Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София и Атина готвят свои оферти към Москва за “Бургас-Александруполис”

14 коментара
София и Атина готвят свои оферти към Москва за “Бургас-Александруполис”

България и Гърция започват да изготвят свои предложения към Русия за сключване на междуправителственото споразумение за строежа на петролопровода “Бургас-Александруполис”, след като Москва повече от месец не дава на двете страни своя проект за меморандум, който трябва да се подпише до края на годината. За това се разбраха в петък министърът на икономиката и енергетиката на България Румен Овчаров и министърът на регионалното развитие на Гърция Димитрис Сиуфас на среща в София.

Всяка от двете страни ще изготви свой проект за споразумение, с което ще запознае другата държава, преди вариантите да бъдат представени на Русия, каза Овчаров след срещата. Според него София и Атина вземат инициативата, след като Москва бави своето предложение. “Не искаме ден-два преди Нова година да ни се представи руския вариант и да няма време за преговори, защото ни притискат срокове”, заяви Овчаров.

Той допълни, че българското предложение за “Бургас-Александруполис” ще е готово още идната седмица, но отложи за тогава коментари по съдържанието му. Овчаров само каза, че в него ще се търсят гаранции за правата на миноритарните участници, като важна е финансовата схема, но не толкова като печалба от акционерните дялове в проектната компания, а като такси от петролопровода.

Делът на България няма да е под 24,5 на сто

В същото време Овчаров каза, че на срещата със Сиуфас не са обсъждани дяловете на трите държави в бъдещата проектна компания, която също трябва да се създаде до края на годината. Той отново заяви българското становище за равнопоставеност на участието, но в същото време потвърди, че България вече е приела дял от 24,5 на сто, под който в никакъв случай няма да се падне.

“Решението на Министерски съвет за този дял дойде в момент, в който руската страна настояваше да получи 95 на сто от проекта”, каза министърът на икономиката и енергетиката на България.

Докато България продължава да декларира, че е за равно участие на трите страни, през чиито територии ще минава тръбата, Русия вече разпредели 51-процентния си дял във все още несъздадената проектна компания по равно между три държавни фирми – “Транснефт”, “Газпромнефт” и “Роснефт”.

Гръцката държава официално не е заявявала, че ще иска компенсации за намаляването на дела ѝ, каза Овчаров в отговор на въпрос ще иска ли и България такава компенсация, за каквато пишат гръцките медии, че е договорена от Атина. Той обаче не остави гръцкия си колега да отговори на нито един журналистически въпрос, защото Сиуфас закъснявал за срещата си с министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, който също е страна по проекта.

Сиуфас само направи изявление, че преди ден е разговарял в Москва с руския министър на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко и обсъдили  следващите стъпки по подписването на междуправителственото споразумение в края на годината от президентите на Русия и България и премиера на Гърция.

Попитан защо от българска страна ще подпише президентът Георги Първанов, който не е представител на изпълнителната власт в България, каквито са Путин и Караманлис за Русия и Гърция, Овчаров каза, че Сиуфас вероятно не се е изразил правилно, защото междуправителственото споразумение за “Бургас-Александруполис” щяло да бъде парафирано от него и Гагаузов от българска страна и от Христенко и Сиуфас – от руска и гръцка.

Договаряме азерски газ от Шах-Дениз

На срещата си българският и гръцкият министри са обсъдили и договореното по-рано през деня от Овчаров с турския енергиен министър Хилми Гюлер съвместно проучване за възможностите за доставка в България на азербайджански природен газ, който Турция транзитира за Гърция и Италия.

Чакаме по-специално предложение за сътрудничество с българската и турската страна за този газов проект, каза Сиуфас.

Овчаров уточни, че става въпрос за доставки на газ от каспийското находище Шах-Дениз в Азербайджан, което се разработва от “Бритиш Петролеум”, “Тотал” и др. компании.    

Връзката към газопровода от Азербайджан през Турция и Гърция до Италия би могла да се реализира в кратък срок, поради късото разстояние, каза Овчаров след срещата с Гюлер. По думите му присъединяването към тази тръба може да създаде условия за разнообразяване на доставките на синьо гориво за България. Това обаче сигурно ще стане към 2011-2012 г., допълни той.

