Премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов подписаха във вторник в Скопие договора за добросъседство между България и Македония, който има за цел да остави настрана спорните исторически въпроси между двете страни и да прекрати антибългарската пропаганда и езика на омразата, за да може Македония да излезе от международната изолация и да се придвижи към Европейския съюз и НАТО.
Посещението на Борисов е първата визита на ниво министър-председател, откакто Заев пое управлението през юни. След подписването на договора българският му колега се извини на гражданите на Скопие за засилените мерки за сигурност, отбелязвайки, че "това са официалните делегации".
"На Балканите много пъти сме се сбили и всички сме велики"
В програмата на българския премиер са предвидени срещи с македонския президент Георге Иванов, както и с лидера на опозицията Никола Груевски. Те обаче са закрити за медиите.
Най-важните моменти в договора
Договорът стъпва върху Декларацията за добросъседство, подписана през 1999 година от премиерите Иван Костов и Любчо Гергиевски. Сега записаното в нея влиза официално в международното право. Предвиден е и междуправителствен механизъм, който да следи изпълнението на договора.
Той въвежда термина "обща история" и предвижда да бъде формирана съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси на паритетна основа.
Общата комисия трябва да допринесе за "обективно и основано на автентични исторически извори, научно тълкуване на историческите събития" и ще представя годишен доклад за своята работа пред правителствата на двете страни.
Двете държави поемат ангажимент да предприемат и ефективни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции и ще обезкуражават дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на техните отношения.
София поема ангажимент да помогне на Скопие в евроатлантическата му интеграция. Двете страни ще работят и за активизиране на контактите между местните власти и гражданите.
Двете страни заявяват, че нямат и няма да предявяват териториални претенции една към друга и поемат ангажимент да не предприемат, насърчават и подкрепят действия от неприятелски характер и да не позволяват територията им да бъде използвана от организации и групи, които имат за цел извършването на подривни, сепаратистки и други действия, които са заплаха за мира и сигурността.
Как се стигна до договора?
В продължение на години македонската страна отказваше да подпише договора и протакаше преговорите.
В последните месеци обаче страната влезе за пореден път в политическа криза, която блокира развитието ѝ и евроатлантическата ѝ перспектива.
В крайна сметка лидерът на СДСМ Заев успя да формира правителство с подкрепата на партиите на етническите албанци и обяви курс към излизане от изолацията и приближаване до ЕС и НАТО.
Македонското правителство даде сигнали, че е готово и на отстъпки в спора за името с Гърция, която години наред блокира членството на Македония в НАТО.
ЕС и САЩ приветстваха новото поведение на управляващите в Скопие, но близката до Москва ВМРО-ДПМНЕ развива мощна кампания срещу договора с България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Този договор е полезен - както за Македония , така и за България!!! Обективно погледнато , "кралят-слънце" от Банкя и неговия екип положиха усилия и заслужават признание !Осен това , похвала заслужава и поведението на Борисов , по време на пресконференцията в Скопие ! Не само изложената аргументация за подписването на документа , но и отговорът му на някаква кухоглава "журналистка" , която реши да го провокира с въпрос за съвместното честване на Илинден.
Според мен , тъй като договорът представлява …
само едно начало , един старт за по-нататъшните ни отношения с Македония , рано е да прогнозираме със сигурност развитието им.Ако има далновидни политици от двете страни , бъдещето на поколенията ни ще е със знак плюс! Дано !!!
Браво! Решения, които са полезни за двете страни са добри и водят до просперитет ! Европейско поведение на граждани за европейско развитие на Балканите ! Поздравления !
Голям провал в хибридната война на българофоба Путин, срещу Родината, ЕС и НАТО на Балканите.Платените тролове сега се активизираха да плюят и това са основно социалистчета без капка национално родолюбие
Ако Българската комунистическа партия, не беше предала националните итервси на Родината и изпратила костите на Гоце Делчев на македонистите ,сега гроба на този национален герой щеше да е в София
Да ни са честити македонските светци Климент, Наум, Гаврил Лесновски, Йоаким Осоговски, българо-македонския цар Самуил, българо - македонските братя Миладинови, българо - македонските дейци на ВМРО. От днес насетне най- българо-македонския историк ще бъде Божидар Димитров.
"...който има за цел да остави настрана спорните исторически въпроси..." Това ли била целта според автора на статията?! Аман от инфантилни, автоцензуриращи се журналисти.