Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София търси концесионер да налее 4 млн. лв. за спа в ремонтираната баня в Банкя

3 коментара
Снимка Етюд-и-те на София/Sketches of Sofia

София търси концесионер на ремонтиранта минералната баня в Банкя, който да построи и балнео и спа център в сградата ѝ. В него трябва да се помещава и голям подземен басейн. Това стана ясно от изказване на общинския съветник от ГЕРБ Анна Стойкова, която заедно със своя колега Симеон Колев и с кмета на Банкя Рангел Марков посетиха банята в Банкя в понеделник.

Търсят се 4 млн. лв.

"Търсим концесионер, който да вложи 4 млн.лв., включително за строителството на подземен басейн с дължина 25 метра, озеленен покрив с малка светла част, малък детски басейн и джакузи. Концесията ще бъде със срок 20 години, а минималната концесионна такса на година - 200 хил. лв.", посочи Стойкова.

Тя добави, че жителите на Банкя са подкрепили идеята за строителство на голям басейн, защото именно този вариант дава възможност за ползване на минералната вода от повече хора.

Предвижда се бъдещият концесионер да поеме както риска за строителството на големия басейн, така и за управление и стопанисване на балнео и спа комплекса. Стойкова подчерта, че в документацията са заложени изисквания, които да гарантират качествени спа и балнео услуги. Заложени са и изисквания за преференции към ученици, пенсионери и хора в неравностойно положение, посочи Стойкова.

Очакван старт през пролетта

Кметът на Банкя Рангел Марков припомни, че през 2007 г. банята в Банкя е била в изключително тежко, аварийно състояние. Осем милиона лева е струвала реставрацията ѝ.

"Ако няма пречки, през пролетта минералната баня може да започне да функционира. Процедурата е направена така, че банята може да заработи в двумесечен срок след подписване на концесията. Изграждането на басейна не е пречка банята да се ползва", уточни Марков.

Рокади

През юли стана ясно, че "спасителят" на банята в Банкя - универсален пенсионен фонд "Алианц България", се отказва от полученото право на строеж за 35 години, през които трябваше да изгради и експлоатира балнеоложки хотел с летен театър, външен басейн и подземен паркинг до банята. Дружеството се налага да се оттегли от инвестицията заради законови промени, поради което хотелът най-вероятно ще се строи от "Блокс груп". За полученото право на строеж "Алианц" вложи 8 115 001 лв. без ДДС, които отидоха за възстановяване на банята в Банкя. По договор след 35 години експлоатация от пенсионния фонд балнеохотелът трябваше да стане собственост на общината.

Сега пенсионният фонд смята да си възстанови сумата, като преотстъпи правото на строеж на нов инвеститор - "Блокс груп" АД чрез препродажба, стана ясно тогава от доклада, приет от Столичния общински съвет.

Пред Mediapool главният изп.-директор Владислав Русев посочи, че по сделката по препродажбата се работи и се очаква нейното финализиране да стане в близките месеци на 2021 година.

Предисторията

Голямата баня в Банкя е паметник на културата и пустееше и се рушеше над 17 г. През 2009 г. собствеността ѝ бе прехвърлена безвъзмездно от здравното министерство на общината. Столичната управа направи два опита да я отдаде на концесия с право на изграждане на хотел до нея, съответно през 2013 и 2015 г., но и двата не дадоха резултат. Затова местната власт се отказа от тази възможност и през април 2017 г. раздели двете процедури. Направи търг за отстъпено право на строеж на хотел, а заплатената сума от пенсионно дружество "Алианц България" бе инвестирана в реставрация, обновяване и изграждане на съвременен спа център в банята.

В края на 2017 г. "Консорциум Банкя 2020" спечели конкурса на Столична община за проектиране, реставрация, консервация и социализация на Голямата балнеолечебница на стойност 7.939 млн. лв. с ДДС. Именно тези средства бяха осигурени, след като общината продаде на "Алианц" право на строеж на хотел в близост до банята.

В автентичен вид бяха реставрирани двете царски бани и оригиналните басейни. Наред с това обаче ще има и съвременен спа център със сауни, парни бани, джакузита и т.н. На практика голямата баня в Банкя ще се превърне в най-големия балнеоложки спа център в България с 5200 кв.м разгъната застроена площ. Хотелът, чийто строеж буксува, след изтичане на 35-годишния срок трябва да бъде предаден във владение на общината. По проект той трябва да е между 7000 – 8000 квадрата, съгласно максималните параметри на устройствения план.

Cтpoeжът нa Гoлямaтa бaня зaпoчвa нa 7 мapт 1907 г. и зaвъpшвa нa 20 мaй 1910 г. Oткpитa e нa 24 мaй 1911 г. Пocтpoeнa e пo плaнoвe нa архитект Карл Xoxeдep oт Mюнxeн с подкрепата на пpeдпpиeмaчитe бpaтя Caвoви oт Coфия и Hикoлa Paнгeлoв oт Бaнкя. Банята е една от трите сгради на Проф. Хохедер, построени извън Германия (другите две са в Болцано, Италия, и Трансилвания, Румъния). В изграждането на банята в Банкя са били вложени близо 1 милион златни лева.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #3

    А Централната минерална баня в центъра на София кога ще бъде възстановена? В Будапеща, баня в центъра на града е спа център и златна мина, а в София вода газим и жадни ходим.

  2. Коментарът е изтрит в 22:21 на 4 октомври 2021 от автора.
    #2
  3. Антон
    #1

    Айде сега, търпяхме Тулупа 12 год., сега търсим концесионер да го къпем...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.