Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София и Букурещ още пораждат най-голямо безпокойство за корупцията

Тесните връзки между бизнеса и правителствата в Европа са подкопали икономическата стабилност

9 коментара

България и Румъния продължават да пораждат най-голямо безпокойство по отношение на корупцията в Европа. Това се посочва в доклада на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл" "Колко корумпирана е Европа?" , в който се анализират причините за корупцията в 25 европейски страни.

 

"Докато двете страни гласуваха множество закони за борба с корупцията, както изиска ЕС, този порив на законодателна активност не беше придружен от широкоразпространено приемане на етични норми, действия и поведение", се посочва в доклада.

 

"Трансперънси интернешънъл" отбелязва още, че най-сериозен е проблемът с обществените поръчки в България, Чехия, Италия, Румъния и Словакия.

В света годишно се дават 1 трилион долара за рушвети

"Не мисля, че България е най-корумпираната страна", заяви ръководителят на Международната академия за антикорупция Мартин Кройтнер, цитиран от БНР.

"България, както всички други страни по света има да свърши домашна работа. В някои страни домашната работа е повече, а при други по-малко. Там, където има власт, там има и спекулиране с властта. По цял свят е така. България, както и други страни, има специални въпроси и проблеми, на които да обърне внимание. България в контекста на ЕС има още домашни за свършване. Може със сигурност да се каже, че ситуацията е значително подобрена, но избягвам възможността да споделям решения с магическа пръчка", коментира Кройтнер.

Още

"Тесните връзки между бизнеса и правителствата в много европейски страни са благоприятствали корупцията и са подкопали икономическата стабилност", посочва неправителствената организация.

 

В документа се посочва, че в много европейски страни има пропуски в законите, засягащи лобитата и лобирането, финансирането на политическите кампании и достъпа на обществото до информацията.

 

В документа се посочва, че четири страни в Южна Европа - Гърция, Италия, Португалия и Испания - показват сериозен дефицит при отчитането на дейността на публичния сектор и че в тях се констатират коренящи се дълбоко проблеми с ефикасността, корупцията и нарушенията на законите.

 

Дания, Норвегия и Швеция напротив са най-добре защитени срещу корупцията със своите силни контролни органи, одитори, съдебна система и правоприлагащи агенции.

 

"Но дори и някои от страните, смятани за лидери на почтеността, си остават отворени за евентуална корупция", се посочва в доклада. Като пример се посочват Швеция и Швейцария, които нямат закони за финансирането на политическите партии.

 

В Дания, Германия и Великобритания пък системата за финансиране на партиите далеч не може да бъде давана за пример, пише също в документа.

В доклада "Трансперънси интернешънъл" призова ЕС да даде пример, като приеме стриктни правила за своите собствени институции.

 

"Трансперънси интернешънъл" посочва, че е направила оценка на над 300 национални институции в 25-те европейски страни, за да изготви изводите в доклада си.

 

Организацията отбелязва, че много правителства не дават достатъчна отчетност по въпроса за възлагането на договорите за обществени поръчки, които са на стойност 1.8 трилиона евро годишно. В документа организацията посочва, че само две от оценените страни - Норвегия и Великобритания - защитават адекватно онези, които разкриват данни за злоупотребите и корупцията.

"Трансперънси интернешънъл" посочва, че има и други корупционни рискове. Дванайсет страни нямат ограничения относно даренията за политическите партии, правени от физически лица. Седемнайсет страни нямат правилник за поведението на депутатите,се отбелязва в доклада.

 

В 20 от 25-те проучени страни "Трансперънси интернешънъл" е открила и пречки пред хората, които искат да получат достъп до информация с обществено важно значение.

 

"В Европа много от институциите, които дефинират демокрацията и правят държавата способна да спре корупцията, са много по-слаби, отколкото се допускаше", заяви по повод представянето на доклада директорът на "Трансперънси интернешънъл" Кобус де Свард, цитиран от Асошиейтед прес.

 

"Този доклад повдига смущаващи въпроси във време, когато е нужно едно прозрачно ръководство в Европа, което да се опита да реши икономическата криза", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    8, пита с основание! Защо не може да се коментира под горната статия?

  2. Анонимен
    #8

    Уважаема редакция, защо горната статия за доходите няма коментарен прозорец?????
    Защото там има едни хубави данни:"В Швеция, Франция и Белгия делът за надници и заплати е около 67 на сто. В България делът на разходите за труд, разпределен за заплати - варира между 5 и 10 на сто."
    Това какво значи - май незаплатен труд! Май 600-1200% по висока норма на принаден продукт. Това поставя въпроса: Защо у нас цените са такива каквито са в момента и къде са парите от незаплатения труд, особено в държавните

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  4. Ганий
    #6

    Благодаря на администратора, който вдигна забраната да пиша... Не че не пишех, но все пак благородна постъпка, за разлика от действията на лудото админ4е (то и животно), което се опита да ми спусне шалтера от петък...

  5. Ганий
    #5

    И тук му е мястото! Корупцията в т.нар. развити и демократични страни е с десетки пъти по-висока от нашата... Това е абсолютен факт - 1% (един процент) от т.нар. конспиративна теория да е вярна - това прави трилиони щ.д. (евро)... Да вземем един НОТОРНО известен факт - войната в Ирак... Ми никакви атомни/химически и пр. оръжия не бяха открити... Ако това не е корупция (за много милиарди, а най-вероятно и за трилиони) на най-високо ниво - здраве му кажи...

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  7. Анонимен
    #3

    Борбата с корупцията в България трябва да започне от строителството на нови затвори - широки, хигиенични и удобни, според европейски изисквания. След това трябва да има ускорено правораздаване с отделяне на дребните битови нарушения от сериозните престъпления.

  8. Анонимен
    #2

    Един мой приятел преди години ми казваше. Глупавия човек не може да има пари, дори да му ги изсипеш на куп той ще ги изгуби. Явно че тази сентенция важи и за държавите, така че докато си избираме такива управници и правим глупост след глупост на всички избори след 2000 година, богати никога няма да станем. Ще си стоим на опашката на Европа и ще се оплакваме, че вземаме най-ниски заплати.

  9. Анонимен
    #1

    Корупция навсякъде, наркотици, алкохол, роми, престъпност, грозота... Жалко...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.