
Преди да дойде в България, Елизабет Алън е работила като старши политически съветник към британското правителство. Занимавала се е с въпросите на имиграцията, контратероризма и интеграцията във Вътрешното министерство и е оглавявала отдела за Турция във Форин офис. В свободното си време е била съветник по професионално израстване. В София работи с неправителствени организации, администрацията на президента, министерства и общини в подкрепа на деинституционализацията за извеждане на децата от домовете за сираци и за развитието на местни възможности за семейна подкрепа. През юни принц Едуард и съпругата му Софи, графиня на Уесекс, пристигат в България, за да подпомогнат проекта и да видят докъде са стигнали дейностите по него.
Откога си в София? Защо пристигна?
Тук съм от 16 месеца. Пристигнах в дълбокия сняг на 2012 г. със съпруга си Джонатан, британския посланик, и с дъщеря си Луси, която тогава беше на пет месеца. Дойдохме заради работата на Джонатан, но решението взехме заедно - много съм доволна от това назначение!
Кои са любимите ти културни средища в София?
Откъде да започна? Националната опера и балет са впечатляващи. Последната постановка, която гледахме там, беше зашеметяващият "Евгений Онегин". Имаме късмета НДК да е близо до резиденцията. НДК предлага огромно разнообразие от събития, а пространството около него е дом на софийската улична култура. Когато посрещаме гости в София, винаги им показваме фреските в Боянската църква и златните кубета на "Св. Александър Невски".
София космополитен град ли е?
Ако съм откровена, не мога да го сравня с други европейски столици, но предполагам, че не е много честно от моя страна да правя сравнения с Лондон, където на всяка улица срещате хора с различен произход. Обявяването на София за Европейска столица на културата според мен ще я направи по-космополитна, и това би било хубаво.
Проектът е финансиран от Столична програма "Култура" на Столична община за 2013 г. и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата - 2019 г."
Обичам площада пред Народния театър "Иван Вазов". Архитектурата на театъра е зашеметяваща и атмосферата наоколо е винаги приятна. Чудесно място да зяпаш хората, докато пиеш чаша кафе. Обичам района около Докторската градина, паркът е фантастичен и е сцена на широка гама от музикални, научни и артистични събития, има и интересни магазини и кафенета. Наскоро открих Камбаните. Толкова е спокойно и красиво там, а дъщеря ми обича да бие камбаните и да нарушава спокойствието!
Три неща, които смятащ за впечатляващи в София.
Витоша. Изгледът към планината е толкова окриляващ. Историческите пластове на града. Обичам да откривам нови участъци от римските стени, или неща като забележителния път към Константинопол в метростанция Сердика. Запазените традиции - Баба Марта, великденското боядисване на яйца, и други. В много страни тези традиции живеят само в селските общности, затова обичам факта, че в България те се практикуват охотно в цялата страна, включително в София.
Три неща, които не харесваш в София?
Има неща, които бих подобрила и първото от тях са тротоарите. Когато возя дъщеря си в количката никога не мога да открия равна повърхност. Сигурно е много трудно за хората с увреждания и затова те нямат достъп до голяма част от града. Второто са уличните кучета. В Лондон обичам да правя джогинг в парковете, но тук се страхувам да го правя. Третото са многото стари, красиви сгради в София, които се нуждаят от ремонт. За мен е срамота такава част от красотата на града да бъде оставена да се руши.
Извън местната култура, какви други събития ще препоръчаш на жителите и гостите на София?
В момента сме много развълнувани от фестивала Британски седмици в България. Това е серия от над 20 събития, които започнаха на 26 май и продължават до 11 юни в София, Пловдив и Варна, организирани от Британското посолство и различни партньори. Целта им е да подчертаят тесните връзки между Великобритания и България, и много от събитията са в подкрепа на благотворителни инициативи, насочени към деца в неравностойно положение и деца с нужда от специализирано медицинско лечение в България.
Започнахме с благотворителен футболен мач между ветераните на Астън Вила и легендите на България, който събра средства за деца с левкемия. Имаше класически концерти, театрални представления и прожекции на два британски филма. Първият е по повод 60-та годишнина от покоряването на Еверест, а Portrait of a Quest е за търсенето на Четвероевангелието на цар Иван Александър. Специално внимание сме отделили на британската храна, в едно от събитията известният шеф готвач Алън Коксън прави демонстрации на живо.
Вълнуващо е, че на 1 юни Британската резиденция отвори вратите си за посетители, и много хора имаха възможност да пият следобеден чай с нас.
Заслужава ли София да бъде Европейска столица на културата 2019?
Абсолютно. Родена съм в Ливърпул, който беше Европейска столица на културата през 2008 г. Градът спечели много от милионите допълнителни туристи и икономиката му преживя бум. Други източно-европейски столици са много по-познати на туристите от София. Когато англичаните мислят за България, те си представят ски и Черно море, но не знаят, че София предлага богата култура, история, артистичен живот и кулинария. Време е да го разберат.
Пълна програма на събитията ще откриете на сайта на Британско посолство.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент