Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София вече не издържа руското мотаене по сделката за ТЕЦ-Варна

48 коментара
София вече не издържа руското мотаене по сделката за ТЕЦ-Варна

До края на седмицата ще има окончателно решение за сделката с руската РАО “Единни енергийни системи” за придобиването на 100 процента от ТЕЦ-Варна, заяви в сряда пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

Повече от шест месеца преговаряме, България няма повече време да чака. Трябва да се реши ще има ли сделка или не, ще се спира ли процедурата за приватизацията на термоцентралата или ще се преминава към преговори с втория класиран кандидат в конкурса, допълни Овчаров.

Явно е, че РАО не иска да плаща постигнатата цена и си търси мотиви за измъкване от сделката, каза Овчаров. Той не се ангажира с коментар дали непрестанните преговори с РАО за детайли по условията на парафирания вече договор са заради прекалено високата оферта, която руснаците дадоха за ТЕЦ-Варна и Топлофикация-Русе, които спечелиха в конкурса.

Цената от 389,727 млн.евро на РАО за морската централа надхвърли два пъти офертата на втория класиран – чешката компания CEZ, а за дунавските мощности  руското предложение от 119,997 млн. евро бе почти пет пъти по-високо от това на конкурента – също CEZ. Още при подаването на офертите стана ясно, че руснаците са се изхвърлили в желанието си най-сетне да влязат на българския енергиен пазар, след като не бяха допуснати до приватизацията на седемте електроразпределителни дружества.

По-късно обаче Комисията за защита на конкуренцията реши, че заради бъдещ монопол РАО не може да придобие и централите във Варна и в Русе и продължиха преговорите само за морското дружество. За топлофикацията казусът се запъна във Върховния административен съд, където решението на антимонополния орган бе обжалвано от Агенцията за приватизация и от двете термоцентрали. Фактът, че РАО не протестира решението на КЗК, бе достатъчно показателен, че това ги устройва идеално, за да се отърват поне от едната скъпа централа. Като се има предвид колко нескопосани и откровено противозаконни са мотивите на КЗК за вземането на това решение и за почти сигурното им падане при бъдещо разглеждане на случая в съда, буди съмнение дали самите РАО нямат пръст в “ощетяващото” ги постановление 

Явно нервите на България не издържат повече руското мотаене, което досега бе търпяно единствено заради огромната цена. Само фантастичната сума бе тази, която дори накара правителството да разтури договор на ТЕЦ “Варна” с германската компания “Сименс” за модернизацията на управлението на блоковете на централата. Руснаците не го харесаха и си потърсиха повод да се измъкнат от сделката под претекст, че им се нарушават инвеститорските интереси. Сега РАО се опитва да мотае държавата с подаването на заявление за промяна на комплексното екоразрешително за производствената дейност на термоцентралата.

Въпросното заявление обаче е било толкова общо, че от Министерството на околната среда и водите са били принудени да го върнат и да поискат от РАО конкретни предложения за предвижданите промени в технологиите, за да се задейства процедурата по тяхната оценка и съответно промяна на комплексното разрешително. Тя трае поне месец и половина, което съвсем навява на мисълта, че руснаците просто се опитват да изпитват търпението на държавата с протакането на финала на сделката.

Прекратяване на сделката за ТЕЦ-Варна едностранно от държавата обаче ще ощети хазната с 3 млн. евро, които тя трябва да възстанови за внесения депозит за участие в конкурса. Освен това ще заформи поредица от други казуси с приватизацията на Топлофикация-Русе, независимо дали се реши да се прекрати въобще процедурата за раздържавяването на морската централа или се започнат преговори с другия кандидат CEZ. Отстраняването на РАО от тази сделка, автоматично отваря вратите им за “Топлофикация-Русе”. Защото решението на КЗК за невъзможността РАО  да придобие двете централи е записано именно в постановлението им за дунавската централа. Което значи, че Агенцията за приватизация веднага би трябвало да започне с тях преговори за проектодоговор за русенското дружество.

Там обаче РАО са се изхвърлили още повече в цената – пет пъти повече от втория класирал се, и не е изключено да започнат да прилагат същите врътки в преговорите, за да може да си възстановят и от там трите милиона евро от депозита.

В тази задънена ситуация най-добрият вариант е след като има парафиран проектодоговор, той да бъде внесен за одобрение в Надзорния съвет и след това вече ако на руснаците не им изнася, да се откажат от сделката и България да запази депозита си.

Сметките на двете страни в преговорите за два депозита от по 3 млн. евро обаче може да се окажат бакалски на фона на ангажиментите, които двете термоцентрали имат да изпълняват в областта на опазването на околната среда във връзка с присъединяването ни към Европейския съюз. Те имат конкретни срокове за екоинвестиции. Ако ТЕЦ “Варна” не ги направи, трябва да бъде затворена след 2014 година. В Русе върви екопрограма за намаляване на серния диоксид. На фона на забавените проекти за рехабилитация на комплекса “Марица Изток” и имагинерната АЕЦ “Белене”, това може да се окаже удар за енергийното ни потребление.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ?
    #49

    na takuv miazash

  2. Димитрович
    #48

    ГАЗА НА ПУТИН

  3. здрав
    #46

    е вярно си боленсамо 10% от цената се плаща в КИ!!!които не са хартийки, а платежно средство издадено заради ограбеното през комунизма!!!

  4. НАИВЕН
    #45

    РАО ДА НЕ БИ ДА Е АБРИВИАТУРА РУМЕН А.ОВЧАРОВ? САМО ПИТАМ.

  5. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #44

    През 1901 г. еврейският банкер Мизрай Красов Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE Получено на: 22 Декември 2005 09:57 Тема: През 1901 г. еврейският банкер Мизрай Красов и дру През 1901 г. еврейският банкер Мизрай Красов и други двама влиятелни еврейски лидери посетили Абдул Хамид, предлагайки: http://istoria.8m.com/a.htm 1) Да покрият всички дългове на Турската държава 2) Да изградят турската флота 3) 35 милиона златни лири без лихви В замяна поставили средните искания: 1) Разрешение евреите да

  6. Нагъзени ченгета
    #43

    Дайте и двете централи на руснаците безплатно и им се нагъзете червени педерасти. Волен Сидеров знае как, той е с много опит ще ви научи.

  7. историография
    #42

    Без еврейските люди Турция щеше да остане силна и царят на руските люди нямаше да тръгне срещу Турция?

  8. azz съм надничарин
    #41

    azz съм надничарин, такава ми е задачата

  9. Димитров
    #40

    Като слънцето и въздуха

  10. orm
    #39

    Твоето изказване доказва точно обратното.Питай когото искаш да ти обясни, че ТЕЦ(топло-електрическа централа)освен ток, прави ПАРА която се използва за подгряване на топла вода и парно отопление.Да ти дам телефона на ЕФ в ТУ-София да ти обяснят какво е ТЕЦ и как се използва? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.