Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София влага косвено 480 млн. лева в по-чист въздух

Граждани подготвят протест, общината обяви битката с праха за "стратегически приоритет"

3 коментара
София влага косвено 480 млн. лева в по-чист въздух

Бюджетът на София за 2018 г. е насочен към решаването на един от най-големите проблеми за града – замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Това беше основното послание на кмета Йорданка Фандъкова при представянето на финансовия план на общината пред общинските съветници в понеделник.

То беше отправено ден преди планирания протест на граждани от пет квартала в София срещу мръсния въздух. Недоволството си от мръсния въздух ще изразят хората от "Красна поляна", "Овча купел", "Младост", "Оборище" и "Западен парк".

Фандъкова обяви, че осигуряването на по-чиста околна среда и подобряването на качеството на въздуха са сред основните приоритети на общината. Тя определи подобряването на качеството на въздуха като "стратегически приоритет“, с който трябва да се ангажират всички институции, тъй като никоя не може да се справи сама.

"Всички големи проекти и голяма част от капиталовата програма на общината за 2018 г. са насочени към подобряването на качеството на въздуха“, обобщи Фандъкова.

Зам.-кметът по екологията Йоана Христова добави, че над 480 млн. лева от инвестициите, които общината планира през следващата година, ще допринесат за намаляването на запрашаването. Сред основните проекти в тази насока са строителството на третия лъч на метрото, купуването на нови автобуси и трамваи за градския транспорт, ремонтът на улици, по-честото миене на пътните платна и където е възможно, на тротоарите, подобряването на трафика, засаждането на нови около 2000 дървета.

Освен това общината ще финансира и информационни кампании сред гражданите, за да "осъзнаем, че решаването на проблема зависи от всички нас", обясни Фандъкова.

Основните източници на фини прахови частици във въздуха са транспортът и битовото отопление. Преди време общината представи мерките си за действие в дните с очаквано прекомерно запрашаване. Голяма част от тях зависят от съвестта на гражданите, които ще бъдат призовавани да не ползват колите си, ако се очаква наднормено замърсяване. Онези, които се отопляват с дърва и въглища, ще бъдат подканяни в такива дни да използват отопление на ток.

Мерките все още не са приети от общинския съвет и не са влезли в сила, но общината вече предоставя на гражданите двудневна прогноза за очакваното замърсяване с прах.

"Трябва всеки ден да работим по общинските ангажименти за подобряването на въздуха“, каза кметът Фандъкова. Тя добави, че общината вероятно ще инвестира в купуването на още станции за мониторинг на въздуха. В момента на територията на града има пет такива, които са на Изпълнителната агенция по околна среда. Мобилна станция на агенцията пък тези дни следи въздуха в "Овча купел" и "Красна поляна", където граждани се оплакват, че обитатели на съседния кв. "Факултета" замърсяват въздуха като горят отпадъци.

Фандъкова обяви, че ѝ предстои среща с министъра на околната среда Нено Димов и прокуратурата, за да обсъдят мерки срещу хората, които се топлят с боклуци като стари гуми. Това е забранено по закон, но служителите на Столичния инспекторат, които имат право да наказват нарушителите, не можели да влязат в къщите им, за да установят на място, че наистина се топлят с отпадъци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хитър Петър
    #3

    Да се намалят цените на градския транспорт на 1лв. и хората ще слязат от автомобилите! Да се оптимизират маршрутите на градския транспорт. Не е сериозно да говорим за мерки за милиони, а с градки транспорт да е по-скъпо да се отиде до работното ти място. Наливат се пари в безумия, а тази мярка е бърза и лесна. Да се газивицират и санират сградите, не може да се очаква всички разходи да се поемат само и единствено от частни лица, а държавата да усвоява милиарди по европейски програми, които потъват в овшорни сметки.

  2. анита хегерланд
    #2

    За да се намали трафика, трябва да се направи проучване, защо софиянци се возят с личния си автомобил, вместо с градския транспорт. Щом ще се наливат пари в него, то трябва да се определят приоритетните маршрути, които ще намалят трафика. Пътното движение не е кошер, то има определени правила и изисквания.

  3. безпартийна
    #1

    София е наистина град с много замърсен въздух. Нямам нищо против намаляването на замърсяването от автомобилите. Но автомобилни задръствания има във всички големи градове в Европа. Може би автомобилите там са по-читави от нашите. Сигурно е така. Но това, което никъде извън България не съм видяла е служителите по чистотата да метат с метли, да събират купчинки кал, прах и шума, които след това вятърът издухва отново. Всеки, който е хващал метла, знае колко прах се вдига от метенето. По белите страни има специализирани камиони, които напръскват вода и тогава метат и събират боклука. И след тях няма прах, няма и боклук. Така, че ако общината ще дава милиони за чист въздух, нека ги даде разумно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.