Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София, Пловдив и Пазарджик с най-много излишни болнични легла

В 20 области трябва да бъдат съкратени легла в хирургията, ортопедията, урологията и гинекологията

3 коментара
София, Пловдив и Пазарджик с най-много излишни болнични легла

София, Пловдив и Пазарджик са областите с най-голям излишък на болнични легла за активно лечение, основно в специалностите хирургия, ортопедия, урология, гинекология, според проекта на Национална здравна карта. Затова в тези градове най-много отделения и болници са застрашени да се окажат без договор и финансиране от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) след 1 април, освен ако част от леглата за активно лечение не бъдат преобразувани в такива за долекуване.

Критериите, по които НЗОК ще отсява с кои болници да работи на местата с излишни структури, дават преимущество за тези, които осигуряват 24-часови дежурства, имат спешни отделения, осигуряват комплексно лечение, т.е. поддържат по-голям брой клиники и отделения в различни специалности, правят повече и по-сложни манипулации, през тях преминават повече пациенти и др.

Според здравната карта в страната има нужда от 53 656 легла при налични малко под 51 000, като в същото време има недостиг от над 3500 легла за долекуване.

Проектът на Национална здравна карта беше обсъден в понеделник от инициативата “Партньорство за здраве“, а през почивните дни бе съгласуван с ръководствата на областни и университетски болници. Предстои във вторник проектът да бъде съгласуван с Висшия медицински съвет и да бъде публикуван официално за обществено обсъждане.

Само в осем от 28-те области на страната няма излишък на легла за активно лечение – Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Добрич, Видин, Шумен и Ямбол.

Както вече е ясно и от предишни варианти на националната здравна карта областите с най-голям излишък на легла са София, Пловдив и Пазарджик.

В София излишни се оказват 1089 легла за активно лечение. Сред най-засегнатите специалности са гастроентерологията, където леглата трябва да са със 141 по-малко, ортопедия и травматология - с 213 по-малко, хирургия със 152 по-малко и урология със 122 по-малко.

В същото време в София има недостиг на 200 легла за долекуване и други дейности, които не са добре финансирани. Вероятно част от леглата в някои болници ще бъдат преобразувани, за да отговорят на нуждите. За това трябва да помогне и новата методика за финансиране на болниците, при която вече плащанията няма да зависят от диагнозите и от това дали клиничната пътека е печеливша, а ще се плаща "средно претеглена стойност на пациент за всяко лечебно заведение".

Пловдив е втората област с най-голям излишък на легла за активно лечение. Според здравната карта е предвидено съкращение на 690 болнични легла. В Пловдив ще бъдат закрити – 182 хирургични легла, 106 – ревматологични, 102 – урологични, 81 – гастроентерологични и др.

В Пазарджик леглата за активно лечение трябва да се намалят с 505, като най-драстични съкращения се очертават на педиатричните легла – 137, ортопедия и травматология – 74, хирургия – 64, вътрешни болести – 86.

Една от най-засегнатите области при въвеждането на национална здравна карта ще бъде Кюстендилска. Предвижда се закриване на 148 легла за активно лечение от общо разкрити 622 или 24%.

Излишък на легла има също в Сливен (179 легла, Враца (168 легла) и Монтана (173 легла).

Един от големите градове с недостиг на болнични легла е Варна, където не достигат близо 100 легла. Почти същия брой легла не достигат и в Шумен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #3
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  3. И какво от това
    #1

    Защо се съкращават легла, а не и болници? СБ от ВАШИНГТОН казва-за малко България 50 болници стигат! А само в София има 90 само частни! А общо частните болници са над 413. Те нарастнаха от 350 при министерстването на Москов. В Румъния е забранено финасирането на частни болници от обществената каса, заради ЗЛОупотреби. Това е станало по настояване на МВФ от Вашингтон, защото Румъния първо трябва да си връща заемите, а след това да осигурява финансов комфорт на приближени до властта в различни сфери!
    Политиката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.