Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София и Рим стиковат позиции за "Южен поток"

17 коментара
София и Рим стиковат позиции за "Южен поток"

България и Италия стиковаха позициите си за бъдещия газопровод от Русия до Западна Европа "Южен поток". Това стана в сряда на среща между министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и министъра на икономическото развитие на Италия Пиер Луиджи Берсани. Малко по-късно Димитров замина за Москва да преговаря за българското участие в проекта, за който в края на лятото бе подписано споразумение между  руската "Газпром" и италианската ЕНИ.

Берсани съобщи, че Италия вече е провела преговорите с Русия и сега е ред на България. Димитров ще има срещи с руския министър на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко, пред когото ще защитава българската позиция за участие в проекта.

"Ще поискаме гаранции за суровината на входа на газопровода. Те могат да са от руска страна или от ЕНИ, чиято собственост ще са повечето количества от транспортирания газ", посочи Петър Димитров. Обект на обсъждане ще са и възможностите за трасето през България, както и евентуалните такси за транзит. Маршрутът на газопровода ще зависи от това дали тръгващата от Русия тръба, която ще минава по дъното на Черно море и през България, ще продължи пътя си до Италия през Гърция или през Македония.

Явно София ще се опита да приложи на Москва същия номер, който руснаците  играят относно петролопровода Бургас-Александруполис. От България и Гърция бе поискано да гарантират доставки равни на процентното им участие в тръбата, която ще минава през териториите им или да продават дяловете си от по 24.5 на сто. Възможно е българският кабинет да се опитва да играе по-сложна игра около "Южен поток" в опити да отпуши зациклилия за пореден път проект Бургас-Александруполис. Индикациите в тази посока идват и от факта, че тази тръба също ще е в дневния ред на разговорите, които Димитров ще проведе в Москва по време на първото си посещение там като министър. Досегашните договорености бяха направени от неговия предшественик Румен Овчаров, дългогодишен партньор на Москва по енергийните въпроси.

"Трудно е да се даде срок за реализацията на "Южен поток”, трябва да се договорят параметрите", каза в отговор на въпрос Пиер Луиджи Берсани. Той допълни, че е готов да подкрепи провеждането на международна процедура за проекта в кратки срокове. "Не бива да се забравя, че ЕС също е страна в процеса", посочи италианският министър.

Същото отбеляза и българският му колега, като явно и двамата предпочитат по този начин да се застраховат във връзка с третия пакет от мерки за преструктуриране на енергийния пазар на общността, чийто проект бе оповестен наскоро от Брюксел. Той предвижда инфраструктурни проекти, в които участват трети страни, да бъдат одобрявани от Европейската комисия, която да може да поставя условия към енергийните инвеститори извън ЕС. Новите мерки са насочени най-вече към близкия до Кремъл монополист “Газпром”.

Берсани потвърди интереса на италианската компания "Енел" към изграждането на нова топлоелектрическа мощност на площадката на комплекса "Марица Изток" и към придобиването на 49 на сто от дружеството, което ще инвестира в строежа на АЕЦ "Белене" и после ще е неин оператор. "Енел" е сред участниците в процедурата за избор на стратегически инвеститор заедно с белгийската компания "Електрабел", чешката CEZ, германските E.ON и RWE.

Димитров обясни, че очаква до края на годината да бъде определен миноритарният акционер за АЕЦ "Белене". "Работи се и по критериите за избор на стратегически инвеститор, който да изгради нова ТЕЦ "Марица Изток", каза Димитров, но призна, че няма срок за изработването им.

Двамата министри обсъдиха също стокообмена между двете страни, като Димитров посочи, че Италия е първият външнотърговски партньор на България по оценки на някои анализатори. Берсани уточни, че се опитват да бъдат такива. Българския министър отбеляза ръста от 14 на сто на търговския обмен между двете страни през тази година. Около 70 на сто от износа ни за Италия е на ишлеме за текстилната и обувната промишленост, внасяме от там машини, транспортни средства, текстил, мебели и др.

Преките инвестиции от Италия у нас са близо 912 млн. евро, но има доста кредити, които не се отчитат от статистиката, отбеляза Димитров. Берсани заяви готовността на Италия да помага на България в администрирането и управлението на структурните фондове от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хикс
    #18

    Да ви "стиковат" манафите!

  2. ВИКТОР
    #17

    Не е ли време нашите руски подлоги на Москва да оставят ЕС да води преговорите с Путин,касаещи доставките на петрол и газ за Европа! Нашето зависимо правителство от Путин,винаги когато започват преговори с Русия се "репчат",а накрая става това което им нареди Путин,като тяхен господар,който има винаги последен думата,как да се сключват договорите,а те са винаги в интерес на руската кагебиска мафия!

  3. Натура 2000
    #16

    Трасето минава през подбалкана, Розовата долина и едно от малкото останали що годе нормални места в България. С построяването му можем да се поздравим за построяването на пустиня на балканския полуостров. Шейховете са ясни.

  4. АЗ
    #15

    неам думи!

  5. mr. 420
    #14

    ne e li po-dobre koordinirat?

  6. Българан
    #13

    Хубаво е че България се превръща в стратегически важен транзитен възел за руски енергоресурси за Западна Европа!Ако беше Костов на власт щеше да продължават Балкан - ските приватизации със "стратегически" инвеститори като Гад Зееви!!

  7. кика
    #12

    Ако поне малко ти беше ясно колко е сложно вси4ко това, преплетени са полити4ески, икономи4ески, 4астни, държавни, корпоративни, екологи4ни, национални, стратеги4ески наши и 4ужди, корупционни и какви ли не други интереси, вси4ки ходат по тънък лед от много години насам. А за Русия, ами нейна си е газта, батка. За Иран и Ирак ревем, 4е не било 4естно да ги нападат, за да им вземат петрола за без пари, а за руснаците? Само дето Русия не смеят да я нападат, щото вси4ки ги знаят колко са люти...ми факт.

  8. Българан
    #11

    Хубаво го каза!!

  9. mr.420
    #10

    kato e tolkova bogata na vsichko Russia, zashto narodat i vinagi e zhivyal i zhivee v miseria?

  10. Озадачен
    #9

    Какво го топли "Кика" че Русия си национализирала богатствата, че диктува тя положението с енергията, че можела да загърби Европа заради други потребители и пр. Какво, наистина? За нас като българи въпросът е какво ни грее това? За съжаление - нищо. Това лято парното скочи с 30% заради газта, която вече ни продават по завишени цени след като денонсираха изгодния за нас договор. Натрисат ни мегаломански проекти, които ще плащат и прапрапра внуците ни, искат да си осигуряваме сами петрола за тръбата Бургас-Александропулис, иначе щели да ни вземат дела, и пр, и пр. Така, че Русия за нея може да си е права, но за нас - не, естествено. Изходът е в общата енергийна политика на Евросъюза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.