София не очаква Македония да обяви териториални претенции
Захариева пак припомни нуждата от ревизия на македонските учебни програми по история и литература
Споделяне
Екатерина Захариева, сн. МВнР
С договора за добросъседство с Македония България е защитила интересите си и към нея няма да има нито териториални, нито други претенции, коментира вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева. Тя приветства споразумението между Атина и Скопие за новото име на Македония и коментира, че България има интерес от стабилни съседи.
"Не случайно настоявахме толкова много договорът за добросъседство с Македония да бъде подписан като предпоставка за започване на преговорите за името. В него има всички гаранции за липса на териториални претенции, както и много други гаранции за България", каза Захариева пред Нова телевизия.
В края на миналата седмица Захариева се срещна с македонския премиер Зоран Заев, който, каза цитиран от МВнР, че занапред Македония ще дава всички гаранции, нужни на България.
Премиерът Бойко Борисов обаче по-рано не изключи възможността при промяна на името, договорът за добросъседство да бъде ревизиран. БСП пък поиска гаранциите да бъдат заложени в преговорния процес за присъединяването на Македония в ЕС.
Захариева коментира, че отношенията между България и Македония не са били толкова добри от 20 години, но отбеляза нуждата от ревизия на македонските учебни програми по история и литература.
Според договора за добросъседство обща комисия трябва да изчисти всички спорни въпроси от историята.
Захариева коментира, че членството на Македония в Европейския съюз вече не е мираж, а е реална перспектива.
Тя за пореден път каза, че се надява тази година да има решение за започване на преговори за членство на Македония в ЕС. Очакванията са, че това може да се случи още на срещата на европейските лидери в края на юни.
"Призовавам да подкрепите европейския стремеж на гражданите на двете държави. Над 80% е подкрепата на гражданите в Македония“, посочи външният министър пред участниците в заключителната двудневна конференция на комисиите по европейските въпроси на парламентите на страните от Европейския съюз.
България официално подкрепи постигнатото споразумение между Атина и Скопие, което трябва да сложи край на дългогодишния спор между тях за името на Македония и да ѝ отвори вратите за членство в ЕС и НАТО, но с известно закъснение постави и условие – в договора между двете ни съседки да бъде записано, че те няма да имат териториални или културни претенции към България.
Договореното име – Северна Македония, съдържа географски маркер, който според някои може да е предпоставка дори за териториални претенции към България, тъй като част от Северна Македония е и Пиринска Македония.
Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.