Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София обявява по-ранен срок за спиране на 4-ти реактор

0 коментара

От думите на Меглена Кунева днес излиза, че в меморандума от 1999 г. българската позиция е да затворим едновременно трети и четвърти блок до края на 2007 година. Самата Кунева днес, обяснявайки за меморандума, цитира по памет две изречения от него: "Първото изречение е - България и ЕС считат, че 3 и 4 /бел.ред. - блок/ трябва да бъдат затворени преди 2008 и преди 2010 г. Второто е - Мнението на ЕК е, че те трябва да бъдат затворени 2006 г." И Кунева прави извода: "Следователно годините, за които става дума, е 2007 г. или 2006 г."

Точният цитат от меморандума, за който говори Кунева и който е стои на сайта на МВнР, гласи: "В случай на актуализиране на енергийната стратегия, което ще бъде завършено през 2002 г., България ще вземе решение, съгласувано с Комисията /бел.ред. - европейската/ ... за дати за окончателно затваряне на блокове 3 и 4, което ще стане преди сега предвидените дати за затваряне на блоковете, съответно 2008 г. и 2010 г. Позицията на Комисията е, че окончателното затваряне на тези блокове ще стане най-късно през 2006 г."

От цитата от документа е очевидно, че в меморандума България не е поела ангажимент да затвори едновременно 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Изразената българска позиция е, че 3 блок трябва да бъде спрян преди 2008 - тоест най-късно в края на 2007 г., а 4 блок да бъде спрян преди 2010 - тоест най-късно в края на 2009 г.

Днешното изявление на главният преговарящ с ЕС може да се тълкува или като объркване на г-жа Кунева, или като промяна на българската позиция, за което обаче обществото не е уведомено. Срокът да се договорим с Брюксел за спирането на 3 и 4 блок, е до края на тази година.

Пак по думите на Кунева след срещата с де Паласио, днес конкретни дати и срокове за 3 и 4 блок не са били обсъждани. Тя припомни, че този въпрос не засяга пряко преговорите с ЕС, но има значение за обществените нагласи спрямо България в страните членки. Фактът, че Лойола де Паласио е тук показва, че българската позиция се цени и е оценена, коментира Кунева след срещата.

Едното възможно обяснение за днешната позиция на Меглена Кунева дойде от изявлението на г-жа Де Паласио след срещата ѝ следобед с президента Георги Първанов. Зам.председателят на Европейската комисия в областта на енергетиката заяви буквално: "Това, което е ясно е, че в ЕС няма да приемем нито една страна, която има реактори, които не отговарят на изискванията за сигурност. Има въпроси, които не подлежат на преговаряне. ЕС няма да преговаря по въпроса в съюза да има ядрени реактори, които не отговарят на изискванията за сигурност".

Де Паласио заяви, че ЕС не е против ядрената енергетика, но всички ядрени централи в страните от ЕС трябва да поддържат еднакво високо ниво на сигурност. Тя повтори, че ЕС подкрепя и финансира модернизацията на 5 и 6 блок в АЕЦ "Козлодуй", защото те могат да достигнат тези нива. "За другите блокове смятаме, че тези нива на сигурност не могат да бъдат достигнати и затова 1 и 2 блок трябва да бъдат затворени тази година, а 3 и 4 - в следващите". Помолена да уточни годините, де Паласио каза: "Позицията на Европейската комисия е много ясна - най-късно 2006 година".

Категоричното изявление на зам.председателят на ЕК бе породено от проблеми при превода на думите ѝ след срещата с Меглена Кунева. От изявлението ѝ на испански сутринта, за което нямаше осигурен официален превод на МВнР, се породи объркване за лека промяна в позицията на Брюксел по отношение на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй". Според превода на думите ѝ, цитирани по БТА, излизаше, че 3 и 4 блок трябва да бъдат затворени, ако не могат да бъдат модернизирани. Следобед обаче де Паласио отрече да е казвала такова нещо и категорично повтори старата позиция на Брюксел, че 440-мегаватовите реактори в Козлодуй не могат да достигнат исканото от ЕС ниво на безопасност. "Аз съм от хората, които смятат, че трябва да бъде оставена опцията за ядрената енергетика, но трябва да дадем сигурност на гражданите в ЕС, че ядрените централи на територията на съюза отговарят на максималните нива на сигурност", каза де Паласио.

Следобед де Паласио припомни пред медиите, че благодарение на подписания през 1999 г. меморандум ЕС е открил преговорите за присъединяване на България. Тя припомни, че по въпроса за АЕЦ "Козлодуй" с България се преговаря от 1992 г. и след проучвания на експерти се е стигнало до заключението, че 5 и 6 блок могат да бъдат модернизирани и в момента и ЕС инвестира пари в тях, а 1 до 4 - не могат.

На въпрос споделил ли е пред нея президентът Първанов идеята за спасяване на АЕЦ "Козлодуй", заместничката на Романо Проди отговори, че Първанов я е уведомил за проведените работи по малките реактори, вследствие на което са намалени инцидентите и авариите.

Ние говорим да се ускори затварянето на реакторите, а не дали да има затваряне, повтори де Паласио. Тя цитира изчисления на Световната банка, според които затварянето на блокове 3 и 4 през 2006 г., вместо през 2008 - 2010 г. ще струва на България 250 млн.долара.В момента по различни фондове преводите към България са над 300 млн.долара, що се отнася за затварянето на реакторите в Козлодуй, става въпрос за над 200 млн.долара.

Нека не изместваме проблема - въпросът не е да затваряме или да не затваряме, а дали това да стане 2 или 3 години по-рано, добави заместничката на Романо Проди в областта на енергетиката.

След сутрешната си среща Кунева и де Паласио бяха единодушни, че въпросът за продължаване на строежа на АЕЦ "Белене" по никакъв начин не засяга преговорите с ЕС. Според Паласио, ако бъдат спазени изискванията по сигурност и безопасност, Евросъюзът няма да има никакви възражения за изграждането на нова атомна централа.

Министерският съвет също днес одобри представените от КИАЕМЦ отговори на въпроси и коментари на други държави относно Втория национален доклад за изпълнението на конвенцията за ядрена безопасност. Докладът и списъкът с въпросите и отговорите ще бъдат представени във Виена на заседание на Международната агенция за атомна енергия на 18 април, съобщи пред журналисти Емил Вапирев, председател на КИАЕМЦ. Експертите на комитета са дали отговори на 147 въпроса от 16 държави. Повечето от въпросите са за сигурността на АЕЦ "Козлодуй".

До 18 април се очаква да е готов и технически доклад на експерти в АЕЦ "Козлодуй" за модернизация на 3 и 4 блок. По думите на Вапирев, тези блокове са модернизирани до нивото на реакторите от типа 440-ВЕ - 213, каквито има в централите в Чехия и Унгария. Към сигурността на такива реактори МААЕ и Евросъюза няма забележки. Освен техническия доклад на нашите специалисти, ще се търси и експертна оценка за модернизацията на двата реактора и от чужди експерти, каза Вапирев.

Такива експертизи са скъпи и продължават дълго, но предварителните изводи, които могат да имат достатъчни тежест при вземане на решение за живота на реакторите, вероятно ще са готови до края на първото полугодие, уточни председателят на комитета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.