Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София чака повече приходи от данъци, инвестициите - основно в метрото

Столичната община залага бюджет от над 1.4 млрд. лева за следващата година

2 коментара
Йорданка Фандъкова. Сн. БГНЕС

С 1.43 млрд лева бюджет ще разполага София през следващата година. Сумата е с около 105 млн. лева повече в сравнение с плана за 2017 г. Увеличението се дължи основно на повечето пари от държавния бюджет. Заложен е и ръст на постъпленията от местни данъци и такси, но не се предвижда ставките да бъдат променени.

Проектът за бюджет беше представен в петък от кмета Йорданка Фандъкова и заместникът ѝ по финансовата част Дончо Барбалов. Предстои да се обсъжда и да бъде гласуван от общинските съветници.

През 2018 г., както и досега, най-големи са разходите - близо 500 млн. лева, за капиталови инвестиции. Парите за тях идват основно от европрограмите, а най-големият проект за поредна година остава разширението на метрото.

Другото основно разходно перо е образованието, за което са предвидени 357 млн. лв. с основен източник - държавният бюджет. За училищата и детските градини се залагат 50 млн. лева повече в сравнение с миналата година. Ръстът е очакван при положение, че парламентът гласува 330 млн. лева повече за за обезпечаване на по-високите учителски заплати в цялата страна.

Почти без промяна остават разходите за кърпене и преасфалтиране на кварталните улици. Те ще са 37.7 млн. лева или с около 1.1 млн. лева повече. Районните кметове ще имат основна роля при разпределянето им.

Около 11 млн. лева повече ще бъдат похарчени за събиране и третиране на отпадъците и почистване на улиците.

В бюджета няма предвидени специални средства за програмата за чистота на въздуха, тъй като почти всички инвестиции на общината имали и положителен ефект върху качеството на въздуха, обясни Фандъкова.

Данъците - без промяна

За поредна година Столичната община не планира да вдига ставките на основните данъци и такси. Според Фандъкова ниските данъчни нива са една от причините за развитието на икономиката в столицата.

Тя смята, че не е и необходимо увеличаване на данъците и таксите на местно ниво, тъй като общината събира достатъчно от тях, за да обезпечи разходите си. Тя обясни, че въпреки запазването на ставките, през следващата година се залагат 653.9 млн. лева собствените приходи или с 30.4 млн. лева повече от плана за 2017 г. Основното увеличение идва от такса смет (плюс 11 млн. лева), данъка върху сделките с имущество (плюс 5.5 млн. лева) и данъка за колите (плюс 5.5 млн. лева). Зам.-кметът по финансите Барбалов обясни ръста от имуществените данъци и такса смет с по-големия брой имоти, за които ще се плаща. Очаква се и увеличение на парите от строителни разрешителни.

Все пак основният ръст на парите на София за догодина е от по-големите трансфери от държавния бюджет. Очаква се те да достигнат близо 429 млн. лева, което е с 68.4 млн. лева повече в сравнение с плана за 2017 г.

Инвестициите - основно в метрото

Около 388 млн. лева по европроекти очаква Столичната община през следващата година. Тези средства са целеви и общината не може да ги ползва за други обекти, дори и те да се определят като приоритетни от гражданите.

Както и досега, основната част от европарите отива за разширението на метрото. За изграждането на първите 12 станции от третия лъч на подземната железница са предвидени около 327.4 млн. лева. До края на следващата година трябва да е готов тунелът от кв. "Красно село" през центъра до бул. "Ситняково". Третият лъч на метрото, който трябва да стигне до бул. "Владимир Вазов" и до кв. "Овча купел" и Околовръстното шосе, трябва да бъде пуснат през 2019 г.

Метрото ще "глътне" основната част от капиталовата програма на общината, за която са предвидени близо 493 млн. лева.

Ще се довършат няколко обекта, по които се работеше и през тази година. Ще продължи разширението на бул. "Т. Каблешков" от бул. "Бъкстон" до бул. "Цар Борис ІІІ". Трябва да започне и разширението на булеварда от бул. "България" до ул. "Костенски водопад", тъй като имотите за това са вече отчуждени. Разширението на бул. "Т. Каблешков" е част от т. нар. вътрешен ринг. От общината се надяват през него да бъде изнесен голяма част от автомобилния трафик между източните и западните квартали, за да се намалят колите, които минават през центъра.

Ще се довършват ремонтите на бул. "Монтевидео" и на ул. "Шипченски проход". Ще се прави и кръгово кръстовище на булевардите "Св. Климент Охридски" и "Андрей Ляпчев". Този обект е в инвестиционната програма от години, проект за него има още от 2008 г., но се отлага основно заради процедурите по отчуждаване. Иначе това кръстовище е едно от най-конфликтните в София.

Около 1.2 млн. лева ще се инвестират в локални платна на Северната скоростна тангента при бул. "Рожен". Би трябвало да започне и изграждането на т. нар. Източна скоростна тангента, която да свързва Северната тангента и бул. "Владимир Вазов".

Нови трамвайни линии

Около 40 млн. лева е предвидила общината за подмяна на трамвайни трасета в София. Основната инвестиция ще е в реконструкцията на линията по бул. "Цар Борис ІІІ". Очаква се по нея да се движат и нови мотриси, а процедурата за купуването им приключва, обясни Фандъкова.

Трябва да бъде реконструирано и трамвайното трасе по ул. "Каменоделска", ще бъде довършен и ремонтът на линията по бул. "България".

Общината обещава най-накрая да направи и ремонт на бул. "Скобелев" и да премести трамвая от там. Линиите бяха изместени преди години заради строителството на метрото, то приключи, но те не са преместени. За преминаването на трамвая се избира между няколко проекта, но все още решение няма и не може да се обяви и процедура за строител. За това и общината е предвидила само 500 хил. лева за обекта. Оптимистичният план е работата само да започне през 2018 г. За този обект ще се искат и пари от държавата, тъй като с ремонта общината осигурява достъп до сградата на т. нар. военно НДК, в което бяха преместени Софийска районна прокуратура и наказателното отделение на Софийския районен съд.

Близо 12 млн. лв. са заложени за поддръжка на паркове и градини. Ще се ремонтира Западният парк, предвидено е започване на изграждането на парк Въртопо в "Младост", което не стана през тази година, ще се поправя входът на Южния парк откъм бул. "Гоце Делчев".

Ремонт на "Граф Игнатиев", но не и около "Ал. Невски"

През следващата година общината планира да започне ремонта на централната софийска ул. "Граф Игнатиев", на прилежащите площади "Гарибалди" и "Славейков" и на околните централни улици. Ще се подменят канализацията, настилките, трамвайното трасе. Обликът на площад "Славейков" ще се промени, като сегашните сергии за учебници и книги бъдат сменени от нови и по-малко павилиони. "Запазваме местата за продажба на книги. Не говорим за учебници и кашони от банани, както е в момента. "Славейков" трябва да стане уютно място за срещи и духовност, а не да е просто пазар", коментира Фандъкова.

Ще се ремонтира и неработещият от години фонтан на площада.

За реконструкцията на зоната за следващата година са предвидени 13.4 млн. лева при общ бюджет от около 20 млн. лева. Кога ще започне работата зависи от края на процедурата по избор на строител. Ако няма обжалване, това може да стане и още през март 2018 г. Поръчката беше обявена за втори път през август и до момента няма резултат.

Другият голям проект за ремонт в центъра - на пространството около храма "Ал. Невски", Народното събрание, градината "Кристал", както и зад Военния клуб вероятно няма да започне догодина, въпреки че процедурата за избор на изпълнител е на същия етап, както и тази за "Граф Игнатиев". Не били готови обаче съпътстващите проекти за подмяна на канализацията и водопровода. Освен това тази част от центъра няма как да бъде разкопана по време на европредседателството, което продължава до кроя на юни догодина.

Догодина трябва да бъде обявен конкурс за проекта за промяна на облика на площад "Св. Неделя". Идеята е той да стане пешеходен. Ще се прави и конкурс за пространствата около Народния театър и Националната художествена галерия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    По-добре е всички ремонти да се преустановят за половин година, отколкото да има копки, отбиване на движението, замърсяване на въздуха, шум и изкъртени дървета. Да се направи оглед за дребни ремонти и всичко да се замрази за 6 месеца.

  2. Nikola Nikolov
    #1

    Изпитвам особено любопитство към начина , по който се разходват парите за метрото.Когато става дума не за милиони , а за стотици милиони , изведнъж са появяват мноооого , ама много възможности за "усвояване"...Интересно ми е - КОЙ или кои контролират този важен обект ??

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.