Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София и Скопие не могат да се разберат дори за Гоце Делчев

Ден след като Каракачанов призова България да напусне преговорите, и Захариева потвърди разминаванията за историята

41 коментара
Паметникът на Гоце Делчев в Скопие,

Историческата фигура на Гоце Делчев се оказа непреодолимо засега препятствие в преговорите между България и Северна Македония, които имат за цел да изчистят спорните въпроси от общата история. Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева потвърди в понеделник, че двете страни засега не могат да се разберат за Гоце Делчев ден, след като другият вицепремиер Красимир Каракачанов призова България "да стане от масата с всички възможни последствия".

"Преди два дни имаше заседание на историческата комисия със Северна Македония, на което не беше постигнато съгласие около личността на Гоце Делчев. Няма как датата 7 октомври да бъде приета за съвместно честване“, каза Захариева.

Причина за разминаването е предложението на македонската страна да се чества 7 октомври – денят, в който костите на Гоце Делчев са предадени от комунистическата власт в София на Скопие.

В понеделник в София се проведе първата съвместна междуправителствена комисия между България и Северна Македония, която трябва да направи преглед на изпълнението на договора за добросъседство, подписан от двете страни през 2017 година. Съгласно договора обща комисия от историци трябва да изчисти спорните въпроси. По-рано България обяви "пробив" с признанието на Скопие, че цар Самуил е български цар, но явно разбирателството е "приключило" около 11 век. Най-труден за постигане ще бъде компромисът за периода около Втората световна война.

За разлика от Каракачанов, който в няколко солови акции заплаши Скопие, че България може да го спре за ЕС и НАТО, Екатерина Захариева засега е много по-дипломатична и не споделя ултиматумите му. На пресконференция с македонския си колега Никола Димитров тя коментира, че правителствата на двете страни желаят до края на годината общата историческа комисия да постигне по-голям напредък.

"Историческите въпроси са крайъгълният камък в отношенията ни със Северна Македония", каза Екатерина Захариева.

Тя обаче заяви, че България ще продължи да подкрепя Северна Македония и припомни, че вече сме ратифицирали протокола за съюзничество в НАТО.

"България продължава да бъде двигател на европейската перспектива на страните от Западните Балкани и за нас е важно договорът за добросъседство да бъде спазван в дух на приятелство“, каза тя.

Скопие не приема ултиматума на Каракачанов

За разлика от нея, Каракачанов е далеч по-твърд. В неделя той "подгря" визитата на Никола Димитров с обяснението, че "Скопие се надява работата на общата комисия всъщност да легитимира някаква компилация от измислици, преплетени с научни факти".

"Ако това продължи, българската делегация трябва да стане от масата с всички възможни последствия за европейската и натовска интеграция на Северна Македония. Вината за това няма да бъде наша”, отбелязва Каракачанов.

В понеделник македонският външен министър апелира за мъдрост.

"Когато има близост и приятелство, не трябва да се поставя ултиматум“, каза той.

Според него Гоце Делчев може да бъде "мостът, който да преодолее разделението между това, което е било, и това, което България и Северна Македония имат днес".

По думите му задачата на комисията не е лесна и крие опасности.

"Има много слоеве, но процесът е отворен и вече зрее. Но има две опасности – ако няма резултати, ще загрозим процеса. И ако няма истинско узряване в погледа към историята, пак ще загрозим процеса. И искам да уверя, че Северна Македония е цялостно посветена на този процес и той не е само заради договора за добросъседство, а е важен като цяло за държавата и отношенията ни с България. Аз поемам отговорност да завършим този процес, защото е важен – ще го завършим с мъдрост и приятелство, за да има разбиране между двете държави“, каза той.

Преди ден обаче Каракачанов бе категоричен, че България не може да приеме последното предложение на скопските политици в смесената комисия, което гласи, че Гоце Делчев е деец на македонското освободително дело, който бил почитан и от народа на България.

Захариева и Димитров демонстрираха топли отношения въпреки разминаването и не се доближиха до риториката на Каракачанов.

"Влизането на Македония в Европейския съюз е важно както за държавата, така и за региона", добави Никола Димитров.

Спад на търговията

Захариева съобщи, че за първите три месеца на 2019 г. има спад на стокообмена със Северна Македония, въпреки ръста през последните две години.

"Ще се направи анализ защо се е получило така, за да се преодолее“, каза тя.

