Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София и Букурещ ще обединят енергийните си пазари

2 коментара

Обединяването на електроенергийните пазари на България и Румъния, старта на експлоатацията на газовата връзка Русе-Гюргево, строежа на хидрокаскада по Дунав и проячванията за шистов газ, обсъдиха в сряда министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и румънският му колега Йон Аритон по време на изнесено заседание на правителствата на двете страни в Букурещ.

Румънската страна е предложила на България два алтернативни варианта за обединяване на електроенергийните пазари, като в сценариите за създаване на електроенергийна борса в България е предвидено активно сътрудничество с румънските "Обком“ и "Транселектрека“, каза Трайков, цитиран от пресцентъра си.

Българската борса за ток трябваше да започне да функционира в началото на следващата година с опция на по-късен етап да се обедини с румънската, но стартът ѝ ще се забави неизвестно с колко, стана ясно преди десетина дни.

Трайков е съобщил, че експлоатацията на междусистемната газова връзка ще започне през 2013 г. За наземната част на България е избран изпълнителят на предпроектното проучване, подводната и румънската част на трасето ще се проучват след избор на изпълнител по румънското законодателство, стана ясно на срещата. Вече е приключило набирането на оферти за проектиране и изграждане на прехода на р. Дунав. В момента тече оценка на получените предложения, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Газовата връзка Русе – Гюргево се реализира от "Булгартрансгаз“ и румънската "Трансгаз“ с финансова европомощ от близо 9 млн.- евро. Общата стойност на проекта е 23.823 млн. евро. Реверсивната връзка с годишен капацитет от 1.5 млрд. куб. м е с обща дължина 25 км, от които 15.4 на българска територия и 2.1 км подводен преход през р. Дунав.

Двамата министри подписаха и меморандум за сътрудничество при проучване на възможностите за реализация на проект за строеж на хидрокаскада на река Дунав. Съгласувани са и бъдещи проекти за три нови моста между двете страни

Аритон и Трайков са дискутирали още перспективите пред проучванията за шистов газ в Европа.

На румънска територия се намира част от геоложкото образувание, чиито потенциал ще бъде обект на изследване и в България. Румънската страна има мащабно проучване по темата, представено на европейско равнище, информирал министър Аритон.

Трайков се е срещнал и с държавния секретар на Министерството на регионалното развитие и туризма в Румъния Ръзван Мурджану, пред когото заявил, че двете страни може да се рекламират като общ туристически район в страни извън Европейския съюз като Китай и Индия.

Възможностите за развитие на алтернативни форми на туризъм в България е представил също Трайков. Имаме повече от 600 минерални извора и богато културно-историческо наследство, което е чудесна предпоставка за развитие на нетрадиционни видове туризъм, посочил още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    България и Румъния са били едно царство при Асеневци. Даже в техните учебници по история за този период се пише като за българо-румънско царство. Най- великият владетел на това царство според тях е бил Йон Асан (Иван Асен). В интерес на истината родовите имения на асеневци са били край река Прут, а те са били от кумански произход (сиреч гагаузи).

  2. Хем
    #1

    Ако е така,както аз го разбирам-това е положително.По-големият пазар дава възможнисти за гъвкавост и оптимизация.По-голямата структура е по-силна при сключване на договори.Би трябвало и да доведе до конкуренция на вътрешния пазар,което да свали цените за краен клиент.(Дано!)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.