.

  4. Анонимен
    #49


    Ангел Славчев („Че“) - русофил и изявен ляв активист, кандидат за депутат от „Българска лява коалиция“ в 2009 г. и на местните избори в 2011 г., от 14 декември 2012 национален координатор на младежкия клуб на движение "Русофили"[30], участник във фондация „Бузлуджа“, организатор на контрамитинги срещу демонтирането на паметника на съветската армия в София, до декември 2012 активен член на партия „Българската левица“, застъпник за легализирането на леките наркотици, съдружник в компютърна фирма

  5. Анонимен
    #48

    300 хиляди участници в протестите ! - посмали манго !

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #47
  7. Анонимен
    #46

    ФТ е консултиран от др.Кръстев-бивш секретар на УЧКОМ на Английската Гимназия-София !?!?! Ама че "анализ" !

  8. Анонимен
    #45

    Добре, е написано ама и какво от това, Европа няма да ни помогне!

  9. Анонимен
    #44

    така е, защото ЕС прие комунистическата мафия като "елит"! сега ЕС няма да просъществува, защото не отговори на очакванията на десетки, дори стотици милиони хора!!!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #43

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.