Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софиянски, Дилов и СДС си разпределиха общинските фирми с одобрението на БСП

0 коментара

По изпитания модел Софиянски - Антоан Николов "за всекиго по нещо", дясното управляващо мнозинство в София разпредели зоните си на влияния в общинските търговски дружества. Почти навсякъде бе поставен и по един човек на БСП, което гарантира и съгласието на социалистите. По подкрепата при гласуването на бордовете от страна на НДСВ стана ясно, че и техните интереси не са останали неудовлетворени.

Единствените съветници, които възроптаха срещу неясния принцип, по който са подбирани представителите на общината във фирмите и процедурните нарушения, съпътствали избора им, бяха шестимата съветници от партията на Иван Костов. Само те не присъстваха на предварителните обсъждания за фирмените бордове.

Пред Mediapool председателят на общинската група на Демократи за силна България Вили Лилков заяви, че по време на днешното обсъждане той и колегите му са се противопоставили на липсата на принцип при издигането на общинските представители в бордовете на търговски фирми. Според нас е важно тези хора да бъдат професионалисти в съответната област, а не партийни активисти, както стана всъщност, посочи Лилков.

Той посочи като успех за групата факта, че шестимата съветници успели да принудят председателят на СОС Владимир Кисьов бордовете да се изберат публично, на заседание на столичния съвет.

За да отреже възможностите за коментари обаче, управляващото мнозинство и БСП са приложили изпитани хватки, стигайки до нарушение на процедурата на работа на общинския съвет.

Лилков посочи, че едва вчера следобед докладните са включените като допълнителни точки в дневния ред на днешното заседание на СОС. При това в тях не присъствали имената на конкретните хора, предложени за членове на бордовете. Те са били разпространени допълнително днес сутринта, непосредствено при започване на самото заседание, като на всяка група в СОС е даден само по един екземпляр. А за да пресече в зародиш всякакви възможности за обструкции, председателят на съвета Владимир Кисьов изтегли като първи именно тези точки от дневния ред.

Само кметът на София, и то при извънредни обстоятелства, има право да вкарва допълнителни точки във вече определения дневен ред на СОС, напомни правилника на общинския съвет Вили Лилков. Стефан Софиянски обаче не е вносител на нито една от важните докладни, раздадени на общинските съветници вчера - за промените в надзорния съвет на медицинския холдинг, за представителите на общината в търговските дружества, за представителите на СОС в общите събрания на смесените дружества, в които общината участва.

По този повод Лилков каза, че групата на ДСБ обсъжда и най-вероятно ще сезира областния управител за нарушаването на правилника на СОС.

Като парадокс той посочи, че от бързане смените в бордовете да се гласуват анблок първоначално било предложено съветниците да одобрят по принцип промените в Надзорния съвет на здравния холдинг, а по-късно щели да научат и имената на хората. След протест на ДСБ имената все пак бяха казани и стана ясно, че сред тях е и предизборния опонент на Стефан Софиянски, кандидат-кметът на БСП Стоян Александров.

Като парадокс бе посочено още и противоречието между твърдението на столичния кмет при създаването на холдинга преди време, че той ще конкурира държавните болници, и състава на новия му надзорен съвет. В него влизат трима представители на държавни болници, които би трябвало по логиката на кмета да са преки конкуренти на холдинга. Стоян Александров пък е шеф на Токуда банк, пряко свързана с един от най-големите проекти за частна болница.

Още преди два дни в."Дневник" съобщи, че скандално известната фирма "Софийски имоти" остава в сферата на влияние на Гергьовден, наследили бизнесимперията на Антоан Николов. Те си запазват и охранителната фирма "Егида", която беше ресорна на Николов. В тяхната сфера минава и фирма "Галатея", която стопанисва почивните станции на общината и досега беше под контрола на Софиянски.

Кметът запазва голямата част от досегашната си територия - Общинска банка, фирмите, свързани с инфраструктурата и ремонтите - "Пътища и съоръжения", "Софинвест", и "Спортна София".

Освен с "Галатея", Софиянски се разделя и с ВиК, която за 2003 г. отчете най-голяма печалба от всички общински дружества. Водоснабдителното дружество минава в сферата на влияние на СДС, които вземат и втората по печалба фирма "Паркинги и гаражи", както и бъдещата инвестиционна компания, в която трябва да влязат най-атрактивните терени от "Софийски имоти".

По време на днешната си сесия общинските съветници подмениха и шефа на "Топлофикация София" Валентин Димитров, изпълнителният директор на "Паркинги и гаражи" Антон Маринов. Поста сдава и шефа на "Егида" ген. Емил Танев, който се стяга за все още празното място на зам.-кмет по сигурността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.