Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София планира втори археологически парк до есента

1 коментар
София планира втори археологически парк до есента

Втори археологически парк на мястото на малко известния късноантичен мавзолей в София ще бъде създаден до края на лятото, съобщиха от Столичната община.

По откритите предмети и направени археологически проучвания специалистите предполагат, че там се намира крайградско имение на високопоставен сердикийски гражданин, в чиито предели попада и т. нар. мавзолей на Лозенския хълм – днес част от столичния район "Лозенец" и съвсем близо до центъра на града. Вероятно мавзолеят е направен за членовете на знатната римска фамилия в подножието на хълма.

Това, което знаем от дистанцията на днешното време е, че Лозенският хълм е бил обитаван в късната античност - втората половина на IV век, каза зам.-кметът доц. Тодор Чобанов днес при посещение на археологическите проучвания от ръководствата на общината.

Теренът, на който се намира мавзолеят, беше спасен от инвестиционни намерения за застрояване след 2001 г., когато археологическите проучвания са възстановени от археолозите Константин Шалганов и Марио Иванов от Регионален исторически музей – София.

Най-ценният предмет, открит при проучванията е ваза тип "Диатрета" от втората половина на ІV в. и може да се види експонирана в залите на Регионален исторически музей-София.

Разкрити са още над 160 монети и златен коланен накрайник, гривна, гребен и други предмети, свързани с живота на знатната фамилия.

Сходен, но по-малък мавзолей е разкрит в италианския град Равена. Фокусът на софийския античен обект е разкритата сграда, която е една от най-големите за Римската империя с подобен характер.

В проекта е предвидено да се изпълнят консервационно-реставрационни дейности по археологическите останки от мавзолея и по саркофазите. Ще бъде оформено пространство тип беседка за запознаване на посетителите с историята на мястото и детска площадка, паркова алейна мрежа и осветление, места за отдих и детски кът, както и ново озеленяване в околното пространство.

Първият археологически парк на столицата е при метростанция "Сердика" - "Археологически парк Западна порта на Сердика".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #1

    Според предположения още от 70-те години, това е мавзолеят на император Галерий, управлявал империята именно от родната си Сердика. С него е погребана и съпругата му, Галерия Валерия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.