Тази година Турция ще получи газ от Азербайджан и в момента се прави проучване и за включването на България. Ще направим съвместни технически проучвания за свързване на България към газопровода, каза турският министър.

Гюлер каза още, че на срещата с Овчаров е била обсъдена и възможността България да се запознае с опита на Турция в изграждането на големи петролопроводи.

 

Яз. “Тунджа” пак на дневен ред

Естествено срещата между Овчаров и Гюлер не е минала без разговори за изграждането на язовир “Тунджа”, който от години се дискутира като възможност за спиране на наводненията в Одринско от българските трансгранични реки при проливни дъждове.

Турция е предложила финансова схема за изграждането на водоизточника, за който досега са обсъждани да е на българска, на турска, както и на смесена територия, включително и възможностите за изграждане на водноелектрическа централа на язовира. Параметрите на финансовата схема обаче не бяха обявени. Стана ясно, че до седмица България трябва да подготви отговор на предложението, а на 15 и 16 ноември - работни групи на двете страни да обсъдят строежа на язовира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vijte tova:
    #15

    http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=959523

  2. ххх
    #14

    При положение, че танкерите няма да плащат такси и искат да разтоварват на СПМ в Бургаски залив или северно от Поморие, рисковете за замърсяване на морето са големи, още повече, че се очертава танкерите да са гръцки или руски.Ползата ще бъде само за фирмите, които ще се "облажат" около строителството (познайте кои ще са).И двата проекта предполагат унищожаване на 100 м полоса по пътя на тръбите- екологически и двата са катастрофи.Като се направи баланс на евентуалните ползи и потенциалните загуби

  3. ИСТОРИК
    #13

    яз Тунджа изобщо не може да спре наводнения, защото водите които се вливат от там не са големи количества.знаят го всички експерти и защо мълчат водарите сега?И сега турция е залята от вода- от валежи, не от нашите реки!този язовир трябва на турция за да реши проблема с водоснабдяването на истанбул, а и заради ВЕЦовете, които ще са на ТУРСКА ТЕРИТОРИЯ.НА НАША ТЕРИТОРИЯ ЩЕ Е ВОДАТА т.е ще залеем милиони декари с вода, за да има язовир от който полза има само турция.това е старо искане на турция- от поне 30г. Дано и сега надделее разума на тези, които вземат решенията.

  4. Попов
    #12

    изключотелно важно е кой ще поеме финансовите разходи за неминуемите /имайки предвид че работим с руснаци/ петролни аварии в пристанище Бургас и възстановяването на екологичните щети !По този изключително важен за Б-я въпрос не сме чули Овчаров да обели една дума !

  5. aahasfer
    #11

    дупедавство,ама такова като на българските червени сволочи!!!

  6. КАМАЗ
    #10

    Овчаров получава 7345 леваТова е общата сума от министерска заплата и още 4 места - все от енергетиката. Мошеник нагъл. Крадец и слуга на ПУТИН.

  7. Знаещ
    #9

    "ххх" е разбрал затова , което отдавна говорим.Тръбите не ни трябват.Тръбите трябва да минават преди Босфора през турска и грънцка територия и да излезе на Адриатическо море.Може да излезе на Игуменица, ане на албанската Вльора.Но гърците винаги са били много хитри,искат да бъде само до Деде агач т.с. Алексанруполис: 50-60 км през гръцка територия.Кои печели?Печели политически Русия, група политици и бизнесмени-руски и малко български, печели най-вече гръцкия бизнес- петролен и танкерен.Кои губи Българина, хората край морето и България.

  8. 100%
    #8

    100%

  9. uchitel
    #7

    izviniavam se za mirizlivata turska duma.istorikut e absoliutno prav! kum negovata sinteza da dobavia oshte,che s takuv avsoliutno nenujen za nas iazovir,osven ako aziatcite ne vurnat zagrabenoto odrinsko prez1913 godina, maloaziiskiat islam se stremi da napravi oshte krachka na zapad chrez Bulgaria i chrez paravanoglu/

  10. [email protected]
    #5

    [email protected]

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.