Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Собственици на прасета ще получат пари, за да ги заколят

Целта е да не се допусне разпространение на чума по свинете в големите ферми

0 коментара
Сн. БГНЕС

Правителството ще стимулира с пари собствениците на прасета, за да ги заколят. Целта е да не се допусне разпространение на чумата по свинете. Паричните стимули ще са за хора, които гледат животни в дворовете си в радиус от 20 км около индустриалните ферми. Средства обаче ще се дават само за регистрираните свине.

Това стана ясно след поредното заседание на Централния епизоотичен съвет в Министерския съвет. Информацията за обсъжданите по време на съвета въпроси беше разпространена от правителствената пресслужба.

Целта е да се минимизира рискът от това заразата да се разпространи в индустриалните стопанства. В тях годишно се отглеждат по 1.2 млн. прасета. Ако заразата засегне някоя ферма, всички животни в нея трябва да бъдат унищожени. Така разпространението на чумата би довело до големи икономически загуби.

Оценката на земеделското министерство е, че в най-застрашения район от чумата - Северна България загубите на стопанството при разпространение на болестта може да достигнат половин милиард лева.

До момента има едно открито огнище на чума по свинете у нас. То е в провадийското село Тутраканци. Заради наличието на чумата Русия спря вноса на прасета и свинско от България.

Повечето свине в Тутраканци не бяха регистрирани и според нормативната уредба стопаните им нямат право на компенсации от държавата за това, че се е наложило да ги заколят. Освен това хората, живеещи близо до огнището, отказваха да си заколят животните.

Сега те ще бъдат стимулирани с пари да го правят, но се подготвят законови промени, които да ги задължат да умъртвяват стоката при заплаха от сериозно заболяване. Става въпрос за т. нар. превантивно клане. То ще се прилага във ферми, които нямат необходимата степен на биосигурност, т.е. за стопаните, които гледат животни в дворовете. Тези животни може да бъдат умъртвявана без и без да са болни, а целта ще е да не се допусне разпространение на заразата.

Предложението за отпускане на пари на стопаните, които заколят прасетата си доброволно, ще бъде внесено за разглеждане от Министерския съвет през следващата седмица. От думите на земеделския министър Румен Порожанов се разбра, че сумите няма да са високи и ще са само за регистрирани животни. Хората, чиито прасета не са регистрирани, ще бъдат глобявани.

На заседанието в петък министърът на земеделието Румен Порожанов е обявил, че не може да се стимулират незаконни животни. Той повтори това и в изказването си пред медиите след заседанието. "Ние не можем да стимулираме по някакъв начин и незаконни животни, защото нито по Закона за ветеринарно-медицинската дейност, нито по регламент можем да предявяваме подобни разходи. Това, което ще внесем като предложение на следващото заседание на Министерския съвет, е стимулиране на усвояването на животните в 20-километрова зона около индустриалните ферми, така че да стимулираме тези, които са законни", поясни той.

"Хората трябва да си заколят прасетата. Ако гледаме закона, за нерегистрираните животни той е строг и ще се наложат санкции без компенсация", обяснил директорът на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев.

При кризата с чумата по козите и овцете обаче държавата отпусна обезщетения и за нерегистрираните стопани, въпреки че нямаше право на това. До това решение се стигна, след като напрежението ескалира заради масовото евтаназиране на овце и кози в няколко села.

По време на заседанието Порожанов е припомнил какви мерки бяха взети до момента, за да не се допусне разпространение на африканската чума по свинете. Сред тях беше и изграждането на ограда по границата с Румъния, която да спира преминаването на диви прасета - основен разпространител на заразата. Заради съмнения около изграждането на оградата обаче в петък оставка подаде шефът на Агенцията по горите Григор Гогов.

В съседна Румъния вече има около 1000 огнища на чумата по прасетата и 300 000 животни подлежат на евтаназиране.

От четвъртък заболяването е констатирано и в Белгия близо до френската граница.

"Обезпокоени сме от заболяването, има риск от огромни икономически загуби. Трябва да засилим мерките за биосигурност", заявил по време на заседанието Румен Караманов от асоциацията на свиневъдите. Браншът подкрепя да се правят масирани проверки навсякъде – и в домашните ферми, и в индустриалните, като за нарушителите да се налагат санкции, се посочва в съобщението на правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.