Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Собственици на 9 ценни сгради в София искат общинска помощ за ремонта им

4 коментара
Сн. Mediapool

Собствениците на 9 сгради, които са паметници на културата, са поискали помощ от Столичната община за възстановяването им. Сред тях са Българската академия на науките, която кандидатства със свои здания на ул. "Московска", както и собствениците на Централните хали. Помощ от общината е заявена и за ремонта на Студентския дом на пл. "Народно събрание".

Това съобщи за Mediapool общинският съветник Силвия Христова (ГЕРБ). Собствениците на 9-те сгради кандидатстват по програмата на общината "Културно наследство".

Общо в столицата със защитен статут са над 1400 здания. Част от тях са застрашени от изчезване, тъй като не се поддържат от собствениците.

В момента тече оценка на предложенията. Одобрени собственици ще получат технически проект за възстановяването на ценната сграда, която притежават. Изработването му се финансира от бюджета на местната власт. Освен това получават и съдействие при издаването на документите, необходими за започването на строителството. От своя страна са задължени да направят предвидените в инвестиционните проекти дейности до 3 години от издаването на разрешението за строеж. В противен случай трябва да върнат парите, инвестирани в проекта. Средствата за обновяването на паметниците на културата се осигуряват от собствениците им.

Христова обясни, е в момента тече оценка на подадените заявления за подпомагане.

"Сградите са предимно с категория "местно значение". Някои от тях са в сравнително добро състояние, а други са с необходимост от намеса в различна степен. Сградите, за които са подадени заявления за участие, са с различна собственост – държавна, частна или смесена, като някои от тях са с един собственик, а други са в режим на етажна собственост. Имаме подадени заявления за сгради, собственост на БАН на ул. "Московска", за сградата на Студентския дом, на Централни хали, както и жилищни сгради в район "Възраждане" и район "Средец", обясни Христова.

Разработването на инвестиционните проекти ще се прави от фирма, избрана с обществена поръчка, която тече в момента. Тя е с прогнозна стойност от 2 млн. лева, а бъдещият договор с изпълнителя ще е за срок от 3 години. Конкретната сума, която общината ще плати по проектите, зависи от разходите за всяка отделна сграда. Избраният изпълнител ще трябва да прави заснемане и обследване на строежа и технически паспорт, задание за проектиране, изготвяне на инвестиционни проекти за укрепителни и консервационно-реставрационни дейности, упражняване на авторски надзор и други.

"След приключване на процедурата за избор на проектанти и утвърждаване на одобрените за финансиране заявления от Столичния общински съвет ще започне работата по обследването на сградите и изготвянето на инвестиционните проекти", коментира Христова.

Тя припомни, че миналата година за програмата "Културно наследство" бяха отпуснати 300 000 лева от бюджета на общината. Още толкова са осигурени за 2020 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #4

    За академиците - ясно. Но останалите в БАН не могат да бъдат подведени под общ знаменател. Институтите и лабораториите не подлежат на генерализация. Ама какво ли си правя труда да пиша - в България научният труд не е ценен и никога не е бил ценен. Затова сме на този хал с образование и квалификация. Или предлагате учените сами да си ремонтират сградите, а може би и без пари да работят. А после и университетите без пари да обучават. А най-сетне ще заревете за това, че България останала без млади хора, че мозъците мигрирали. Не е без ваше участие.

  2. boriana
    #3

    Трябва да се ремонтирла и прекрасната сграда на ъгъла бул. Христо Ботев- Пиротска.

  3. марин
    #2

    в БАН има две категории - учени и академици!сред учените заплатите не са големи, но половината нищо сериозно не правят годишно дават 1-2 посредствени статии и са фактически млади пенсионери!-!А академиците взимат до живот ДОПЪЛНИТЕЛНА пенсия равна на МИНИСТЕРСКА ЗАПЛАТА - въпреки че повечето нищо не допринасят! И най важното те са избрани не за научни заслуги а от академиците избрани за такива от политбюро!да намалят с по 3000 лв пенсията на академиците - ето ти 3-4 милиона лева - стигат за ремонт на 5 сгради! !Да съкратят 1/4 от търтеите - ето още милион!

  4. Горскио
    #1

    Хаха, Феодалните старци от БАН, които за последните 30 години са опоскали над 2 млрд от бюджета като субсидия и Израелските авери на Софиянски, които купиха халите за жълти стотинки и сега там въртят бизнес, на който всички столични молове биха завидели. В цивилизованите страни е просто - ако собственикът на защитената сграда не я ремонтира сам, то общината я ремонтира за собствена сметка и налага тежест на сградата на стойността на ремонта. Ако тежестите на сградата наближат 50% от пазарната й оценка, то тя се продава на търг, общината си прибира парите заедно със стандартната лихва (11% в щата НЙ) и останалото се дава на собствениците. Просто, ясно и ефективно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.