Трябва да ускорим проекта на транспортен коридор номер 8, добави Захариева.

Тя припомни, че двете страни са създали обща работна група, която да работи по изграждането на Паневропейски транспортен коридор 8. Двете държави все още нямат и железопътна връзка помежду си.

"Има осигурено финансиране. Това не са прости инфраструктурни проекти“, отбеляза Захариева.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. георги каменски
    #41

    Не знам тия македонци скоро няма да влезнат в европа те си живеят в свои собствен свят и си мислят че целия свят се върти около македония а те се пазат от всички.Там е строг тоталитарен режим.Нас не ни обичат много сега сме като крадци в тените очи.Преди няколко дни бях до Прилеп служебно за 65 кг. на буса ми претоваряне стоях 12 часа на гранизата като при няколко опита да осъществя диалог като свалих от багажа митничара ме заплаши със саморазправа като уточно тамо е булгария тук е македония.Докато не падне комунистическия режим там нищо няма да се промени

  2. Bлaдo
    #40

    лошото е, че и у нас, и в Македония (слава Богу - тука са на отмиране) има кратуни, в които още кънти скандирането "сталин-тито-димитрОф" ... А в момента МОНОГО МИ СЕ ГУБИ поне един "почтен" комунист, които от името на бкп-бсп-то да излезе и да се покае за дето коминтернОФците ни (заповед на г.димитрофф) през 1946 г. са ... екстрадирали костите на Гоце в юГОславия... Не са много нещата, сред гадориите, сторени от бкп, които да са толкова гнycно национално предателство...

  3. ловец
    #39
    Отговор на коментар #22

    Медиапул всеки ден покоровя нови висоти в лакейщината - забраняват се какви ли не политнекоректни думи, като например "евро-*атлантически" (без звездичката), та какво остана за ци*ганин, която според мен не е обидна

  4. перо
    #38
    Отговор на коментар #33

    Гоце го е казал, и всички знаем че е така, но тия коминтерновски щуротии и великия вожд и учител на българският народ о@каха работата със сталиновата директива да правим федерация с братският славянски и бла...бла... тия неща ги помним и как си изтрепахме роднините по воля на сталин и затова сега историята гнусно се подиграва! То не приемат вината с много мезета и всичко е на гърба на нас хората. Пак поддържайте комунистите и техните изотопи, вярвайте им и гласувайте за тях...

  5. Обектив
    #37

    Слава Богу, че външният министър най-сетне официално изрече позицята на целокупния български народ ! Собствената история на народа на настоящата Република Северна Македония започва от 1945 година, Предишните му поколения са неразривна част от историята на българския народ. Това е историческата истина, подкрепена от безброй факти и документи. Тя трябва най-сетне да заеме достойното място в тяхната образователна система, в която все още битува политически скалъпения по Коминтерноски декрет социално-инженерингов

  6. Божka
    #36

    Странно, предходният ми пост е изтрит, а в него нямаше нито една обидна, вулгарна или нецензурна квалификация. Той съдържаше само ясни и необорими исторически факти, за които по непонятни причини не се говори, но които ясно показват манталитета на управлението на Сев. Македония, а и на „т.н. софийски македонци“, които предадоха костите на Гоце Делчев.
    Трябва да стане ясно на всички, че до 1919 г. с българите живеещи около Вардар сме братя, както с тракийците (не траките), добруджанците, шопите и

  7. Божka
    #35

    Крайно време е България да подсети в управляващите (и евентуално историците) в Сев. Македония, че от 1919 г. до 1941 г., тяхната област става Южна Сърбия или „Вардарска бановина“. Повече няма нито българи, нито македонци, а само сърби. Администрацията става изцяло сръбска, в училищата основен език е сръбският. Задължително се променят и фамилните имена като се добавя сръбското окончание „ИЧ“. Така Иванов става Йованович, Гаврилов – Гаврилович и т.н.
    С други думи 20 години те са под сръбска окупация,

  8. Коментарът е изтрит в 11:15 на 11 юни 2019 от автора.
    #34
  9. Лизи Гугуткова
    #33

    Той Гоце Делчев си го е казал какъв е. Българин"

  10. ivancho ivanov
    #32

    Пренасянето на костите на Гоце Делчев е част от престъпната дейност на БКП, не може да бъде основа за разговори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.