Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София си върна Общинска банка с подкрепата на БНБ

Фирмите на Ковачки, акционери в банката, могат да обжалват в съда отнетото им право на блокираща квота

4 коментара
София си върна Общинска банка с подкрепата на БНБ

Столичната община си върна в петък контрола върху "Общинска банка" АД, след като преди ден БНБ отне правото на глас на акционерите на Христо Ковачки. След елиминирането на опозицията Общото събрание на акционерите в банката прие, че решенията за нейното управление могат да се вземат с обикновено мнозинство на капитала, а не както беше досега с необходими 75%.

Столичната община притежава 67% от капитала на банката, но досега не можеше да управлява, защото фирмите на бизнесмена имаха блокиращата квота върху решенията на банката със своите 27%. Връщането на контрола стана възможно след намесата на банковия надзор, който, с мотив, че общината е възпрепятствана да упражнява правата си на основен акционер, отне правото на глас на хората на Ковачки.

Надзорът се мотивира с лиценза, издаден на Общинска банка като институция, чиято основна задача е да обслужва задачите и дейностите на Столичната община. А след като фирми и лица, чиято дейност не е свързана с общината, притежават правото на блокираща квота въпреки миноритарното си участие, се подменя същността на лиценза и правото на Столичната община да решава чрез банката свои задачи.

Сагата с управлението на кредитната институция обаче най-вероятно ще продължи, защото фирмите на Христо Ковачи имат право да обжалват пред Върховния административен съд решението на централната банка да им отнеме правото на глас на общото събрание.

В петък общото събрание на банката прие и персонални промени в надзорния съвет на финансовата институция. Освободени бяха зетят на Ковачки Никифор Вангелов и Димитър Колев, а на тяхно място бяха назначени представителите на общината Петя Димитрова и Стефан Ненов. Димитрова ще продължи да работи и като изпълнителен директор на Пощенска банка. Стефан Ненов е бивш служител в консултантската компания "ПрайсУотърХаусКупърс". Промяната бе одобрена от БНБ. С това решение кметството получи и пълен контрол върху надзорния съвет на Общинска банка.

На заседанието на Общото събрание са присъствали представителите на Столичната община, които са гласували в полза на промените. Там са били и представляващите фирмите на Христо Ковачки – "ОЗК Застраховане", "Интеркомерс груп плюс" ЕООД, "Търговска асоциация" ЕООД, "Мина Станянци" ЕАД и "Атоменергоремонт" АД, които заради решението на БНБ не гласуваха.

На събранието не са присъствали представители на 18-те общини, които държат 2.22% от капитала на банката. Решението на общото събрание предстои да бъде вписано от Агенция по вписванията. То е удостоверено и от двама нотариуси - единият по искане на общината, а другият - по искане на лишените от право на глас.

Първите сигнали към БНБ с молба за намеса в полза на общината бяха подадени в средата на юни тази година, когато подуправителят на БНБ Румен Симеонов препоръча свикването на извънредно общо събрание на акционерите в Общинска банка. Централната банка отбелязва, че финансовата институция е стабилна, но са отпуснати прекалено много кредити на свързани с Христо Ковачки фирми.

Общината изпусна контрола след скандална промяна в устава на банката, извършени без знанието на СОС през 2004 година по времето на кмета Стефан Софиянски, когато шеф на Общинска банка бе Любомир Павлов, в момента съсобственик в пресгрупата, издаваща "24 часа" и "Труд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Общинската банка е създадена от кмета проф.Янчулев през есента на 1995 година в края на неговия мандат и в унисон с неговата предизборна програма.Тогава се избраха и ръководните органи на банката.Но комунистите и ченгето - Председател тогава на БНБ Тодор Вълчев не дадоха нарочно лиценз на банката,за да го получи техния доверен човек кмета Стефан Софиянски,който замести проф.Янчулев.Софиянски даде банката на Любо Пъпката и двамата в комбинация добре източваха парите на банката,както това ставаше в

  2. Анонимен
    #3

    Пъпката - Боже какво недоразумение

  3. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #2

    ПО-ДОБРЕ КЪСНО, ОТКОЛКОТО НИКОГА.

  4. Анонимен
    #1

    Един закъснял, но правилен ход. Членовете на Управителния съвет на съд!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.