След неуспешните опити за отдаде на концесия без пари Централната минерална баня и Западния парк Столичната община пуска трета процедура – този път за 100-годишната неработеща баня в Банкя. Условията за отдаване на съоръжението на концесионер за срок от 35 години предстои да бъдат одобрени от Столичния общински съвет в четвъртък.
Заради инвестицията от 10 млн. евро се предвижда бъдещият концесионер да бъде освободен от плащането на концесионна такса през първите 15 години, а в следващите 20 години минималният размер не може да бъде по-малък от 200 000 лв. годишно. Това означава, че за срокът на концесията в общинския бюджет ще влязат най-малко 4 млн. лв.
Изискванията
Задължение на бъдещия концесионер е да възстанови банята, която е паметник на културата, и тя да започне да работи. Предварителните проучвания сочат, че за това ще са необходими около 5 млн. евро.
За да си избие инвестицията, на бъдещия концесионер се разрешава да изгради СПА-хотел на четири етажа със разгърната застроена площ от 7808 кв.м. Към него ще има басейн, плаж, и паркинг за 100 автомобила. Хотелът ще бъде свързан с топла подземна пешеходна връзка с банята.
Отделно на инвеститора се дава и паркът към банята, който е с площ от 3181 кв.м. Той беше основно ремонтиран със средства на общината и достъпът до него ще остане безплатен, твърдят от районната администрация.
Ще бъде изградена и открита сцена, на която ще има културни събития и концерти.
В новата зона за релакс и развлечения ще се предлагат СПА, водни и козметични процедури. Ще се организират и спортни прояви.
За да се гарантират сериозните намерения на инвеститора, се изисква той да представи няколко банкови гаранции. Едната е за 1.5 млн. лв. за обезпечаване на строителството на обекта. Друга е от 250 000 лв. за задължението да поддържа обекта в добър вид. Отделно е нужна гаранция от 1.5 млн. лв. за това, че обектът ще бъде върнат в добър и работещ вид на Столична община.
Оценяването
Бъдещият концесионер ще бъде избран с комплексна оценка, в която най-голяма тежест ще имат концесионните плащания.
Минималното годишно концесионно възнаграждение след изтичането на гратисния период ще има 40% тежест в оценката. То обаче не може да бъде по-малко от 200 000 лв. на година.
С 20% тежест ще е размерът на годишното концесионното възнаграждение, който не може да бъде по-малък от 3 на сто от годишните приходи преди облагане с данъци.
Гратисният период за плащане на концесионна такса ще носи 10% в комплексната оценка. Той обаче не може да бъде по-голям от 15 години.
В условията не е посочено останалите 30% от комплексната оценка за какво ще се дават.
Опашка от инвеститори
Концесията би трябвало да привлече сериозен брой инвеститори.
По думите на столичния кмет Йорданка Фандъкова и на районния кмет Рангел Марков интерес към концесията за заявявали както български, така и чужди предприемачи - от Италия, Чехия, Австрия, Хърватия и Германия.
Отделно лично бившият премиер Бойко Борисов, който живее в Банкя, рекламира банята при визитата в Катар през март 2012 г. След това проектът е бил представен и на арабски бизнесмени при посещението им в България.
Ползите
Най-големият ефект от концесията е, че ще бъде възстановена банята и тя отново ще заработи след като беше затворена през 2001 г. Освен това ще се задоволят нуждите на жителите на Банкя и гостите на курортния град от СПА и здравни процедури.
Паркът пък ще се превърне във форум на културни прояви. Не на последно място в общинския бюджет ще влязат най-малко 4 млн. лв., изтъкват от Столичната община.
Стара слава
Дали банята ще си върне старата слава, предстои да видим. При откриването си през 1911 г., тя е била най-голямата за онова време на Балканите, сочат историческите източници. Разгърната ѝ застроена площ е 5000 кв.м, като в строителството ѝ са били вложени над 1 милион златни лева. Проектирана е в стил “барок” от немския архитект Карл Хохедер, а ръководител на строежа е бил арх. Нено Нешев. Най-луксозна е била “царската баня”, която се е ползвала от цар Борис ІІІ. В нея има запазени санитария и изработени от месинг батерии, с медни тръби.
След промените през 1989 г. славата на банята, чиято вода лекува основно сърдечносъдови и неврологични заболявания, постепенно залязва, за да бъде затворена през 2001 г. Същата година собствеността на имота е прехвърлена от Министерството на здравеопазването на Столичната община с решение на правителството.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
39 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Е това ако стане ГЕРБ няма да спечели 1 глас в Банкя.Ако се случи тази концесия маи ще има протести но не в Банкя, ще се блокира пътя за Сърбия.................................... ЕДНО НЕ МОГА ЗА РАЗБЕРА - ИЛИ СА ТЪПИ, ИЛИ НИ МИСЛЯТ ЗА БАЛЪЦИ
Български банки почти няма. А бани поне разрешено ли е да имаме, или и те трябва да са чужди.
Заради инвестицията от 10 млн. евро се предвижда бъдещият концесионер да бъде освободен от плащането на концесионна такса през първите 15 години, а в следващите 20 години минималният размер не може да бъде по-малък от 200 000 лв. годишно. Това означава, че за срокът на концесията в общинския бюджет ще влязат най-малко 4 млн. лв.
Направо не е истина. Отново и отново една и съща грешка. Кой знае какво ще се случи през тези 15 години - но едно е сигурно, този който вземе тази баня с добра реклама …
извън България може да прави милиони дори милиарди печалба. И както винаги нищо няма да влиза в българската хазна. Няма друга такава държава в света. Договорите трябва да са премислени и да имат поетапни условия, например до печалба 500 000 да са освободени от концесионна такса, при печалба от 1 милион лева да плащат 100 000 лева, и т.н. И трябва да се проверяват постоянно за измислени разходи, които намаляват печалбата - наемете счетоводителите на мафията - те знаят триковете и как да търсят измамите. Няма ли държавници в тази държава?
Да вземе да даде и боколука на концесия!
21,кутевче, толкова ли си младо,че не знаеш какво е било при Виденов?Кутевче, ами при Виденов бяхме още по-добре.Всички българи станахме милионери.Ама дойде тоя злодей Костов и времето спря.Настана "безвремие" както се изразяваш. Смешник си ти, кутевче.По-често пиши така,че да ни разсмиваш.
Не се кахърете! Ние сме на измиране ! Те пак ще си правят каквото си поискат! Въпросът е да не им плащаме ние - с други думи, колкото по-малко живеем, толкова по-добре за нас самите! Айде, чао! До среща в другия прекрасен свят! Ще се разпознаем, щото ще си бъдем само ние! Не им се бойте! Те нищо не разбират, а само се лакомят, но ще им преседне - така се случва винаги след преяждане! Ха, наздраве! и до среща в Рая!
Най-вероятно Боко ще е теляк!!!
Q&A Защото 1911 е преди 1944, а след това: МОЧА. 17 Защо през 1911 г. не са я дали на концесия, а държавната хазна се е похарчила с 1 млн.зл.лева?