Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София най-после реши да се заеме с проблемите на Витоша

Пред погледа на обществото ще представят преработения план за управление на парка

8 коментара
София най-после реши да се заеме с проблемите на Витоша

Столичният общински съвет (СОС) най-после реши да се заеме със сложния и оплетен казус с достъпа до Витоша, развитието на ски туризма и опазването на природния парк, след като години наред бягаше от него с оправданието, че нямат никаква собственост и правомощия по закон.

За целта се сформира временна комисия, в която влизат представители на всички политически групи в СОС. Членовете са фаталната бройка 13 и трябва в срок от половин година да излязат с конкретни предложения за решаване на проблема. Това реши единодушно градският съвет на заседанието си в четвъртък.

Целта е да се осигури целогодишен достъп до Витоша за туризъм, спорт и отдих, каза председателят на СОС Елен Герджиков, който е вносител на извънредния доклад за сформиране на временната комисия.

"Макар Столичната община да не е собственик на терени и съоръжения, освен няколко хижи, ние сме длъжни пред софиянци да инициираме активен диалог между институциите и заинтересованите страни, от които зависи бъдещето на планината като място за спорт и туризъм", каза Герджиков.

Той обеща преработеният план за управление на природен парк "Витоша" да бъде представен публично пред обществеността. За това настояват и от неправителствената организация "За да остане природа в България". Ръководството на парка също няма нищо против, защото тогава ще се види, че много от твърденията относно плана са спекулативни.

Работата на комисията

По думите на Герджиков, комисията на СОС ще се "позиционира" в диалога между различните институции, които отговарят за природния парк и частните инвеститори. Това са двете министерства – на околната среда и на земеделието, Агенцията по горите и дружеството "Витоша ски", което купи от Столичната община преди години ски съоръженията.

Приватизационният договор за пореден път ще бъде подложен на нов анализ, каза Герджиков. Досега констатациите на СОС бяха, че нищо не може да се направи по него.

Мнението на съвета и на повечето софиянци е, че Витоша трябва да бъде целогодишно достъпна, да се използва активно от всички съгласно екологичните норми, допълни Герджиков.

Ще се изяснява и собствеността на изградените съоръжения и терените на Витоша, където имало много неясноти, стана ясно още от обясненията на Герджиков. По думите му общинската комисия ще изиска тази информация от компетентните органи.

На въпрос има ли възможност Столичната община да си върне собствеността върху Витоша, Герджиков отговори, че предварително не може да каже, защото това е въпрос на анализ.

Столичната община иска да предложи решения, собствеността не е цел, каза председателят на СОС.

Ще се търсят работещи решения за проблемите, както и законодателна рамка, която да осигури нов модел на взаимоотношения, гарантиращ правата, ползите и отговорностите на всички заинтересовани страни в казуса "Витоша", каза Герджиков. По думите му трябва да се урегулира достъпът до планината - инфраструктура и транспорт, състоянието на съоръженията за туризъм и спорт и мерките за опазване на околната среда.

Ново публично обсъждане през април

До края на март компанията "Пролес инженеринг" трябва да представи преработения план за управление на природен парк "Витоша" в Министерството на околната среда и водите. Той беше върнат, защото беше предложено около 40% от територията на парка да бъде застроена със ски съоръжения, по думите на министъра на екологията Ивелина Василева. 

Това означава, че ново публично обсъждане с участието на всички заинтересовани страни и обществеността може да бъде организирано най-рано през април.

Съгласно нормативните документи, след преработката на плана не е необходимо да се прави ново публично обсъждане. Герджиков обаче обеща планът да бъде представен на светло пред столичани, за да няма скрито покрито.

"За да остане природа в България" също искат ново обсъждане на преработения план, защото ще бъдат направени съществени промени, каза Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете у нас пред Mediapool. Той напомни, че това трябва да стане в неработно време и на удобно място, за да може всички които искат да се включат.

Предишното обществено обсъждане беше в работен ден, в работно време, и се проведе в Националния исторически музей в Бояна. Отделните части на плана пък бяха обсъждани от консултативния съвет в село Кладница, край Перник.

"Нямаме нищо против да има ново обсъждане на плана. Може да се организира и кръгла маса за да бъде представен. Така ще се види, че част от твърденията са манипулативни", коментира Снежана Петрова, шеф на природен парк "Витоша" пред Mediapool. Тя допълни, че очаква покана от СОС за да се включи в работата на временната комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #8
  2. someone
    #7

    Мерси за предупреждението. Ние в Княжево си знаем - заемат се с Витоша означава, че алчните червени другари са я заплюли и докато не я засерат с бетон, няма да мирясат. В Княжево вече така са се "заели" с боровата гора, че докато не я ликвидират до последния бор и превърнат в жк с двуметрови дувари и камери на всеки ъгъл по две, няма да спрат. Дано междувременно им приседне и пукнат, мама им лакома!

  3. "До края на март компанията "Пролес инженеринг" трябва да представи преработения план за управление на природен парк "Витоша" в Министерството на околната среда и водите. Той беше върнат, защото беше предложено около 40% от територията на парка да бъде застроена със ски съоръжения..." 40% !!?? Останалите 60% бетонирани и асфалтирани!!!

  4. Коментарът е изтрит в 20:49 на 17 март 2016 от автора.
    #5
  5. Милостипросим
    #4

    Хубава разбираема статия и добри коментари под нея -- отпреди 4 години: "Цеко Минев и ГЕРБ върнаха София 50 години назад - Витоша е недостъпна" -- от Иван Бакалов в е-вестник.

  6. Дядо ми Петър
    #3

    Тия алчни, корумпирани и некадърни общинари години наред не могат да решат "проблема" с лятната къпалня "Мария Луиза", та ще решат проблемите на Витоша. Но какво друго освен баламосване, лъгане и крадене можем да очакваме от сбирщината ченгета и лапачи, назоваваща се ГРОБ?

  7. Милостипросим
    #2

    Алеите на Витоша не са в добро състояние. Изключвам реновираната алея от Златните мостове до Владая (изпълнена по времето на Тома Белев). А какво да кажем за лифта Симеоново-Алеко, който не работи извън зимния сезон? И така е откакто ГЕРБ го даде на Цеко Минев. Да си припомним безпрецедентно краткия срок, в който Столичната общинска агенция за приватизация взе решението си: От крайния срок за участие в търга – следобеда на 28 ноември 2007 г., до избирането на победителя на 4 декември 2007 г. минаха едва четири работни дни (обобщават от коалицията „За да остане природа в България”).

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Едно време Царят и софиянци с карети и трамвай са ходили на Витоша -САМО В КНЯЖЕВО. Имало е 15 кръчми и други атракции за времето си. Симеоново, Драгалевци и Бояна са били бедни, грозни, кални картофени ниви на бедни шопи! От 7о години държавата и общината нищо ни са направили там.Като след бомбандировки е...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.